Svet

Čína nie je znepokojená dohodou o vzájomnej obrane medzi Filipínami a USA

Táto fotografia nasnímaná 23. marca 2024 a zverejnená filipínskym úradom pre rybolov a vodné zdroje (PCG/BFAR) 25. marca 2024 ukazuje letecký pohľad na BRP Datu Pagbuaya, keď sa plaví z prístavu na útesovom ostrove kontrolovanom Filipínami. . , na Spratlyho ostrovoch, v spornom Juhočínskom mori.

MANILA, Filipíny – Dohoda o vzájomnej obrane medzi Filipínami a Spojenými štátmi neovplyvní postoj Číny k otázke Juhočínskeho mora, uviedlo vo včerajšom vyhlásení čínske veľvyslanectvo v Manile.

„Dohoda o vzájomnej bezpečnosti medzi USA a Filipínami nás ani v najmenšom nepohne od našej vôle a odhodlania,“ uviedlo čínske veľvyslanectvo.

Čína vydala vyhlásenie v reakcii na nový prísľub amerického prezidenta Joea Bidena, že akýkoľvek útok na filipínske lietadlá, lode alebo ozbrojené sily v Juhočínskom mori spustí dohodu.

„Spojené štáty nie sú stranou v otázke Juhočínskeho mora a nie sú v pozícii zasahovať do záležitostí medzi Čínou a Filipínami,“ uviedlo veľvyslanectvo.

„Nedávne napätie v Juhočínskom mori by nenastalo bez toho, aby sa USA zamerali na Filipíny. Čína je odhodlaná presadzovať našu územnú suverenitu a námorné práva a záujmy,“ dodalo.

V otázke PRP Sierra Madre a Ayung Shoal Čína naďalej požadovala odstránenie starej uzemnenej fregaty filipínskeho námorníctva.

Ale kým tam loď bude, Čína povedala, že povolí jedlo a ďalšie základné potreby, ale nie stavebné materiály.

„Postoj Číny je jasný, pokiaľ ide o to, ako riešiť súčasnú situáciu v Renai Jiao. Pred odtiahnutím vojnovej lode je Čína ochotná dovoliť Filipínam posielať životné potreby z humanitárnych dôvodov, ak Filipíny budú Čínu vopred a včas informovať.“ prebieha overenie miesta. Čína bude celý proces monitorovať,“ uviedlo čínske veľvyslanectvo.

„Ak Filipíny pošlú na vojnovú loď veľké množstvo stavebného materiálu a pokúsia sa vybudovať trvalé zariadenia a stálu základňu, Čína to neprijme a rozhodne sa zastaví v súlade so zákonom a nariadeniami, aby podporila čínsku suverenitu a posvätnosť DOC (Declaration of Conduct),“ uvádza sa vo vyhlásení.

READ  Regionálny poradca pre bezpečnosť a obranu ESAF – Keňa

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close