Hlavné správy

Slovensko hlási šírenie vtáčej chrípky, Česká republika chová sliepky v uzavretých priestoroch

Slovensko ohlásilo prepuknutie vysoko nákazlivého vírusu vtáčej chrípky H5N1 na dvore. Kura, Podľa Svetovej organizácie pre zdravie zvierat (OIE) so sídlom v Paríži.

Erupcia nasledovala po niekoľkých erupciách v strede Kura Vírus sa v posledných týždňoch opäť rýchlo šíri na farmách v Európe a Ázii.

OIE s odvolaním sa na slovenských predstaviteľov uviedli, že vírus našli u 14 vtákov na dvore v Tunajskej úžine juhovýchodne od Bratislavy.

Inde prinúti krajinu česká štátna veterinárna správa Kura Farmy na chov stád v uzavretých priestoroch, až na pár výnimiek, aby sa znížilo riziko šírenia vtáčej chrípky.

Po zistení nárastu počtu kmeňov vtáčej chrípky H5N1 v Českej republike a inde v Európe boli prijaté celoštátne opatrenia.

Šírenie vtáčej chrípky

Minulý týždeň bolo Svetovej organizácii pre zdravie zvierat (OIE) nahlásených niekoľko ohnísk závažnej vtáčej chrípky v Európe a Ázii, čo je znak toho, že vírus sa opäť rýchlo šíri.

Maďarsko oznámilo prepuknutie vírusu na farmách Kura. Výbuch v oblasti Bacs-Kiskun zabil 38 000 kačíc na jednej farme a asi 500 kačíc na druhej farme, uvádza OIE so sídlom v Paríži s odvolaním sa na maďarských predstaviteľov.

Začiatkom novembra francúzska vláda vyhlásila v celej krajine vysoký stupeň pohotovosti pred vtáčou chrípkou a rozšírila potrebu držania kŕdľov kurčiat v uzavretých priestoroch – čo už bolo v niektorých oblastiach zavedené od septembra.

Podľa správ Reuters, Upravil ESM. Pre viac noviniek v dodávateľskom reťazci kliknite sem. Registrujte sa kliknutím na tlačidlo Prihlásiť sa ESM: European Supermarket Magazine.

READ  Pokrok plánu EÚ pri riešení inteligentných fáz

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close