Hlavné správy

Brutálna poprava novinára rozladila svet: Hashukjiho snúbenica žaluje korunného princa

Trestné oznámenie podala na súd vo Washingtone spolu s neziskovou organizáciou Democracy for the Arab World Now so sídlom v USA, ktorej zakladateľom bol nedávno zosnulý Hashashji. Organizáciu založil počas pôsobenia v USA, kde pracoval ako novinár pre denník The Washington Post.

Žalobcovia sa žalobcami domáhajú náhrady škody, ktorej výšku by mala určiť porota počas súdneho pojednávania. Web DAWN tiež uvádza, že účelom žaloby je dosiahnuť, aby americké spravodajské a policajné orgány oficiálne uznali, že atentát na Hashukjiho nariadili vyšší saudskoarabskí úradníci.

„Dôverujem americkému súdnemu systému, aby som pomenoval, čo sa stalo, a niesol zodpovednosť za tých, ktorí to spáchali.“, uvádza sa v stanovisku Cengiza. Okrem korunného princa sa trestné oznámenie týka aj viac ako 20 ďalších spolupracovníkov. Všetky sa však nachádzajú mimo Spojených štátov, takže je veľmi pravdepodobné, že bude ťažké začať právne kroky, pripomína DPA.

Zdroj: SITA / AP Photo / Hasan Jamali, spis

Hashukji bol zavraždený 2. októbra 2018, potom, čo bol naposledy videný vo vstupe na saudskoarabský konzulát v tureckom Istanbule. Neskôr sa ukázalo, že jeho telo bolo narušené. Cieľom jeho návštevy bolo vyzdvihnúť si potrebné dokumenty pred plánovanou svadbou so svojou snúbenicou, ktorá má turecké občianstvo.

Súd zrušil päť rozsudkov smrti

7. septembra saudský súd zrušil päť rozsudkov smrti podozrivých z vraždy Kashukjiho a vyniesol konečný verdikt, ktorý ich odsúdil na 20 rokov väzenia, jeden až desať rokov väzenia a dva až sedem rokov väzenia. Po oficiálnej milosti rodiny zavraždeného novinára súd zrušil rozsudky smrti.

Súdny proces bol veľmi kritizovaný organizáciami pre ľudské práva a nezávislým vyšetrovateľom OSN, podľa ktorých neboli uznaní vinnými žiadni vysokí predstavitelia Rijádu ani páchatelia vraždy.

READ  CMS Slovakia: Vrátenie daní z CO2

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close