Hlavné správy

Politici nepodporujú Pente, hoci tá má už roky blízko k niekoľkým vládam a jej oligarchom – Denníku N

Keď policajti v utorok priviedli do budovy Digital Parku spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka, nikto z aktívnych ani bývalých politikov sa nestal na jeho strane. Malou výnimkou bol predseda Smeru Robert Fico, ktorý upozornil, že prezumpcia neviny platí aj v prípade Haščáka, a za prehliadkou v sídle Penty videl pokus Igora Matoviča zakryť svoje vlastné problémy.

Inak sa však Fico od Haščáka dištancoval. „Viete, aké napäté máme vzťahy s Pentou. Nakoniec sme zobrali Pente spod bratislavského letiska. Zakázali sme zisky zo zdravotných poisťovní,“ uviedol predseda Smeru. Predtým sa popularizoval jeho názor, že finančné skupiny majú rady „ako kozí nôž“.

Kontakty Penty s vysokou politikou a ľuďmi, ktorí za ňou stoja, však existujú minimálne od konca 90. rokov a plynulo prechádzajú cez Dzurindu a Ficove vlády.

Široký, Lexa, Czucz

Keď v roku 1994 získala finančná skupina Penta svoju prvú miliardu korún (33 miliónov eur) po zakúpení akcií vo fonde VÚB, stále išlo o malú skupinu mladých obchodníkov, ktorých v tom čase boli na Slovensku desiatky. Vystúpili bez politiky, aj keď niektoré rozhodnutia súdov im mohli pomôcť.

Už koncom 90. rokov sa však Penta začala zbližovať s politikou a oligarchami okolo nej. Jej prvý veľký spor s vplyvným oligarchom vznikol v roku 1998, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

READ  Trump poskytne Portoriku trinásť miliárd dolárov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close