Svet

Domov: Kiwi novinár na Ukrajine o stave ruskej invázie

Svet

Ukrajinskí vojaci hliadkujú v nedávno získanej dedine severne od Charkova. Foto / AP

Novinár Kiwi, ktorý nakrúca dokument na Ukrajine, dúfa, že ukrajinský ľud nikdy neprijme riešenie, ktoré by v dôsledku zverstiev páchaných na ľuďoch inváznymi silami odovzdalo územie Rusku.

Tom Mutch podával správy na Ukrajine ešte pred ruskou inváziou koncom februára a momentálne podáva správy z Gramadorska v Doneckej oblasti neďaleko dejiska bojov na ukrajinsko-ruskej hranici.

V rozhovore pre NZ Herald Podcast na prednej stranePodľa Matcha mesto, kde sa momentálne vyhýba veľkej časti konfliktu, ktorým prešiel – 15 minút od Malajského Rohanu v Charkove – zažilo brutalitu Ruska.

„Mesto je už päť týždňov pod ruskou okupáciou. Napríklad hovoria, že niektorí ruskí vojaci boli opití a v oblasti znásilnili mladú ženu. Ďalší zastrelil jedného z dedinčanov, keď bol opäť opitý. Povedal, že zoberú botshot.

Novozélandský novinár Tom Mutch je na Ukrajine od začiatku ruskej invázie.  Foto / Tom Match
Novozélandský novinár Tom Mutch je na Ukrajine od začiatku ruskej invázie. Foto / Tom Match

Match uviedol, že Ukrajinci reagovali „novou nenávisťou a hrôzou“ na každú novú správu o týchto zverstvách – a že by bolo pre nich veľmi ťažké prijať dohodu, ktorá zahŕňala opustenie územia.

„Možno ste v minulosti mohli predať veci ako „chceme sa vzdať určitej časti krajiny, aby sa zvyšok krajiny mohol zachrániť.“ Teraz však vieme, čo sa deje.

Zverstvá pomáhajú ešte viac zintenzívniť ukrajinskú opozíciu, pričom viac ľudí sa prihlásilo k armáde na dodávku zbraní. Mutch povedal, že vojenská služba bola pred inváziou povinná a že náborový dôstojník mu povedal, že ľudia sa ho pokúsia podplatiť, aby odišiel zo služby.

„Teraz sú ľudia takí dychtiví bojovať spolu. Snažia sa podplatiť náborových úradníkov, aby im umožnili zapojiť sa do boja. Nechajte ich ísť na front.“

READ  Seehofer: Útok vo Viedni súvisí aj s Nemeckom - Svet - Správy

Povedal, že každý, koho stretol, nenávidel Rusov a že ľudia boli zjednotení v jednom cieli: vyhnať ich z krajiny.

Skutočnosť, že ruské sily sa snažia získať akékoľvek zisky, pomáha ich morálke. Po invázii do Mariupolu – ako to Match opísal ako „vymazanie mapy“ – sa Rusku výrazne nepodarilo dobyť hlavné mesto Kyjev a teraz bojuje v oblasti Donbasu.

Match uviedol, že teraz sa objavujú správy, že ľudia v Kyjeve pokračujú vo svojom živobytí prostredníctvom živých vystúpení a stretnutí, keďže stredná a západná časť Ukrajiny sa vyhli bremenu konfliktov, ktoré postihli východnú a južnú časť.

Match uviedol, že Ukrajina, rovnako ako zvyšok sveta, háda, aká bude posledná hra ruského prezidenta Vladimira Putina vzhľadom na to, ako dlho môže konflikt pokračovať.

„Na začiatku vojny chceli zmenu režimu, akciu a starostlivosť, ktorá by poslúžila všetkým politickým cieľom Ruska a účinne ukončila ukrajinskú nezávislosť, zmenila ju na bábkový štát. Teraz sa to zdá ešte viac. Akýsi spôsob, ako zachrániť tvár.

„Stále sa snaží sústrediť všetky svoje zbrane na ovládnutie Doneckej a Luhanskej oblasti a na obsadenie krajiny majú veľmi málo pracovnej sily alebo logistických jednotiek.“

Vypočujte si podcast Čo Ukrajinci chcú od sveta a hlavne, čo musia mať Novozélanďania na pamäti, je odhodlanie zo zápasu na zemi a oveľa viac.

Prvá stránka je podcast NZ Herald, ktorý sa zverejňuje každé ráno.

Na prvej strane je denný spravodajský podcast z New Zealand Herald, ktorý si môžete vypočuť každý týždeň od 5:00.

Môžete sledovať podcast nzherald.co.nz, iHeartRadio, Apple podcasty, SpotifyAlebo získajte svoje podcasty odkiaľkoľvek.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close