Svet

ASEAN a Mjanmarsko: Potreba trvalej angažovanosti

Tri po sebe nasledujúce vydania Juhovýchodného štátneho prieskumu majú jednu spoločnú črtu: spoločnú túžbu medzi respondentmi po trvalom dialógu so všetkými zainteresovanými stranami v Mjanmarsku.

Pred tromi rokmi sa deväť vedúcich predstaviteľov ASEAN-u posadilo s generálom Minom Aung Hlaingom, predsedom mjanmarskej štátnej výkonnej rady (SAC), na mimoriadnom stretnutí lídrov v Jakarte. Dohodli sa na širokom zozname priorít, ktoré majú pomôcť ASEAN-u poskytnúť pomoc pri rozvíjajúcej sa kríze v Mjanmarsku. Lídri, ktorí vytvorili päťbodový konsenzus ASEAN (5PC), ktorý vzišiel z tohto stretnutia v apríli 2021, však nemohli predvídať intenzitu konfliktu v Mjanmarsku ani neústupčivosť SAC.

Prístup Mjanmarska k 5PC účinne zablokoval jeho implementáciu. Hlavný generál súhlasil s 5PC, ktorého prvou prioritou bolo „okamžité zastavenie násilia“. Neskôr spoluprácu zrušil a trval na tom, že súlad s 5PC príde až po obnovení stability v Mjanmarsku. Tento zmätok 5-bodový plán SAC (Uvedené kroky (obnoviť mier a stabilitu podľa vlastných štandardov SAC) s prioritami 5PC spôsobilo hlboké rozpory v rámci ASEAN, pretože názory na to, či by SAC mala niesť zodpovednosť za nedodržiavanie 5PC, sú rozdelené.

The Pokračujúci zmätok hlavného generála Vďaka tomu bola implementácia 5PC sizyfovská úloha od začiatku. O tri roky neskôr sa však výzvy, ktorým Mjanmarsko čelí, znásobili. SAC čelí narastajúcim výzvam, hospodárstvo je v rozklade, povstalci preberajú kontrolu nad veľmi spornými oblasťami a významnými cezhraničnými obchodnými bodmi. Trpezlivosť strácajú aj členovia ASEAN-u. Nedávna Vyhlásenie ministrov zahraničných vecí ASEAN-u o eskalácii násilia Stúpajúci konflikt v blízkosti thajského pohraničného mesta Myawaddy odráža rastúce obavy z vedľajších účinkov konfliktu a „opätovne potvrdzuje potrebu mierového a zjednoteného Mjanmarska. Vyhlásenie ASEAN-u, že 5PC by sa malo implementovať „v plnom rozsahu“ dokazuje, koľko má ASEAN kopal v pätách.

READ  Ázijské pobrežné mestá sa rýchlo potápajú: štúdium

Nálezy v Štát juhovýchodnej Ázie 2024 Prieskum je triezvou pripomienkou, že tri roky po prevrate v roku 2021 sú krízou vo svojej krajine veľmi znepokojení iba respondenti z Mjanmarska (89,9 percenta). Mjanmarská kríza je na šiestom mieste v prvej desiatke geopolitických udalostí, ktoré vlády najviac znepokojujú, za vojnou medzi Izraelom a Hamasom, agresiou v Juhočínskom mori, vojnou medzi Ruskom a Ukrajinou a globálnymi podvodmi.

V roku 2022 boli regionálne názory na reakciu ASEAN-u rozdelené, pričom 37 percent súhlasilo, 33,1 percenta nesúhlasilo a 29,9 percenta neutrálne o reakcii ASEAN-u. Respondenti sa však v priebehu roka zhodli, že slobodný dialóg by mal pokračovať.

Rovnaká túžba po slobodnom dialógu so všetkými zainteresovanými stranami v Mjanmarsku sa udržala aj v roku 2024. Zistenia z roku 2024 ukázali, že 5PC (31,1 percenta), nekonzistentnosť SAC (22,4 percenta) alebo pochybnosti pretrvávali v účinnosti 5PC. „Zásadný deficit pri riešení zložitých problémov“ (17,8 percenta). Napriek tomu sa región zhodol na tom, že zapojenie sa do slobodného dialógu (38,6 percenta) je dôležitým zlepšením. Respondenti z predsedníctva ASEAN 2021 Brunej (50,9 percenta), Vietnamu (50,7 percenta) a predsedu ASEAN 2023 v Indonézii (50,4 percenta) to silne pociťovali. Mjanmarskí respondenti prejavili v rokoch 2022 až 2024 menší záujem o túto možnosť.

