Veda

Americké ženy žijú od pandémie o 6 rokov dlhšie ako muži. Ale prečo?

Rozdiel v očakávanej dĺžke života medzi ženami a mužmi v Spojených štátoch sa podľa novej správy medzi rokmi 2010 a 2021 zväčšil o 5,8 roka, čo je najväčší rozdiel v dĺžke života medzi pohlaviami za posledné desaťročia.

Výskumníci zistili, že americké ženy môžu očakávať, že budú žiť asi o šesť rokov dlhšie ako muži, pričom uviedli rozdiely v súvislosti s COVID-19 a zneužívanie drog ako niektoré z faktorov, ktoré spôsobujú rozdiel, najväčší od roku 1996. Uviedli úmrtia v dôsledku predávkovania.

Štúdia zverejnená v pondelok JAMA Internal Medicine Journalskúmali, ako COVID-19 a ďalšie základné príčiny smrti zväčšili rozdiel od roku 2010 do roku 2021.

Zatiaľ čo miera individuálnej úmrtnosti na rakovinu srdca a pľúc je už dlho hlavným vysvetlením, prečo ženy v USA žijú dlhšie ako muži, vedci tvrdia, že za to môžu iné hlavné príčiny úmrtia a že tento rozdiel vysvetľuje mnoho faktorov.

Šance na prežitie rakoviny pľúc sa zvýšili.Skríning na najsmrteľnejšiu formu rakoviny je však v USA nízky

Covid-19 sa stal najväčším faktorom rozdielu v očakávanej dĺžke života

Tomeka Wilkes poukazuje na fotografiu a novší obrázok svojho otca Charlesa Stewarta ako seniora na Rufus King High School v roku 1974, keď 15. marca 2023 navštívila hrob svojho otca na cintoríne Graceland v Milwaukee.  Wilkes prišiel o otca na COVID 12. apríla 2020, ešte predtým, ako bola vakcína dostupná.

U mužov v USA v rokoch 2010 až 2019 bola hlavnou príčinou rozdielu v strednej dĺžke života vyššia miera úmrtnosti v dôsledku cukrovky, srdcových chorôb, neúmyselných zranení, vrážd a samovrážd. Časť rozdielu bola zmiernená podobnou mierou úmrtnosti medzi mužmi a ženami na rakovinu a Alzheimerovu chorobu.

Rozdiel v úmrtnosti na COVID-19 sa však stal hlavným dôvodom zväčšujúcej sa priepasti medzi mužmi a ženami počas pandémie, ktorá sa začala v roku 2020.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close