Svet

Zrekonštruovaná vláda sa ujíma moci v Poľsku: Kaczynski sa stáva podpredsedom vlády

Ceremónia, na ktorej noví členovia vlády zložili sľub, sa konala pod holým nebom – v záhrade prezidentského paláca. Pôvodne to bolo plánované na pondelok, odložené po tom, čo mal nastupujúci minister školstva Przemyslaw Czarnek pozitívny test na nový koronavírus. Czarnek sa nezúčastnil utorňajšieho ceremoniálu a bude slávnostne otvorený neskôr. Reorganizáciou vlády sa znížil počet ministerstiev z 20 na súčasných 14. Politickí vodcovia označili tento krok za snahu o efektívnejšiu vládu, ktorá bude rýchlejšie prijímať potrebné rozhodnutia. Kabinetu zostáva vládnuť ešte tri roky.

Kaczynski (71) dlhé roky nevykonával žiadnu vládnu ani ústavnú funkciu, bol iba členom Sejmu (dolná komora parlamentu). Ako šéf strany PiS si však zachoval rozhodujúci politický vplyv a bol považovaný za najvplyvnejšieho politika v krajine. Ako podpredseda vlády bude mať teraz na starosti dohľad nad činnosťami dôležitých ministerstiev obrany, spravodlivosti a vnútorných vecí. Podľa analytikov však jeho hlavnou úlohou bude zmierniť napätie medzi poľským premiérom Mateuszom Morawieckim a ministrom spravodlivosti Zbigniewom Ziobrom, vodcom koaličnej strany Solidarita Poľsko (SP). Ich spory nedávno viedli takmer k pádu vládnucej koalície, ktorá je pri moci od roku 2015.

Do vlády sa vrátil aj líder koaličnej strany Dohoda Jaroslaw Gowin, ktorý pred pár mesiacmi opustil ministerský post pre nesúhlas s prezidentskými voľbami. Gowin bude podľa agentúry PAP teraz podpredsedom vlády a zároveň ministrom pre rozvoj, prácu a technológie. Vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) uzavrela 26. septembra novú koaličnú dohodu so svojimi dvoma menšími partnermi – Poľskom solidarity a Dohodou. Ukončili spor v koalícii, počas ktorého niekoľko vysokých vládnych predstaviteľov pripustilo možnosť vytvorenia menšinového kabinetu alebo predčasných volieb.

READ  13 cestovných predsavzatí, ktorých sa redaktori T+L v roku 2023 držia

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close