Technológie

Bezvízový styk do Spojených štátov amerických pre slovenských a slovinských občanov

Úvod

Spojené štáty americké a Slovenská republika majú dlhodobý vzťah ako priatelia a spojenci. V posledných rokoch tento vzťah ešte viac posilnilo NATO, medzinárodná bezpečnosť a náš spoločný záväzok podporovať demokraciu a právny štát. Slovenskí občania môžu cestovať do Spojených štátov amerických bez víz od roku 1997 a v roku 2008 podpísali Spojené štáty americké a Slovenská republika dohodu o bezvízovom styku, ktorá umožňuje oprávneným slovenským občanom navštíviť Spojené štáty za prácou alebo zábavou do 90 dní bez víz. Slovinskí občania môžu od roku 1997 cestovať do Spojených štátov bez víz. V roku 2008 Spojené štáty americké a Slovinská republika podpísali dohodu o bezvízovom styku, ktorá umožňuje oprávneným slovinským občanom navštíviť Spojené štáty za prácou alebo zábavou. 90 dní bez víz. Slovenská republika aj Slovinsko sú významnými obchodnými partnermi Spojených štátov amerických. V roku 2016 dosiahol obojsmerný obchod medzi Spojenými štátmi a Slovenskou republikou 6,3 miliardy USD a obojsmerný obchod medzi Spojenými štátmi a Slovinskom 4,5 miliardy USD. Spojené štáty americké tiež investovali 5,6 miliardy USD v Slovenskej republike a 2,7 milióna USD v Slovinsku. Spojené štáty americké majú silné medziľudské vzťahy so Slovenskou republikou aj so Slovinskom. Podľa amerického ministerstva zahraničia žije v Spojených štátoch 71-tisíc Slovákov-Američanov a viac ako 22-tisíc Slovincov. Spojené štáty americké vítajú návštevníkov zo Slovenskej republiky a Slovinska a zaviazali sme sa pokračovať v spolupráci s oboma krajinami s cieľom uľahčiť cestovanie a obchod.

Slovenskí a slovinskí občania môžu odteraz cestovať do USA bez víz až na 90 dní.

Víza sú vždy potrebné pre cudzincov, ktorí chcú cestovať do Spojených štátov. Od 1. mája 2014 však môžu občania Slovenska a Slovinska cestovať bez víz do Spojených štátov amerických na pobyty do deväťdesiat dní, služobne alebo zábavne. Je to vďaka programu bezvízového styku (VWP), ktorý umožňuje občanom niektorých krajín cestovať do USA bez víz na deväťdesiat dní alebo menej, ak splnia určité požiadavky. Oprávnení občania by mali mať platný cestovný pas, elektronickú letenku a spiatočnú alebo ďalšiu letenku. Pred cestou im musí byť vydaný ESTA (elektronický systém cestovných povolení). VWP však nie je bez kritikov. Niektorí sa obávajú, že tento systém by mohli zneužiť teroristi alebo iní zločinci. Zatiaľ čo iní tvrdia, že 90-dňový limit je príliš krátky a odrádza návštevníkov od míňania peňazí na kritikov USA, VWP je vítanou novinkou pre občanov Slovenska a Slovinska, ktorí chcú cestovať do Spojených štátov. Vďaka tejto schéme to teraz môžu urobiť bez problémov a nákladov na získanie víz.

READ  Escudo Pikes Peak sa vracia - GTPlanet

Na získanie VWP musia občania Slovenska a Slovinska vlastniť platný e-pas.

Na to sú isté požiadavky USA vízum pre slovenských občanov Musia byť splnené, aby ste sa kvalifikovali do programu bezvízového styku (VWP). Jednou z týchto požiadaviek je, aby boli držiteľmi platného elektronického pasu. Elektronický pas je elektronický pas, ktorý obsahuje elektronický čip, ktorý uchováva biometrické informácie držiteľa pasu. Tieto informácie možno použiť na overenie totožnosti držiteľa pasu a na zabránenie krádeži identity a falšovaniu pasov. Aby sa občania Slovenska a Slovinska mohli uchádzať o VWP, musia sa uistiť, že ich e-pas je platný. Cestovný pas musí byť platný minimálne šesť mesiacov od dátumu cesty do USA a musí obsahovať digitálnu fotografiu a digitálny podpis. Občania Slovenska a Slovinska bez platného e-pasu nemôžu cestovať do Spojených štátov amerických v rámci VWP. O turistické vízum musia požiadať najbližšiu ambasádu alebo konzulát USA.

Pred cestou sa musia zaregistrovať online u vlády USA.

Všetci slovenskí a slovinskí občania, ktorí chcú cestovať do USA bez víz, sa musia najprv zaregistrovať online u vlády USA. Môžete to urobiť prostredníctvom webovej stránky Ministerstva vnútornej bezpečnosti USA. Proces registrácie je rýchly a jednoduchý a po dokončení dostanú cestujúci potvrdenie e-mailom. Treba poznamenať, že registrácia nezaručuje vstup do Spojených štátov. Cestujúci musia po prílete stále predložiť platný cestovný pas a prejsť obvyklými colnými a imigračnými procedúrami. Online registrácia však pomôže vláde USA sledovať, kto vstupuje do krajiny a kto ju opúšťa, a zjednoduší proces pre cestujúceho aj úradníkov colnej a pohraničnej stráže. Ak teda plánujete cestovať do USA bez víz, zaregistrujte sa najskôr online. To vám z dlhodobého hľadiska ušetrí veľa času a starostí.

