Alex Eala prenasleduje tenisovú históriu PH, dosiahol titul vo dvojhre juniorov na US Open

Manila, Filipíny – deviate miestoKanaďanka Victoria Mpogo v semifinále dvojhry žien na US Open Filipínska tenisová hviezda Alex Eala sa už zapísala do histórie, keď ako prvá filipínska hráčka postúpila do grandslamového finále dvojhry junioriek.

Do finále štvorhry na juniorských grandslamoch sa v minulosti dostali traja filipínski hráči a všetci vyhrali tituly vo štvorhre. Ela je jednou z nich.

Dvakrát vyhrala juniorské grandslamové tituly vo štvorhre, Australian Open 2020, keď mala 14 rokov, keď bola partnerkou Indonézanky Prisce Nugrohoovej, a French Open 2021, keď bola partnerom Ruska Oksana Chelakmedeva.

Ale vo dvojhre išiel Filipínec do semifinále. Stalo sa to dvakrát – v roku 1984, keď sa filipínska tenisová legenda Felix Barrientos dostala do finále štvorhry mužov vo Wimbledone, a v roku 2021 to bolo prvýkrát, čo sa Ella dostala do semifinále ženskej dvojhry na US Open.

Ela strávila na tohtoročnom US Open týždeň v slzách. Zo štvorice semifinalistiek ženskej dvojhry Ela ako jediná nezhodila v celom turnaji ani set.

Po roku na profesionálnom okruhu Ella otvorila US Open víťazstvom 6–3, 6–0 nad Kanaďankou Annabelle Xu v juniorkách. Následne zdolala Slovenku Ninu Varkovú 6:2, 6:3.

V treťom kole čelila Ela napätým momentom proti ôsmej nasadenej Austrálčanke Tayle Prestonovej, ktorá nakoniec vyhrala 6-3, 7-6(1).

Štvrťfinále bolo podľa predpovedí tesné, Ela nastúpila proti svojej deblovej partnerke, 15-ročnej Ruske a 14.Th Semeno Myrrha Andreeva.

Andreeva vyradila na 3. mieste Belgičanku Sophiu Costolasovúrd Okrúhly. Rus sa stal vrcholom roka, keď sa stal jediným 15-ročným, ktorý vyhral tri tituly ITF Pro Tour. Žiadna z týchto kvalifikácií nebola dôležitá pre Elu, ktorá porazila Andreevu 6:4, 6:0.

READ  Fortuna liga: MŠK Žilina - DAC Dunajská Streda 4: 1

Cesta za grandslamovou šampiónkou bude plná nebezpečných výziev, keďže vo finále nastúpi druhá nasadená Češka Lucie Havlíková.

Eela má 297 rokovTh Svetový rebríček Tenisovej asociácie žien (WTA). V top 300 bol štvrtý najmladší a dostal sa na 280-ku.Th Minulý august. Ela je na tohtoročnom ženskom turnaji US Open druhou najvyššie umiestnenou turnajovou hráčkou.

Ruska Diana Schneiderová, top hráčka WTA Tour na US Open Juniors, je momentálne na 265. mieste.Th V tomto svete. Osemnásťročnú Schneiderovú vyradila v priamych setoch jej deblová partnerka Havlíková v semifinále.

17-ročná Havlíková, ktorá je od Ely o dva mesiace staršia, je vo výbornej forme, keď vo finále US Open junioriek prepadla iba raz v sete. Svoje ťaženie ukončila výhrou 6-3, 6-4 nad Američankou Alanis Hamiltonovou.

Havlíková bola v 2. kole dotiahnutá na maximum, no dokázala, že dokáže vyhrať tesný štvrťfinálový súboj výhrou 6:3, 1:6, 6:3 nad Francúzkou Sarah Ilevovou. V treťom kole potom zdolala Kanaďanku Miu Kupresovú 6:2, 7:6(9).

Havlíková vo štvrťfinále vyradila poslednú nasadenú Američanku Klervy Nkono 6:4, 6:2.

Rovnako ako Ila, ktorá sa minulý rok sústredila výlučne na profi, aj Havlíková pôsobila na profesionálnom okruhu, ktorý je teraz na 442. mieste.n.d V tomto svete. Jeho najlepším výkonom však bolo štvrťfinále na turnaji W25 Roehampton vo Veľkej Británii vlani v auguste.

Ela si na profesionálnom okruhu počínala dobre. Vyhrala 2n.d Vlani v apríli získal titul W25 Chiang Rai v Thajsku. V júni sa Ela umiestnila na druhom mieste na Open ITF Arcadis Brezo Osuna, podujatí W60 v Madride v Španielsku.

Na juniorskom okruhu však Havlíková nebola ničím výnimočným.

Najlepšie sa jej tento rok darilo na French Open Juniors, kde vyhrala dvojhru žien aj štvorhru žien.

READ  Tayla Preston si užíva príležitosť na Billie Jean King Cup | 7. novembra 2022 | Všetky novinky | Novinky a funkcie | Novinky a udalosti

Finále v sobotu 10. septembra (nedeľa 11. septembra, manilský čas) bude mať pre obe mladé dámy veľa.

Havlíková mieri na ďalšie prvenstvo vo štvorhre, keď sa so Schneiderovou dostanú do finále ženskej štvorhry.

Ela, na druhej strane, bude bojovať o kus histórie s jedinečnou šancou stať sa prvou filipínskou hráčkou, ktorá zdvihne nad hlavu trofej juniorského grandslamového šampióna. – Rappler.com