Hlavné správy

bne IntelliNews – Slovenská inflácia sa v marci ďalej znížila na 2,3 %.

Index spotrebiteľských cien na Slovensku v marci medziročne vzrástol o 2,3 % a o 0,1 %.

Miera inflácie v tomto roku ďalej klesá Vo februári medziročne vzrástol o 3,4 %. a 3,9 % v januári. Ide o najnižšiu mieru inflácie od začiatku leta 2021, pričom medzimesačný rast sa naďalej spomaľuje.

„V medziročnom porovnaní k inflácii prispeli alkohol, pohonné hmoty, ale aj tovary a služby na údržbu domácností, ako sú čistiace prostriedky. Rast cien potravín a energií sa takmer úplne zastavil,“ slovenskí štatistici zvýraznené.

Ceny v sektore alkoholu a tabaku vzrástli o 19% r/r, vrátane 9,1% nárastu cien tabaku v dôsledku novej spotrebnej dane. Ceny pohonných hmôt v sektore dopravy vzrástli o 5,1 % druhý mesiac po sebe. Ceny v sektore bývania a energetiky takmer stagnovali a ceny potravín vzrástli o 0,6 % po raste o 29 % v marci.

Na medzimesačnej báze bol rast cien tepelnej energie (2,5 %) a kalkulovaného nájomného (0,4 %) najvplyvnejšími motormi rastu v sektore bývania a energetiky. Ceny potravín klesli o 0,5 % pri prvom poklese cien zaznamenanom od leta 2023, pričom poklesy zaznamenali aj alkoholické nápoje a tabak.

Celkovo sa za tri mesiace do roku 2024 inflácia medziročne zvýšila o 3,2 %.

READ  Rakúsko a Slovensko sa pozerajú na hraničné kontroly s cieľom zastaviť tok migrantov - EURACTIV.com

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close