Svet

Belgicko ruší povinné verejné záclony a karanténu skracuje na sedem dní

Napriek prudkému nárastu nových prípadov infekcie koronavírusmi Belgicko od 1. októbra ruší povinné vonkajšie nosenie rúšok.

Zároveň z predchádzajúcich 14 dní skracuje obdobie sebaizolácie na sedem pre ľudí, ktorí boli v kontakte s osobou s COVID-19. Zmiernenie obmedzení súvisiacich s pandémiou ohlásilo v stredu na tlačovej konferencii belgická premiérka Sophie Wilmesová, informovala agentúra Reuters.

Brusel 12. augusta predstavil niektoré z najprísnejších pravidiel nosenia pleťových masiek, pripomína AFP. Okrem Bruselu bolo ich použitie na verejnosti zatiaľ povinné v niekoľkých ďalších mestách. Úradníci teraz odporúčali ľuďom, aby používali ochranné rúšky aj potom, čo už nie je povinná.

Zároveň budú musieť Belgičania naďalej nosiť rúšku v obchodoch, kinách, verejnej doprave a na preplnených uliciach.

„Nosenie závoja je veľmi dôležité, pokiaľ ide o riešenie pandémie. Nemá však zmysel zavádzať ich všade a vždy,“ povedal Wilmes novinárom v Bruseli. Zároveň však dodala, že „epidemiologická situácia sa nevyvíja priaznivo“.

Za posledný týždeň zaregistrovalo Belgicko v priemere 1 374 nových infekcií denne, čo je o 60 percent viac ako týždeň predtým. Za posledných 14 dní pripadalo na 100 000 obyvateľov 136 infikovaných ľudí. Začiatkom júla sa zvýšil počet infikovaných ľudí asi o 80 denne.

V Belgicku už uzavrelo zmluvu s COVID-19 9955 ľudí, čo je v tomto ohľade jedno z najvyšších čísel na svete, čo sa týka úmrtí na osobu. Doteraz malo v krajine pozitívny test 105 226 ľudí.

Na rozdiel od iných krajín však Belgicko opatrenie neprispieva – na verejných udalostiach sa môže stále zúčastňovať až 200 ľudí vo vnútri a 400 vonku. Medzi ďalšie obmedzenia patrí skutočnosť, že ľudia by mali byť v úzkom kontakte s najviac piatimi ľuďmi mimo členov spoločnej domácnosti mesačne.

READ  Macron je presvedčený, že Francúzi urobia v nadchádzajúcich voľbách správnu voľbu

Tzv. Výluka bola zavedená v Belgicku, kde sídlia inštitúcie EÚ a NATO, 18. marca.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close