Hlavné správy

bne IntelliNews – Slovensko v „informačnej búrke“, varuje prezident, keď sa parlamentný chaos prehlbuje

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová varovala, že krajina je v „informačnej búrke“, ktorej jadrom je „zahraničná politika“.

„Medzi rozhodnutiami prijatými vládou na základe našich hodnôt a národných záujmov a postavením občanov sa zväčšuje priepasť,“ povedal na konferencii. „Obávam sa, že primárna volebná kampaň to nepomôže zlepšiť.“

Slovensko smeruje k predčasným voľbám túto jeseň, pričom proukrajinský postoj k zahraničnej politike a práva menšín sa v ostrej kampani stávajú spolitizovanými témami, pričom veľkú úlohu zohrávajú dezinformačné weby.

Slovensko sa minulý týždeň stalo prvou krajinou NATO, ktorá poskytla bojové lietadlá Ukrajine.

Prieskumy ukazujú, že Slováci sú v EÚ najambivalentnejší v podpore Ukrajiny, pričom opozíciu vedie populistická strana Smer bývalého premiéra Roberta Fica, ktorá kritizovala postoj vlády k Ukrajine.

Komentáre Kabutovej prišli v čase, keď slovenský parlament prijal uznesenie, v ktorom nesúhlasí s októbrovou správou Európskeho parlamentu, ktorá vyzýva Slovensko, aby urobilo viac pre ochranu LGBTQ+ ľudí po októbrovom zločine z nenávisti, pri ktorom boli dvaja muži zastrelení pred barom priateľským k LGBTQ+ v Bratislave. .

Slovenské uznesenie bolo „nielen prejavom nenávisti voči menšinám […] Škodlivé pre sociálny mier a „bezduché presadzovanie ideológií, ktoré sú v rozpore s demokratickými princípmi našej krajiny“ a „kultúrnym dedičstvom našich predkov“. [Saint] Cyrilo-metodská duchovná tradícia“.

Uznesenie predložili Anna Andrejuová a Anna Šaborská z populistickej strany Oľano bývalého premiéra Igora Matoviča.

Rozhodnutie OĽaNO kritizovala mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko (PS), ktorej súčasťou bola Kaputová pred svojím predsedníctvom. Predseda PS Michal Šimečka kritizoval parlament ako prakticky uviaznutý, chaotický a neschopný prijať legislatívu potrebnú na implementáciu národného plánu obnovy EÚ. Namiesto toho populistické návrhy prechádzajú „veľkou ústavnou väčšinou, ktorá komplikuje život transrodovým ľuďom“, povedal.

Voľby sa po páde stredopravého kabinetu koncom minulého roka majú konať 30. septembra. Prieskumom dominujú dve opozičné strany – Ficov proruský Smar-SD a umiernenejší odštiepenec Roberta Pellegriniho Hlas-SD, nasledovaný PS, pričom vládnuce strany výrazne zaostávajú.

READ  Obrovský úspech talentovanej Slovenky: Spolupráca s Kardashiankou ... Prezradila nám, ako to išlo!

Podpora Ficovi rastie v čase cenovej a politickej krízy na Slovensku. Ako ďalšiu tému na podporu svojho hlasovania zacielil vojenskú a humanitárnu pomoc krajiny Ukrajine.

V slovenskom informačnom priestore dominujú dezinformačné kampane umocnené Ficom a ďalšími extrémistickými a populistickými politikmi. Podľa decembrového prieskumu bratislavského think tanku Globsec si 39 % Slovákov myslí, že za vojnu na Ukrajine môžu NATO a USA.

Prieskum agentúry Focus, ktorý cez víkend zverejnila televízia TV Markíza, ukázal Smer-SD 17,6 %, Hlas-SD 17,1 % a centristický PS 12,1 %.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close