Svet

Zmätení a oslobodení študenti nigérijskej školy sa stretli s rodinou

Keď sa pred týždňom opäť stretli s niekoľkými nigérijskými školákmi, ktorí boli unesení, rodičia svoje deti objali a objali a s vďačnosťou pobozkali zem.

Stovky dospelých našli svojich potomkov medzi 344 zaprášenými a oslňujúcimi deťmi, ktoré pricestovali autobusom v piatok ráno v štáte Katzina. Víťazi udržiavali svoje deti nadšené, ale vysoké skóre ešte čakalo na večer.

„Mám pocit, že Boh mi dal nebo, pretože som šťastný,“ povedal gigant Hamza Kangara po tom, čo v dave uvidel svojho syna Lowella.

Iný muž pokľakol na zem a bozkával sa, ďakujúc Bohu za návrat svojho najmladšieho syna, a potom chlapca vytrhol a oplakal.

Nigérijský prezident Mohammed Buhari sa dostal pod zvyšujúci sa tlak na prepustenie detí a riešenie neistoty na severe.

Jeden chlapec, ktorý neuviedol svoje meno, uviedol, že zadržaní ho označili za člena islamskej militantnej skupiny Boko Haram, hoci boli podozriví z ozbrojených lupičov.

„Bili nás každé ráno.“ Veľa sme trpeli. Dávali nám vodu raz denne a dvakrát denne, “povedal pre nigérijskú televíziu Rise.

Pred týždňom ozbrojenci na motorkách prepadli detský internát v klokánke v Katsine a stovky ľudí pochodovali do rozsiahleho lesa pokrývajúceho štyri štáty.

Úrady uviedli, že bezpečnostné služby ich zachránili vo štvrtok. Oznámila, že armáda konala na základe „dôveryhodných spravodajských informácií“ a prepustila 344 unesených detí.

Mnoho podrobností okolo incidentu je nejasných, vrátane toho, kto bol zodpovedný, prečo uniesli deti, či bolo zaplatené výkupné a ako bolo zaistené prepustenie.

Únos už pustošil krajinu sužovanú rozsiahlou neistotou a vyvolal spomienky na únos Boko Haram z roku 2014, kedy došlo k viac ako 270 školáčkam v meste Sibok na severovýchode krajiny.

Únosy chlapcov boli pre Buhariho, ktorý pochádza z štátu Katsina, obzvlášť trápne a opakovane tvrdil, že Boko Haram bola „technicky porazená“.

READ  „Myslím, že uvidíme tweety“: Ako vyzerá Trumpova prezidentská knižnica

Akákoľvek účasť Boko Haram na tomto únose by naznačovala geografické rozšírenie operácií militantnej skupiny z jej základne na severovýchode.

Slzy radosti, modlitby vďaky

Iba niekoľko hodín pred oznámením záchrany chlapcov vo štvrtok začalo online kolovať video, ktoré ukazuje militantov skupiny Boko Haram s niektorými chlapcami. Agentúre Reuters sa nepodarilo overiť pravosť záznamov ani to, kto ich zverejnil.

Medzi tými, ktorí sa objavili v online videu, bol zachránený chlapec, s ktorým robila rozhovor televízia Aris.

„Povedali mi, že sú to gangy Boko Haram a Abu Shekha,“ uviedol s odkazom na meno, ktoré používa vodca Boko Haram. „Úprimne, nie sú to Boko Haram … sú to malí chlapci s malými a malými, veľkými zbraňami.“

Jeden z prepustených chlapcov agentúre Reuters povedal, že únoscovia ich pôvodne odviezli do úkrytu.

„Ale keď videli stíhačku, zmenili miesto a ukryli nás niekde inde.“ Dali nám jedlo, ale bolo to veľmi nízke, “uviedol.

Na začiatku piatku boli chlapci obklopení vojakmi a ozbrojenými policajtmi a odvezení na stretnutie s guvernérom. Potom sa podrobili lekárskym testom pred stretnutím s Buhari.

Zainteresovaní rodičia čakali hodiny, kým sa opäť spojili.

Hajia Filikis v krémovom závoji povedala, že začína strácať nádej, že svojho syna Abdullahi Abdula Razzaqa opäť uvidí.

„Plakal som a plakal od radosti, keď som ich uvidel, môj syn,“ povedal agentúre Reuters na snímkach po prepustení.

„Musia sa psychologicky zotaviť,“ uviedol. „Boli v šoku. Mali by sme sa im pokúsiť poradiť, aby sa z nich teraz mohli stať normálni ľudia.“


To Občianska televízia Aktualizácie
Pripojte sa itcitizentvke Telegrafický kanál

Video dňa: | Utrpenie častíc Zosnulý Joram Kamao založil supermarket pred 30 rokmi [Part 1]

READ  Keď nový zákon vstúpi do platnosti, ošetrovateľské školy v Indiane sú v procese zápisu ďalších študentov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close