Svet

Bude skutočne niekedy zatknutý ruský Vladimir Putin?

Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na Vladimira Putina pre vojnu na Ukrajine.

Je však pravdepodobné, že ruský prezident obvinený z vojnových zločinov únosov detí bude niekedy stáť pred súdom v Haagu?

Členské štáty ICC sú povinné vykonať zatykače na Putina a prezidentskú komisárku ruského prezidenta pre práva detí Mariu Ľvovú-Belovú, ak navštívia svoje krajiny.

„Je to tak,“ odpovedal právnik ICC Karim Khan agentúre AFP na otázku, či by Putinovi hrozilo zatknutie, ak by vkročil do týchto 123 krajín.

Ale aj keď to Putinovi sťažuje cestovanie, súd nemá vlastnú políciu, ktorá by vymáhala jeho zatykače, a ICC sa spolieha výlučne na štáty, ktoré hrajú loptu.

Krajiny to nie vždy robia – najmä ak ide o hlavu štátu, akým je Putin.

Bývalému sudánskemu vodcovi Umarovi al-Bašírovi sa podarilo vycestovať do niekoľkých členských štátov ICC vrátane Juhoafrickej republiky a Jordánska, a to aj napriek tomu, že naň bol vydaný zatykač ICC.

Napriek vyhosteniu v roku 2019 ho Sudán ešte nevydal.

Matthew Waxman, profesor na Columbia Law School, povedal, že to bol „veľmi dôležitý krok ICC, ale je nepravdepodobné, že by sme videli Putina zatknutého“.

Aké sú hlavné prekážky?

Po prvé: Rusko, rovnako ako USA a Čína, nie je členom ICC.

ICC mohol vzniesť obvinenie proti Putinovi, pretože Ukrajina akceptovala svoju jurisdikciu nad súčasnou situáciou, hoci Kyjev nie je členom.

Moskva však zrušila zatykače na Putina.

Rusko v žiadnom prípade nevydáva svojich občanov.

Rusko v skutočnosti podpísalo zakladajúci Rímsky štatút súdu, ale nikdy nesúhlasilo s tým, aby sa stalo členom, a potom svoj podpis v roku 2016 na Putinov príkaz stiahlo po tom, čo ICC začal vyšetrovanie vojny v Gruzínsku v roku 2008.

Cecile Rossová, odborná asistentka medzinárodného práva verejného na Univerzite v Leidene, uviedla, že je nepravdepodobné, že by sa Putin dostal do väzenia za vojnové zločiny, „ak nedôjde k zmene režimu v Rusku“.

Čelili najvyšší podozriví spravodlivosti?

Napriek tomu história videla, že mnoho vysokých predstaviteľov skončilo na lavici obžalovaných pre obvinenia z vojnových zločinov napriek všetkému, povedal Khan z ICC.

„Existuje veľa príkladov ľudí, ktorí si mysleli, že sú mimo dosahu zákona… ocitli sa na súdoch,“ povedal.

„Pozrite sa na Miloševiča alebo Charlesa Taylora alebo Karadžiča alebo Miladiča.“

ICC v roku 2012 odsúdil Taylora, bývalého libérijského vojnového veliteľa, ktorý sa stal prezidentom, z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.

Bývalý srbský prezident Slobodan Miloševič zomrel vo svojej cele v Haagu v roku 2006 počas procesu za genocídu na juhoslovanskom tribunáli pre vojnové zločiny.

Bývalého bosnianskosrbského vodcu Radovana Karadžiča napokon v roku 2008 chytili a súd ho odsúdil za genocídu a jeho vojenský vodca Radko Maladić bol v roku 2011 zatknutý a odsúdený na doživotie.

Khan povedal, že ICC nemôže súdiť nič netušiacich jednotlivcov, ale súd má „inú architektúru“, aby posunul prípady dopredu.

Citoval nedávny prípad, v ktorom boli sudcovia požiadaní, aby uskutočnili proces s cieľom potvrdiť obvinenia proti Josephovi Konymu, vodcovi Armády božieho odporu, ktorá spustila krvavé povstanie v Ugande.

Zatykač ICC pre Putina „nemá zmysel“.

Moskva zamietla piatkové rozhodnutia Medzinárodného trestného súdu ako „nezmyselné“ pre Rusko po tom, čo súd založený na hackerských útokoch vydal zatykač na prezidenta Vladimira Putina.

„Rozsudky Medzinárodného trestného súdu nemajú pre našu krajinu žiadny význam, a to ani z právneho hľadiska,“ uviedla na sociálnej sieti hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová.

„Rusko nie je zmluvnou stranou Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu a nemá z neho žiadne záväzky,“ dodal.

ICC v piatok oznámil, že vydal na Putina zatykač za nezákonnú deportáciu ukrajinských detí.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close