šport

Cesta Xhosy do Siene slávy je definovaná dôslednosťou a spoľahlivosťou

„Mám 13 rokov,“ povedal Hosa 2. novembra v Trenčíne na Slovensku. „Odfotil som Stanley Cup.“

Teraz sa bývalý útočník NHL vracia ako jeden z indexov triedy 2020. Xhosa, Jerome Ikinla, Kevin Lowe, Doug Wilson, Ken Holland a Kim Saint-Pierre budú všetci uvedení do Siene slávy v pondelok.

42-ročné prvé kolo volieb.

[RELATED: Hossa understood two-way hockey during Hall of Fame career, Olczyk says]

„Bol som prekvapený, ako rýchlo ma vyzdvihli,“ povedal Hosa. „Viem, že ešte čaká veľa veľkých mien. Milovali ma. Je to pre mňa veľká česť. Veľmi si to vážim. Myslím, že si všetko naplno uvedomím, keď (Toronto) prídem.“

Na 12. mieste Ottawy Senators v drafte NHL 1997 získal 1134 bodov (525 gólov, 609 asistencií) v 1309 zápasoch za Senators, Atlanta Thrashers, Pittsburgh Penguins, Detroit Red Wings a Chicago Blackhawks. Progresívna kožná porucha ukončila jeho hokejovú kariéru po sezóne 2016-17.

S Blackhawks vyhral Stanleyho pohár v rokoch 2010, 2013 a 2015. S Penguins v roku 2008 sa dostal aj do finále Stanley Cupu a v roku 2009 s Red Wings, jediným tímom, ktorý hral vo finále pohára tri sezóny po sebe.

„Je to udržateľnosť, však?“ Arizona Coyotes povedal dopredu Andrew Lott, Ktorý v roku 2010 vyhral s Hossom Stanleyho pohár a v roku 2016 bol opäť jeho spoluhráčom z Blackhawks. „Toľko rokov bol konzistentným hráčom; musíte si zapísať čísla, ktoré má. Je to ľahké vidieť. V chlapských číslach povedzte ‚ako člen Siene slávy dávate útočné čísla‘.“

Hossa debutoval v NHL so senátormi 1. októbra 1997 proti Montrealu Canadians. Svoj prvý bod v NHL zaznamenal o 11 dní neskôr asistenciou v druhom polčase pri góle Randyho Connewortha proti Los Angeles Kings 7:4. Väčšinu sezóny 1997-98 hral za Portland of Western Hockey League, v 53 zápasoch zaznamenal 85 bodov (45 gólov, 40 asistencií) a v sezóne 1998-99 viedol rad senátorov s 30 bodmi (15). Góly, 15 asistencií) v 60 zápasoch.

„Od začiatku bol výnimočný,“ povedal bývalý senátor Daniel Albertson. „Moja osobnosť je ako jeho, takže sme si na to zvykli. Obaja sme boli praváci, obaja sme boli prvými hráčmi v tíme, vytvorili sme medzi nami veľmi zdravú rivalitu. Pomáhali sme si navzájom presadzovať chvíle, keď sme boli spolu.“ a vždy sa snažili.Vo veľmi dobrej kondícii sme sa tlačili, ale boli sme radi, keď vyhral ten druhý.

READ  Djokovič po porážke Banja Luka hľadá antukový výťah

„Keď k nám prišiel, hrali sme veľmi defenzívne. Neviem, či to vždy chcel, ale nikdy sa na to nesťažoval. Neboli sme skvelý tím, keď prišiel, ale pomohol nám urobiť jeden z najlepších tímov v lige,teraz je dobrý.Keby prišiel do mužstva a hrali by agresívnejšie,bol by jeho čísla ešte lepší,ale nesťažoval sa,vedel,že víťazstvo tímu by každého krásne zmenilo.Robil to,čo musel urobiť.“

Hoci produkcia Hossu bola konzistentná s 80 bodmi (45 gólov, 35 asistencií) v 80 zápasoch v sezóne 2002-03 a 82 bodmi (36 gólov, 46 asistencií) v 81 zápasoch v sezóne 2003-04, bývalý senátor Collie Patrick Lalim povedal, že oceňuje jeho angažovanosť. . Chrániť.

