Svet

3 kambodžskí aktivisti zatknutí v Thajsku pred návštevou premiéra: Rights groups

Bangkok: DKambodžskí aktivisti boli zadržaní v Thajsku pred plánovanou návštevou kambodžského premiéra, informovali v sobotu 3. februára skupiny na ochranu ľudských práv.

Lem Soka a Kung Raya boli zadržaní úradmi v hlavnom meste Bangkok v piatok, zatiaľ čo Pha Phayu – člena Kambodžskej siete mládeže – zadržali v provincii Rayong.

Podľa skupín na ochranu ľudských práv pôsobiacich v kráľovstve sa predpokladá, že títo traja boli prevezení do Suan Plu, hlavného imigračného záchytného centra v Bangkoku.

Polícia potvrdila zatknutie Kambodžana a jeho rodiny v Rayongu a uviedla, že ho zadržiavajú v Suan Blue. Jeho príbuzní sú v Rayongu, povedali, bez toho, aby ho identifikovali ako Pha Phayu.

„Majú karty UNHCR, takže nebudú deportovaní, pretože čelia nebezpečenstvu vo vlastnej krajine,“ povedal pre agentúru AFP šéf polície Ban Chang Ardit Yague.

UNHCR neodpovedal na žiadosť o komentár.

Predstavitelia nepotvrdili, či boli zadržaní aj Lem Soka, podpredseda bangkockej kambodžskej rady pre utečencov, alebo Kung Raya, bývalý člen kambodžskej opozičnej Candle Party.

Manushya Foundation, ľudskoprávna skupina spolupracujúca s Human Rights Watch, však uviedla, že je v kontakte s právnikmi zaoberajúcimi sa prípadom a nalieha na ich prepustenie.

„Naliehavo vyzývame thajské úrady, aby nedeportovali týchto aktivistov do Kambodže, kde im spolu so svojimi rodinami hrozí vážne riziko uväznenia a mučenia,“ povedala agentúre AFP zakladateľka Manushya Emily Pratichitová.

K zatknutiu došlo len niekoľko dní predtým, ako mal kambodžský premiér Han Manet, ktorý vlani nastúpil po svojom otcovi Hun Senovi, rokovať s thajskou premiérkou Shrethou Thavisinovou.

„Ide jednoznačne o nadnárodný zásah zo strany kambodžských a thajských úradov pred návštevou premiéra Hana Maneta,“ povedal Pratichit.

Mnoho kambodžských aktivistov v priebehu rokov utieklo do Thajska a unikli represii doma.

READ  AMLO Gratulujem Harrisovi

Prípad prichádza po tom, čo protivojnová rusko-bieloruská rocková skupina Bi-2, zadržaná v Thajsku, vyvolala obavy, že by mohla byť vydaná do Ruska.

Opustili kráľovstvo tento mesiac po výkriku.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close