Zábava

Anketa na Slovensku sa nepriblížila k predčasnému hlasovaniu – ThePrint –

(c) Copyright Thomson Reuters 2023

(Reuters) – Referendum na Slovensku nevydláždilo cestu k predčasným voľbám, pričom väčšina voličov v sobotu preskočila volebné miestnosti, čím sa zrušili plány opozície na posunutie súťaže.

Podľa údajov, ktoré v noci zverejnil Štatistický úrad, odovzdalo svoj hlas len 27,3 % voličov, čo je ďaleko za absolútnou väčšinou potrebnou na platnosť referenda.

Od získania nezávislosti Slovenska v roku 1993 prekročilo hranicu vstupu do Európskej únie len jedno ľudové referendum.

Na Slovensku sa budú konať predčasné voľby, ak sa zmení ústava, aby sa skrátilo štvorročné volebné obdobie parlamentu. Takáto ústavná zmena by si vyžadovala schválenie v referende alebo aspoň 90 hlasmi v 150-člennom parlamente.

Vláda premiéra Eduarda Hegera vládne od decembrového hlasovania o nedôvere v parlamente ako úradnícka.

Politické strany majú v nedeľu večer absolvovať ďalšie kolo rokovaní, kde budú rokovať o možnosti predčasných volieb, ktoré by sa mohli konať v lete alebo na jeseň. Riadne voľby sú naplánované na február 2024.

Prezidentka Zuzana Čaputová začiatkom týždňa povedala, že Hegerovu vládu vymení, ak sa strany nedohodnú do konca januára.

(Správa Roberta Muellera; strih William McLean)

Zrieknutie sa zodpovednosti: Táto správa bola vygenerovaná automaticky zo spravodajskej služby Reuters. ThePrint nepreberá žiadnu zodpovednosť za jeho obsah.

READ  Ralph Fiennes nakrúti honosný kulinársky triler – Pražský reportér

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close