Hlavné správy

Slovensko bude pokračovať v rusizácii jadrového paliva – EURACTIV.com

Slovensko plánuje podľa novej ministerky hospodárstva Denisy Sakovej prejsť z ruského jadrového paliva na americké a francúzske, napriek skoršej kritike nacionalistov, keďže francúzsky veľvyslanec hovorí o zapojení slovenských firiem do dodávateľského reťazca.

Predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko pred voľbami označil ruské jadrové palivo za „rozprávku“ s tým, že to nebude také jednoduché ako výmena oleja v aute, no nová slovenská vláda projekt presadzuje.

„Áno, tento záväzok je určite nielen zo strany Slovenskej republiky, ale aj Európskej únie,“ povedala Saková. nahlásené O vykonaní zmeny diskutoval aj Denník N. Sakovej s riaditeľom elektrární Slovenských elektrární.

V auguste elektráreň oznámila plány na partnerstvo s americkou firmou Westinghouse. Slovensko sa zatiaľ spolieha výlučne na ruské jadrové palivo, čo je obzvlášť bodavé, pretože takmer 60 % energie, ktorú vyrobí, pochádza z jadra.

Prvé dodávky paliva do USA sa musia uskutočniť do roka, pretože musia najskôr prejsť schvaľovacím procesom. Elektráreň podpísala zmluvu o spolupráci aj s francúzskou spoločnosťou Framatome.

Francúzsky veľvyslanec Pascal le Deunff potvrdil francúzsko-slovenské plány v rozhovore pre Euractiv Slovensko. „Sme v kontakte so slovenskými spoločnosťami, ktoré sa môžu stať súčasťou dodávateľského reťazca pre nové jadrové palivo,“ zdôraznil veľvyslanec.

Uviedol tiež, že Électricité de France – EDF, štátny podnik, ktorý spravuje francúzske jadrové elektrárne, chce spolupracovať so Slovenskom na rozvoji plne jadrového prostredia.

No jedným z potenciálnych problémov pri budovaní nového zdroja je skladovanie vyhoreného jadrového paliva. V súčasnosti v Európe nie je plne funkčné hlbinné úložisko. Francúzsko má tri povrchové úložiská, ale hlbinné úložisko je stále v štádiu projektovania. Mal by obsahovať všetko palivo francúzskej produkcie.

Čo sa týka spolupráce so Slovenskom v tejto otázke, veľvyslanec uviedol, že „sú to zatiaľ predbežné rokovania so slovenskou stranou, nie konkrétne riešenia“.

READ  Dvoch členov bunky IS s názvom The Beatles priviezli do USA z Iraku

(Barbara Smušková, Irena Zenková | Euractiv.sk)

Prečítajte si viac s EURACTIV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close