Veda

Americké dievčatá začínajú menštruovať skôr a trvá im dlhšie, kým dosiahnu pravidelný menštruačný cyklus: Výstrely

Vedci tvrdia, že skorú pubertu ovplyvňuje niekoľko faktorov, vrátane obezity, stresu a hormónov narúšajúcich endokrinný systém, ktoré sú vo veľkom množstve prítomné v životnom prostredí.

SDI Productions/Getty Images/E+


skryť titulok

prepnúť titulok

SDI Productions/Getty Images/E+

Dievčatá v USA začínajú svoju prvú menštruáciu v priemere o 6 mesiacov skôr ako v 50. a 60. rokoch minulého storočia. A väčšina dievčat začína menštruovať pred dosiahnutím veku 9 rokov, čo sa považuje za veľmi nízky vek. Podľa veľkého prieskumu sa tak stalo. nové štúdium Uverejnené v časopise na tento týždeň Otvorená sieť JAMA.

„Je dôležité vzdelávať opatrovateľov, rodičov a poskytovateľov starostlivosti o tomto trende, aby sme naň mohli pripraviť aj naše deti,“ hovorí. Dr. Shruti Mahalingaiah, Spoluautori štúdie a Harvard T.H. Dr., odborný asistent pre životné prostredie, reprodukčné zdravie a zdravie žien na Chan School of Public Health.

„Keď ste mladá a prvýkrát dostanete menštruáciu, je to veľmi mätúce. Stále je okolo toho veľa stigmy a ticha,“ hovorí Mahalingaiah.

Štúdia je založená na údajoch zozbieraných od viac ako 71 000 žien, ktoré sa zaregistrovali prostredníctvom aplikácie Apple Research na svojom iPhone. Pýtali sa ich, kedy začali prvýkrát menštruovať. Vedci zistili, že v rokoch 2000 až 2005 v priemere menštruácia začínala vo veku 11,9 roka. To je pokles z 12,5 roka v období medzi rokmi 1950 a 1969.

Okrem toho sa percento dievčat, ktoré začali menštruovať pred dosiahnutím veku 11 rokov, zvýšilo z 8,6 % na 15,5 % a počet dievčat, ktoré začali menštruovať pred dosiahnutím veku 9 rokov, sa viac ako zdvojnásobil.

Štúdia zistila, že trend smeruje k skorším obdobiam vo všetkých demografických skupinách, ale je výraznejší medzi rasovými a etnickými menšinami a dievčatami s nízkymi príjmami.

Vedci tvrdia, že je dôležité pochopiť meniace sa trendy menštruácie, pretože menštruácia je dôležitým signálom pre zdravie.

„Vek, v ktorom osoba začína menštruáciu, je barometrom toho, ako sa vo všeobecnosti cíti,“ hovorí Lauren Houghton,Asistentka epidemiológie na Kolumbijskej univerzite, ktorá napísala článok vakcína S novým štúdiom.

Štúdia tiež zistila, že väčšine dievčat trvá dlhšie, kým dosiahnu pravidelný menštruačný cyklus. Nepravidelné menštruačné cykly sú spojené s niekoľkými zdravotnými stavmi, vrátane syndrómu polycystických ovárií alebo PCOS. A skorý vek prvej menštruácie je spojený s niekoľkými nepriaznivými zdravotnými následkami, vrátane zvýšeného kardiovaskulárneho rizika, obezity, potratu a vyššieho rizika predčasného úmrtia. Je tiež spojená s niekoľkými druhmi rakoviny, vrátane rakoviny vaječníkov, endometria a prsníka.

„Ak osoba dostane prvú menštruáciu pred dosiahnutím veku 12 rokov, riziko vzniku rakoviny prsníka sa u nej zvyšuje o 20%,“ hovorí Houghton.

Keď sa pozriete na populáciu, stáva sa to veľmi dôležitým problémom verejného zdravia. Dr. Frank Biro, Lekár a výskumník v Cincinnati Children's Hospital Medical Center, ktorého práca sa zameriava na faktory za pubertálnymi zmenami a súvisiace zdravotné riziká.

Biro poukazuje na ďalší výskum, ktorý zistil, že dievčatám na celom svete sa vyvíjajú prsné pupene – zvyčajne najskorší znak puberty – o šesť až 12 mesiacov skôr ako predtým. S klesajúcim vekom prvej menštruácie, hovorí, „v priebehu nasledujúceho desaťročia alebo dvoch možno predpokladať, že môže dôjsť k nárastu nových prípadov rakoviny prsníka.“

Prečo sa to deje?

Aký je potom dôvod zmeny načasovania menštruácie a puberty?

„Keď hľadáme príčiny alebo vysvetlenia, nejde len o jednu vec. Je tu veľa faktorov,“ hovorí Houghton.

Napríklad obezita zvyšuje riziko predčasnej puberty u dievčat a miera detskej obezity sa zvyšuje. Ale Houghton povedal, že stres je tiež známym faktorom a tieto dva môžu byť spojené.

„Keď sme vo veľkom strese, množstvo hormónu kortizolu a androgénneho hormónu sa v našom tele zvyšuje,“ vysvetľuje Houghton. „A tukové tkanivo premieňa tieto hormóny na estrogén. A práve estrogén dáva telu signál, aby zväčšil prsia.“, Zmeny hladín estrogénu tiež signalizujú telu, aby začala menštruovať.

Úlohu pravdepodobne zohrávajú aj chemikálie narúšajúce endokrinný systém široko prítomné v životnom prostredí. Napríklad o ftalátoch – triede chemikálií bežných v mnohých kozmetických výrobkoch a výrobkoch osobnej starostlivosti – je známe, že narúšajú hormóny. O niektorých látkach znečisťujúcich ovzdušie je tiež známe, že narúšajú endokrinný systém.

Čo teda môžu dotknutí rodičia robiť?

Vedci tvrdia, že kŕmenie detí zdravou stravou – vrátane veľkého množstva ovocia a zeleniny – môže pomôcť znížiť rizikové faktory predčasnej puberty a menštruácie. Dôležitá je aj pravidelná fyzická aktivita. Dostatok spánku môže tiež pomôcť – niektoré štúdie Neskoré zaspávanie a krátke trvanie spánku sú spojené s predčasnou pubertou.

Mahalingaiah tiež chce vidieť, ako rodičia pripravujú seba a svoje deti na možnosť, že menštruácia môže prísť skôr, ako očakávajú, aby boli duševne pripravení, keď príde čas.

Tento príbeh upravila Jane Greenhalghová

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close