Hlavné správy

Slováci sa obávajú klimatických zmien, ale nechcú drastickú zmenu životného štýlu – EURACTIV.com

Väčšina Slovákov vníma klimatické zmeny ako vážnu hrozbu, no odmietajú riešenia, ktoré by vážne ovplyvnili ich životy, zistil nový prieskum.

The Sčítanie ľudu Viac svetla do toho, ako Slováci vnímajú klimatické témy, vnáša štúdia vedcov z Masarykovej univerzity v Brne.

Jedným zo zistení prieskumu je, že mnohí Slováci nevedia viesť boj proti klimatickým zmenám a niekedy si pletú pojmy. Napríklad 40 % opýtaných sa domnieva, že na zabránenie klimatickým zmenám stačí vysadiť viac stromov a tri štvrtiny opýtaných si klimatickú zmenu mýlia s poškodzovaním ozónovej vrstvy.

„Ľudia nemajú dobrú predstavu o tom, odkiaľ pochádza väčšina emisií a ktoré riešenia sú efektívne,“ povedal Tomasz Zapata, výskumník z Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity.

Na otázku, či sú ochotní zmeniť svoj životný štýl a správanie, odpovedalo 60 % áno. Ale na otázku, či by to znamenalo nižšiu kvalitu života, vyššie ceny alebo platenie daní, mnohí odpovedali, že by neboli za.

Slováci nesúhlasia najmä s opatreniami na znižovanie emisií v doprave a elektromobilite, sú však za renováciu domov či rozvoj obnoviteľných zdrojov energie.

Výsledky prieskumu priniesli pozitívne zistenie, keďže väčšina respondentov uviedla, že Slovensko je za znižovanie emisií bez ohľadu na pokrok ostatných krajín. Opačný názor mal len jeden z desiatich opýtaných.

READ  Strach zo slovenskej vakcíny je väčší ako jednota - EURACTIV.com

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close