Svet

Babka sa poháda o Matoviča. Česká republika je na zozname po odbornej úvahe, tvrdí Klus

Babiš tvrdí, že Matovič má krehkú koalíciu.

PRAHA, BRATISLAVA. „Slováci, áno, je to zázrak,“ vyhlásil v nedeľu český premiér Andrej Babiš. Vyjadril sa k relatívne nízkemu počtu úmrtí koronavírus na Slovensku.

V prepočte na milión obyvateľov zaznamenalo Slovensko sedem obetí. Doteraz v krajine zomrelo na koronavírus celkovo 38 ľudí.

Súvisiaci článok Česko bude od piatku rizikovou krajinou. Je to škoda, tvrdí premiér Babiš Čítať

Česká republika eviduje 44 úmrtí na milión obyvateľov. Od vypuknutia choroby v Českej republike podľahlo Covid-19 476 pacientov.

Pri porovnaní počtu obetí jedným dychom však premiér Babiš dodáva, že Česká republika v súčasnosti vykonáva takmer trikrát viac testov ako na Slovensku.

„Predseda vlády sa rozhodol interpretovať štatistiku kreatívnym spôsobom,“ hovorí pre SME český politológ Jiří Pehe. Podľa neho Babiš uvádza všetky čísla optikou, ktorá mu vyhovuje, preto zdôrazňuje iba určité údaje. Napríklad klesajúca úmrtnosť, podiel úmrtí z celkového počtu pacientov s koronavírusmi.

„Stále však platí, že Česká republika, v prepočte na milión obyvateľov, zaznamenáva tretí najvyšší nárast počtu nových prípadov z celej Európy,“ pripomína Pehe.

V pondelok pricestovalo do Českej republiky ďalších 1 674 pacientov s koronavírusom a 11 ľudí infekcii podľahlo.

Babička nechce, aby ju opäť zatienili

Premiér Babiš podľa politológa odmieta pripustiť, že Česká republika je pred blížiacimi sa regionálnymi a senátnymi voľbami v kríze. Na začiatku prvej jarnej vlny teraz nechce zvolať centrálny krízový štáb.

„Už na jar chcel predseda vlády hrať hlavnú rolu a vystúpiť z pozície manažéra, ktorý riadi celú krajinu a úspešne zvláda krízu. Až keď sa situácia vymkla spod kontroly, zavolal krízový štáb.“ „

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close