Svet

Mariupol dopláca na neschopnosť Vladimíra Putina strašnú cenu

V predchádzajúcom článku som vysvetlil, že patová situácia v kampani na dobytie Kyjeva by prinútila ruského prezidenta prehodnotiť svoju politiku víťazstva na Ukrajine a že by mohol hľadať nejaké víťazstvo na juh. Ruská armáda si chce nárokovať Mariupol ako víťazstvo, aby mohla predať svetu (a možno aj svojim vlastným vojakom) myšlienku, že ruská armáda stále môže vyhrať. Ruskí plánovači si pravdepodobne myslia, že ak môže Mariupol uspieť, mohlo by to dodať morálku zle vedeným a často odchádzajúcim hráčom.

Načítava

Vzhľadom na rozsah ničenia spôsobeného Rusmi má mesto v súčasnosti minimálne vojenské využitie. Brutálny útok na mesto a jeho občanov bude zaujímať vyšetrovateľov Medzinárodného trestného súdu. Celá ruská vojenská reťaz na juhu je zodpovedná za dohľad nad nevyberaným zacielením na civilistov a tisíckami nechcených úmrtí. Teraz môžu byť podozriví z vojnových zločinov. Pod zdegenerovaným vedením ruských síl boli neetickí, neprofesionálni a vojaci.

Mariupol ukazuje, aká zlá je ruská armáda. Počas posledných troch týždňov mnohí pozorovatelia predpokladali, že už videli zhoršujúci sa stav ruskej armády. Zlé vedenie, zlé plánovanie, slabá logistika a nedostatočná koordinácia s ich letectvom viedli mnohých k presvedčeniu, že ruská armáda je profesionálna, nie sila 21. storočia. Mariupol však dokazuje nový komplex menejcennosti v podobe skorumpovaného vedenia a zbytočnej brutalizácie ukrajinských občanov.

Napokon, Mariupol je príkladom toho, aké môže byť mestské vedenie vojny v 21. storočí. Ruská ofenzíva s bombardovaním na veľké vzdialenosti a bojmi na blízko premenila veľkú časť mesta na sivú zničenú pustatinu. Väčšina obyvateľov mesta už odišla. Rusi násilne „vyhnali“ ďalšie desaťtisíce. Odhaduje sa, že zostáva asi 130 000 hladujúcich, vystrašených občanov.

Načítava

Takéto scény sa v Európe nevideli už desaťročia. Zničenie Mariupolu mnohým pripomína druhú svetovú vojnu. Predpokladalo sa, že takéto scény boli v 20. storočí opustené. Na svete však stále existujú národní a vojenskí vodcovia, ktorí považujú tieto druhy ničivých útokov na mestá za cenu, ktorú musia zaplatiť za svoje túžby.

READ  Dopravné zápchy nákladných vozidiel na kanáli La Manche sa začali odstraňovať

Obrancovia desiateho najväčšieho mesta Ukrajiny napriek svojmu odvážnemu postaveniu veľa času nevydržali. Rusi pomaly, ale isto napredujú a dusia túto pulzujúcu metropolu s takmer pol miliónom duší.

Ak Rusi dobyjú Mariupol, budú mať časom súvislý koridor z Krymu do Ruska a ďalší prístav. Môžu to dokonca nazvať vojenským víťazstvom. Bude to však len nominálny úspech, keďže Mariupol bol kúpený za obrovskú cenu pre ľudí a infraštruktúru. Okrem slova „Pyrikovo víťazstvo“ môžeme vytvoriť aj novú frázu – ruské víťazstvo.

Newsletter komentárov je zbierka týždenných názorov, ktoré budú výzvou, víťazstvom a informovaním o vašej vízii. Zaregistrujte sa tu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close