Po zaregistrovaní môžu navštíviť USA pracovne alebo zábavne až na 90 dní v kuse.

Slovenskí a slovinskí občania, ktorí sa prihlásia do programu bezvízového styku (VWP), môžu pracovne alebo zábavne navštíviť Spojené štáty na pobyty do 90 dní. Na to, aby ste sa kvalifikovali do programu, musia byť splnené určité obmedzenia a požiadavky, no po registrácii môžu cestujúci využívať všetko, čo Spojené štáty americké ponúkajú, bez získania víz. Na získanie nároku na VWP musia mať slovenskí a slovinskí občania cestovný pas platný najmenej šesť mesiacov po plánovanom dátume odchodu zo Spojených štátov a mať spiatočnú letenku do svojej domovskej krajiny alebo zahraničia. Ameriky. Musia byť tiež schválené pre ESTA, elektronický systém cestovných povolení. Slovenskí a slovinskí občania oprávnení na VWP môžu cestovať do Spojených štátov za prácou alebo zábavou. Existujú však určité činnosti, ktoré nie sú v rámci VWP povolené, ako napríklad štúdium dlhšie ako tri mesiace alebo práca bez platných víz. Ak cestujúci plánujú vykonávať činnosti, ktoré nie sú povolené v rámci programu VWP, musia pred cestou získať riadne vízum. Program VWP je vynikajúcou príležitosťou pre slovenských a slovinských občanov na služobnú alebo zábavnú návštevu Spojených štátov bez získania víz. Je však dôležité mať na pamäti, že na využitie schémy existujú určité obmedzenia a obmedzenia.

READ  Na COP28 krajiny vydávajú vyhlásenie o trojnásobnej jadrovej energetickej účinnosti do roku 2050, čím uznávajú kľúčovú úlohu jadrovej energie pri dosahovaní čistej nuly.

Po 90 dňoch musia opustiť krajinu alebo požiadať o iný typ víz.

Ak ste občanom Slovenska alebo Slovinska, môžete obchodne alebo zábavne navštíviť Spojené štáty až na 90 dní bez víz. Po 90 dňoch musíte opustiť USA alebo požiadať o iný typ víz. Ak plánujete zostať v USA dlhšie ako 90 dní, nezabudnite na niekoľko vecí. Najprv musíte mať platný cestovný pas. Po druhé, musíte mať platný dôvod na pobyt v USA. Môžete napríklad navštíviť rodinu alebo priateľov, zúčastniť sa obchodnej konferencie alebo študovať na univerzite. Ak máte v úmysle zostať v USA dlhšie ako 90 dní, musíte požiadať o iný typ víza. Existujú rôzne typy víz a typ víz, ktoré potrebujete, závisí od vášho dôvodu pobytu v Spojených štátoch. Napríklad, ak chcete študovať na univerzite, musíte požiadať o študentské vízum. Ak chcete pracovať v USA, musíte požiadať o pracovné vízum. Proces podávania žiadostí o vízum môže byť komplikovaný a je dôležité uistiť sa, že rozumiete všetkým požiadavkám. Jedným z najlepších spôsobov, ako to urobiť, je poradiť sa s imigračným právnikom. Imigračný právnik vám môže pomôcť rozhodnúť sa, ktorý typ víz je pre vás vhodný, a prevedie vás procesom žiadosti o vízum.

Záver

Rozhodnutie USA udeliť občanom Slovenska a Slovinska bezvízový styk je vítaným krokom a určite prehĺbi už aj tak silné väzby medzi týmito tromi krajinami. Tento krok nepochybne uľahčí ľuďom cestovanie medzi USA a týmito dvoma krajinami a zvýši možnosti cestovného ruchu a podnikania. Toto rozhodnutie je dôkazom silných väzieb medzi Spojenými štátmi a týmito dvoma krajinami a je pozitívnym krokom k zlepšeniu spolupráce a porozumenia medzi nimi. Tento krok nepochybne uľahčí a spríjemní cestovanie medzi týmito tromi krajinami a pomôže vybudovať ešte pevnejšie väzby medzi nimi.

READ  Magna začína výrobu modulu prednej kamery novej generácie pre európsku automobilku

Nepochybne, USA vízum pre občanov Slovenska Bezvízový režim je skvelou príležitosťou pre občanov oboch krajín. Tieto krajiny už roky bojujú o získanie štatútu bezvízového styku so Spojenými štátmi. Je veľkým úspechom, že sa im to konečne podarilo. To nielenže umožňuje ich občanom navštíviť USA bez víz, ale otvára aj nové príležitosti pre podnikanie a obchod. Pre obe krajiny to bude nepochybne veľký krok vpred a bude to mať pozitívny vplyv na ich ekonomiky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close