Lalim, analytik NHL v TVA Sports, povedal: „Ak by som našiel 20 takýchto hráčov, urobil by som to.“ Mal vynikajúce hokejové znalosti; Vie čítať divadelné hry. Bol silný na stene aj na našom vlastnom konci. Môže sa vykašľať stále. Maličkosti z neho urobili veľmi uznávaného hráča. Robil to na snehu, robil tie malé detaily vo svojej hre, ktoré si nie každý všimol. Je taký dobrý.“

Bývalí hráči tímu povedali, že to pripomína niektoré ochranné známky Hossovej hry. Jedným z nich je, ako sa oddelil od obrancov.

„Kĺže v priamej línii k obrancovi, rovno si položí loptičku na nohy, obranca na sekundu položí hlavu. Ak nevidí, bum, je preč, bol sám,“ povedal Lalim. . „Veľmi na mňa zapôsobil. Nie je to skvelá strela alebo niečo podobné. Nie je to skvelá strela zápästím, ani skvelá facka. Ale má veľmi dobré ruky a jeho rýchlosť bola pre mňa neuveriteľná. Keď dosiahol stred snehu, mohol nezastavovať ho.

Ďalšou zručnosťou Xhosu bolo držať stranu ďaleko od obrancov v bojovom tréningu alebo proti vlastnému tímu proti súperovi. Bývalý obranca NHL Shane Hinidi hral s Hosom spolu so senátormi a thrashermi.

Hinidi, farebný komentátor Golden Knights of Vegas, povedal: „Je to jeden z hráčov, ktorí dokážu veľa s jednou rukou na hokejke.“ Budete používať obe ruky, pretože môžete trochu viac potiahnuť. , Môžete sa o to oprieť. Na ochranu mláďaťa potreboval ruku a pancier. Nedosiahol si to.“

Senators Hossa a obranca Greg de Vries vymenili 23. augusta 2005 za útočníka Thrashers za Dannyho Headleyho. Hossa zažil najlepšie sezóny v Atlante v rokoch 2005-06, keď zaznamenal 92 bodov (39 gólov, 53 asistencií) v 80 zápasoch. A viac ako 100 bodov (43 gólov, 57 asistencií) v kariére NHL v 82 zápasoch v rokoch 2006-07, vďaka čomu sa Thrashers po prvý raz v histórii dostali do play-off Stanley Cupu, kým sa v roku 2011 stali Winnipeg Jets.

Bob Hartley, ktorý trénoval Avangard Omskin v Kontinentálnej hokejovej lige, trénoval Hossu v Thrashers päť sezón (2005-08). Povedal, že jeho zrelosť mu pomohla, keď sa presťahoval z Ottawy do Atlanty.

[Read more in Slovak: Senators teammates reminisce about Hossa]

„Samozrejme bol prvými tromi priekopníkmi v našom tíme a hral pokutové zabíjanie, 5 na 5, presilovú hru, povinnosti v útočnom pásme, povinnosti v obrannom pásme,“ povedal Hartley. „Keď poviete slovo dôvery, myslím, že by ste mali okamžite myslieť na Marion Hosa.

„Pochopil hru. Vo video miestnosti si môžete hru aj tak rozdeliť. Môžete stlačiť pauzu na 10 minút a hra je jednoduchá. Keď však vyleziete na sneh, nie je tam tlačidlo basov ani pretáčania. Je to choď, choď, choď a jeho hokejový pocit, on Spôsob, akým čítal hru, z neho urobil hviezdneho hráča, viac ako hviezdneho hráča. Pre mňa je v mojej knihe franšízovým hráčom.“

26. februára 2008 Thrashers vymenili Hosa a Pascala Duboisa za priekopníkov Penguin Erica Christensena a Angela Esposita a boli vybraní v prvom kole draftu NHL v roku 2008. Hosa sa dostal do finále Stanley Cupu s Penguins, ktorí prehrali s Red Wings svoju najlepšiu sériu 7 v šiestich zápasoch. Hosa opäť odmietol podpísať zmluvu s Penguins, 2. júla 2008 podpísal ročný kontrakt s Detroitom, ale na svojej druhej finálovej ceste za sebou zostal prázdny, keď Penguins v roku 2009 porazili Red Wings v siedmich zápasoch. Pohár.

