Veda

V tejto sezóne zatiaľ zomreli na chrípku v okrese Salt Lake 2 deti a 3 dospelí

SALT LAKE COUNTY, Utah – Po tom, čo v okrese Salt Lake za posledných 30 dní zomreli dve deti na chrípku, úrady pripomínajú obyvateľom Utahu, aby sa dali zaočkovať.

Okrem detí, ktoré neboli identifikované menom ani vekom, utrpeli počas sezóny úmrtia na chrípku aj traja dospelí starší ako 50 rokov.

Prečítajte si: Chrípka, respiračné ochorenia na vzostupe v Utahu, ale obyvatelia nedostávajú ochranu

Hoci ďalšie identifikačné faktory a podrobnosti súvisiace s úmrtiami neboli sprístupnené, ministerstvo zdravotníctva okresu Salt Lake uviedlo, že ani jeden z piatich jedincov nemal záznam o tom, že bol tento rok zaočkovaný proti chrípke.

„Tieto úmrtia sú tragickou pripomienkou toho, že chrípka je vážna choroba,“ uviedla vo vyhlásení Dr. Angela Dunn, výkonná riaditeľka SLCOHD. „Každý vo veku šesť mesiacov a starší by sa mal každý rok zaočkovať proti chrípke, aby sa predišlo vážnym ochoreniam a smrti a aby ostatní neochoreli.“

Očkovať sa proti chrípke neznamená, že neochoriete, ale znižuje to závažnosť ochorenia.

„K úmrtiam na chrípku často dochádza u pacientov, ktorí neboli očkovaní, neboli očkovaní, a ako vieme z dobrej vedy, vakcína proti chrípke robí dobrú prácu, aby ľudia neochoreli natoľko, že nevyhľadali zdravotnú starostlivosť.“ “ vysvetlil Dr. Per Gesteland, pediater z University of Utah Health a Intermountain Primary Children's Hospital.

Gesteland hovorí, že primárna detská nemocnica je plná detí chorých na chrípku.

„Je bezpečné povedať, že naša JIS je plná mnohých respiračných ochorení – pravdepodobne viac ako 80% pacientov,“ povedal.

Táto sezóna je nezvyčajná v tom, že cirkulujú tri typy vírusu, pričom väčšinou je len jeden dominantný typ. Odborníci však tvrdia, že nejde o nové kmene a nie sú dôvodom na veľké obavy.

„V skutočnosti to nemení nič, čo robíme,“ vysvetlil epidemiológ zo Salt Lake County Ryan Chatelain. „Niektoré kmene môžu byť závažnejšie ako iné kmene. Vo všeobecnosti je A(H1N1) závažnejším kmeňom. Vakcína pokrýva všetky typy kmeňov, takže je to dobré.“

V najľudnatejšom okrese Utahu bolo od 1. októbra hospitalizovaných 353 ľudí s chrípkou.

Úradníci tvrdia, že väčšina pacientov prijatých do nemocnice má buď viac ako 50 rokov alebo menej ako 4 roky.

Zdravotnícki predstavitelia uviedli, že vrchol chrípkovej sezóny v Utahu zvyčajne nastáva v januári alebo februári. Sezónna chrípka však môže začať už v októbri a pretiahnuť sa do mája.

Jedinečným aspektom tohtoročnej sezóny je, že v Utahu je aktívnych viacero kmeňov tejto choroby.

„Zvyčajne vidíme jeden kmeň zodpovedný za väčšinu prípadov počas vrcholu sezóny a niektoré skoré alebo neskoré prípady sú spôsobené inými kmeňmi,“ uviedol Chatelain vo vyhlásení, „ale tento rok máme tri kmene, ktoré sa aktívne šíria.“ Sezóna.“

Zdravotnícki úradníci uviedli, že tento rok sú súčasťou vakcíny všetky tri typy chrípky, typ A (H1N1), typ A (H3N2) a typ B (Victoria). Odporúča sa, aby každý vo veku šesť mesiacov a starší bol očkovaný, aby sa predišlo závažným ochoreniam.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close