Hlavné správy

bne IntelliNews – Opozícia útočí na plán slovenskej vlády reštrukturalizovať verejnoprávnu televíziu

Slovenský verejnoprávny vysielateľ RTVS Nový návrh zákona populistického ľavicovo-pravého kabinetu premiéra Roberta Fica čaká reštrukturalizácia.

Návrh kritizuje opozícia, liberálne médiá aj novinári, ktorí ho považujú za krok k vytvoreniu štátneho média pod kontrolou Ficovej strany Šmar.

„Je to politizácia verejnoprávnych médií,“ RTVS„Sediaci generálny riaditeľ Ľuboš Machaj uviedol, že legislatívny návrh je vyvrcholením rétoriky kabinetu voči verejnoprávnym médiám.

„Robert Figo a jeho [culture] minister [Martina] Šimkovičová chce zabrať RTVS „V čase, keď EÚ prijala zákon na ochranu slobodných médií,“ komentoval Michal Cimeka, líder poprednej opozičnej strany Progresívne Slovensko.

„Pre Slovensko je povinné transponovať tieto európske pravidlá do národného práva a Ficovi 'skúsení politici' dnes navrhujú niečo, čo je v príkrom rozpore s týmito,“ pokračoval Simeka.

Nový zákon upúšťa od doterajších plánov Ficovho kabinetu rozdeliť RTVS na televízne a rozhlasové spoločnosti. RTVS bude nahradená novou Slovenskou televíziou a rozhlasom, ktorá sa bude volať „verejnoprávna, národná, nezávislá, informačná, kultúrna a vzdelávacia inštitúcia poskytujúca služby verejnosti v oblasti televízneho a rozhlasového vysielania.“.

Vzniknúť má nová sedemčlenná Rada Slovenskej televízie a rozhlasu vrátane troch nominantov ministerstva kultúry a štyroch nominantov parlamentu, ktorí budú mať právomoc menovať a odvolávať vedenie médií.

Figov kabinet sa chopil moci v októbri a začal s obsadzovaním zamestnancov verejných inštitúcií a ministerstiev. Slovenskú zahraničnú politiku od skalného zástancu Ukrajiny k výzvam na mierové rozhovory s Kremľom.

Minulý mesiac Ústavný súd čiastočne potvrdil rozsiahle zmeny v Trestnom zákone a v súdnictve krajiny, vďaka čomu Figo odvolal predsedu Ústavného súdu Igora Fiagana. Podobne ako pri revízii súdnictva, aj nový mediálny zákon Ficov kabinet pretláča v parlamente v transparentnom skrátenom legislatívnom procese.

Šimkovičová, ktorá od nástupu do funkcie ministerky RTVS kritizuje, uviedla, že vo štvrtok 14. marca usporiada tlačovú konferenciu k novému mediálnemu zákonu.

READ  Import Samuel Honchek našiel rýchly zápas s Vancouver Giants

Šimkovičovú do kabinetu nominovala krajne pravicová strana SNS a v minulosti pôsobila ako moderátorka v TV Slovan, kde šírila dezinformácie ako údajnú prítomnosť chemtrails na oblohe a podozrenie na COVID-19.

„Pán minister mi nedal žiadnu konkrétnu námietku. Na štvrtok pripravujem tlačovú konferenciu. Som zvedavý, či tam budú vznesené nejaké konkrétne námietky,“ povedal pre slovenské médiá Machaj.

Fico tiež mazná RTVS Korešpondenti na jeho sociálnych sieťach mu kládli kritické otázky počas tlačových konferencií, ako bola tlačová konferencia po summite V4 v Prahe.

„Ak sme sľúbili, že urobíme poriadok pred voľbami, tak RTVS Tendenčný mediálny obraz, ktorý vytvára, sa často ani zďaleka nepribližuje realite, preto je potrebné ho priniesť včas,“ oznámil Fico 12. marca na svojej facebookovej stránke.

Mediálne zmeny Ficovho kabinetu prichádzajú v čase správ, že najväčší český komerčný vysielateľ skupiny PPF, TV Markíza, pri personálnych zmenách v spravodajstve obmedzuje politiku v spravodajstve.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close