Ekonomika

BBC World Service – Dokumentárny film, Slovakia Divided

Blížiace sa voľby na Slovensku, v malom štáte v srdci Európy, môžu znepokojiť Západ. John Kampner cestuje po krajine, aby sa dozvedel viac.

Slovensko je možno malá krajina, no jeho blížiace sa voľby môžu mať veľký vplyv na Európu aj mimo nej. Slovensko, jeden z najsilnejších podporovateľov Ukrajiny v jej vojne proti Rusku, je prvou krajinou NATO, ktorá poskytla bojové lietadlá svojmu východnému susedovi. To by sa však mohlo čoskoro zmeniť.

Septembrové predčasné voľby nasledovali po páde slovenskej pevne prozápadnej vlády. Na čele prieskumov je Populistická strana bývalého premiéra Roberta Fica. Neochvejne promoskovský kandidát sa zaviazal ukončiť vojenskú pomoc Ukrajine, ak sa vráti k moci.

V niektorých ohľadoch otvára dvere. Protizápadné nálady sú na Slovensku na vzostupe, k čomu prispieva aj sofistikovaná ruská dezinformačná kampaň online a v tradičných médiách. Keďže mnohé slovenské domácnosti čelia rastúcim nákladom na potraviny a energie, Fico a ďalšie populistické strany zarábajú politický kapitál na ekonomických dopadoch ukrajinského konfliktu a obviňujú nedávne vlády, že nedokázali postaviť Slovensko na prvé miesto.

Odporcovia sa obávajú, že ak vyhrá Fico, Slovensko pôjde v stopách Maďarska Viktora Orbána, ohrozuje nezávislosť médií a súdnictva a spochybňuje jednotu EÚ a NATO kvôli Ukrajine.

John Kampner cestuje naprieč Slovenskom, aby zistil, prečo je krajina pripravená na dramatický politický obrat. Stretáva sa s tými, ktorých lákajú populistické posolstvá a skúma úlohu Ruska v boji o srdcia a mysle slovenských voličov.

(Foto: Bratislavský hrad, Slovensko. Kredit: Ludovic Marin/AFP)

READ  Fiat New 500 3 + 1: DNA zostala, ale pribudli jedny dvere - Novinky - Auto

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close