Ak niečo iné, zistenia prieskumu sú pripomienkou potreby dlhodobého záväzku a vášne, aby Mjanmarsko nezlyhalo. Mnohé problémy okolo mjanmarského konfliktu by nemali odradiť členov ASEAN-u od vytvárania nových precedensov vo svojich intervenciách.

Výsledky trojročného prieskumu ukazujú, že angažovanosť ASEAN-u s kľúčovými zainteresovanými stranami v Mjanmarsku je najlepšou voľbou respondentov zo všetkých desiatich krajín ASEAN-u vrátane Mjanmarska. Percento respondentov, ktorí si zvolili túto možnosť, vzrástlo z 38,1 percenta v roku 2023 na 38,6 percenta v roku 2024.

READ  Biden varuje, že Rusko zaplatí "veľkú cenu", ak Putin spustí inváziu na Ukrajinu - v priamom prenose | Americké správy

Druhou preferovanou možnosťou medzi všetkými respondentmi bolo použitie tvrdých metód na riešenie zlyhania Mjanmarska v súlade s 5PC. Percento respondentov, ktorí si vybrali túto možnosť, však kleslo z 19,6 percenta v roku 2022 na 14,9 percenta v tomto roku.

Treťou najpreferovanejšou možnosťou je koordinovaná reakcia združenia ASEAN s medzinárodnými partnermi. Percento respondentov, ktorí si vybrali túto trasu, však kleslo z 15,1 percenta v roku 2023 a 24,4 percenta v roku 2022 na 13,0 percenta v tomto roku. To pridáva na nedávno vymenovanej austrálskej bývalej ministerke zahraničných vecí Julii Bishopovej vrstvu neistoty. Nový osobitný vyslanec generálneho tajomníka OSN pre Mjanmarsko. O to je to zložitejšie Rozsah možností Že môže pracovať.

Ďalšie dve možnosti pre ASEAN boli pre respondentov ešte menej prijateľné: nezasahovanie do domácej politiky Mjanmarska (12,7 percenta) a zníženie/obmedzenie angažovanosti v SAC, kým sa situácia nezlepší (12,5 percenta). Najmenej populárna možnosť – obnovenie účasti SAC na stretnutiach ASEAN – bola najmenej populárna s 8,3 percentami.

Potreba zapojiť sa

Aby sme sa posunuli vpred v mjanmarskej otázke, ASEAN:

Ak niečo iné, zistenia prieskumu sú pripomienkou potreby dlhodobého záväzku a vášne, aby Mjanmarsko nezlyhalo. Mnohé problémy okolo mjanmarského konfliktu by nemali odradiť členov ASEAN-u od vytvárania nových precedensov vo svojich intervenciách. Mjanmarská armáda čelí ako nikdy predtým výzvam vnútorných síl, ktoré sa snažia ukončiť diktatúru. Zvýšená viditeľnosť antietnických skupín, zosúladenie ľudových obranných síl s nimi a požiadavky mjanmarského ľudu na právo na mier a rozvoj naznačujú, že krajina potrebuje neustálu pozornosť regiónu. Tým sa zabezpečí, že mjanmarské ozbrojené sily sa stanú zodpovedným orgánom, ktorý prispieva k regionálnemu mieru a stabilite.

V nedávnom vyhlásení ministrov zahraničných vecí ASEAN-u sa uvádza, že „mierové a zjednotené Mjanmarsko je v záujme ASEAN-u“. Je skutočne v záujme ASEAN-u pomôcť Mjanmarsku v kurze, ktorý pomôže vybudovať dôveru v predchádzanie budúcim cyklom násilia. Zapojenie všetkých kľúčových zainteresovaných strán vrátane respondentov z Mjanmarska je preferovanou možnosťou pre celý región. Toto musí urobiť ASEAN a jeho dôveryhodní spojenci.

READ  Po katastrofálnom výbuchu prístavu v roku 2020 sa časť komplexu sila v Bejrúte zrútila pri požiari.

2024/133

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close