„Ak podpíšem zmluvu v Pittsburghu, môžu to byť iné situácie, teraz nemôžu podpísať niektorých iných hráčov, bude to iný tím,“ povedal Hosa po siedmom zápase v roku 2009. Je to iný tím, iné veci, takže toto rozhodnutie neľutujem.“

Blackhawks podpísali Hosa 1. júla 2009 zmluvu na 12 rokov. V predchádzajúcej sezóne prehrali s Red Wings vo finále Západnej konferencie a boli nabití mladými talentmi, ako sú perspektívni hráči. Jonathan Doves A Patrick Kane, A obrancovia Duncan Keith A Brent Seabrook a boli pripravení urobiť ďalší krok.

READ  Peter Pellegrini: Za slovenského prezidenta zvolený populista priateľský k Rusku

„Je to špeciálny hráč, hovoríte o generačných talentoch, ktoré vidíte každých 10 rokov, a mám pocit, že je na hranici toho, ak nie (to),“ povedal Doves. „Pre mňa, keď s ním hrám dlhú dobu v rade, určite sa na to pozrieš späť a uvidíš, aká zábavná a jednoduchá bola hra a ako veľmi ťa podporoval v toľkých rôznych smeroch.

„Ako hráč sa o ňom hovorilo, že je to skvelý človek a skvelý tímový hráč. Bol presne ako ten starý chlap, ktorého chlapci ako ja a ‚Connor‘ očakávali. Nikdy nevyzeral nahlas, nikdy sa nezdal byť frustrovaný. Vždy pokojný a tichá vodcovská forma. Bol tam každý deň sám. Každý deň bol vzorom.“

Zatiaľ čo Blackhawks porazili Philadelphiu Flyers v šiestich zápasoch a získali prvý Stanley Cup po 49 rokoch, tretie finálové vystúpenie v rade v roku 2010 bude pre Hosu pôsobivé. Pre tých, ktorí videli Hosaove predchádzajúce dve porážky vo finále, bolo upokojujúce vidieť, čo všetko prekonal.

„Týchto hráčov ťaháte, pretože viete, že každý deň vyprázdnil vrecko pre mlátičky, keď boli vo vašom tíme,“ povedal Hartley. „Keď sa pozriem na jeho kariéru a vidím úspech, ktorý dosiahol v Chicagu, myslím si, že je to veľmi hodné. Je to, ako keby hokejoví bohovia povedali: ‚Musíme odmeniť tohto hráča.‘ Pretože, myslím si, že je to otázka času, všetko do seba zapadlo. miesto a bol veľkou, veľkou súčasťou. Chicago Blackhawks.“

Hosa bude hrať za tím World Legends na Adidas Hockey Hall of Fame Legends Classic 14. novembra v Scodiabank Arene v Toronte. Je to prvýkrát, čo si obliekol hokejovú výstroj odkedy pred štyrmi rokmi odišiel z hry. Viac príležitostí predviesť talenty, ktoré ho priviedli do Hall.

„Začal som sa pripravovať na ľade s mojím bratom (Marcelom Hosom) a každý sme trikrát korčuľovali po 40 minút a začali sme si to znova užívať,“ povedal Hosa. „Bolo mi zvláštne obúvať si po toľkých dňoch korčule. Musím povedať, že lyžiarske topánky sú veľmi pohodlné. Svoju priepasť som však našiel veľmi rýchlo.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close