Svet

Čínske zbrane, provokácia pri Senkokase: Japonsko

Japonské think-tanky ministerstva obrany v piatok varovali, že čínska pobrežná stráž môže po implementácii kontroverzného čínskeho zákona eskalovať zbrane a provokácie okolo Japoncami kontrolovaných ostrovov Senkaku vo Východočínskom mori.

Výročná správa za prieskumy národnej bezpečnosti hovorí, že vojenská rivalita medzi USA a Čínou v západnom Tichomorí sa zintenzívni v rámci „novej studenej vojny“ medzi týmito dvoma mocnosťami.

Agentúra zverejnila správu po Pekingu 1. februára, ktorý prijal zákon, ktorý umožňuje čínskej pobrežnej stráži používať zbrane proti cudzím lodiam, uvádza, ako krajina vstupuje na jej moria nelegálne, pričom podľa kritikov ide o pokus zmocniť sa Číny a vyzvať Toya.

Obrázok, ktorý bol urobený v septembri 2012, zobrazuje ostrovy Sengaku vo Východočínskom mori. (Kjóto)

„Predsedníctvo (čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga) zintenzívnilo úsilie o posilnenie výziev japonskej suverenity na ostrovy,“ uvádza sa v správe o východoázijskom strategickom kritike do roku 2021.

„Do budúcnosti potrebujeme silné obavy a varovania, že plavidlá čínskej pobrežnej stráže môžu vyrábať viac zbraní a vykonávať provokatívnejšie akcie vo vodách okolo Sengakov,“ uvádza sa v stanovisku.

Masaboomi Ida, vedúci divízie regionálneho divízie spoločnosti a jeden z autorov správy, uviedol, že „presadzovanie práva (čínske voči japonským rybárskym člnom) bude transparentnejšie“.

„Vlani boli vidieť známky, keď sa plavidlá čínskej pobrežnej stráže priblížili k japonským rybárskym člnom,“ povedala novinárom Ida. „Aj keď sa v blízkosti Čcheng-tu ostrovov v súčasnosti nachádzajú štyri lokality, mohla by Čína svojim počtom lodí vytvoriť priaznivé prostredie pre svoje lode.“

Existuje 12 plavidiel japonskej pobrežnej stráže určených na ochranu neobývaných ostrovov.

Očakáva sa, že sa „nová studená vojna“ zintenzívni, keď sa Ľudová oslobodzovacia armáda bude usilovať o odoprenie prístupu americkej armády do Číny za náhodných okolností, odvolávajúc sa na napätie medzi USA a Čínou.

READ  Rus Lavrov popiera správy, že bol prevezený do nemocnice na G20

Správa uvádza čínske cvičenie od januára do februára, počas ktorého sa flotila CHKO jedného torpédoborca ​​a troch lodí plavila cez Juhočínske more a prieliv Pashi do západného Tichého oceánu a potom sa vrátila do Juhočínskeho mora neďaleko Guamu.

Keď vlani americké bombardéry B-52 opustili leteckú základňu Anderson na Guame, existovali obavy, že by mohla klesnúť indicko-tichomorská regionálna stabilita krajiny, ktorá sa kedysi v Ázii označovala ako protipovstalecká stratégia.

Americký strategický bombardér B-52 letí 10. januára 2016 nad americkou oceánskou leteckou základňou južne od Soulu. (Kjóto)

Správa však analyzuje, že kroky USA sú v súlade s národnou bezpečnostnou stratégiou z roku 2018 a robia ich operácie nepredvídateľnými.

USA navyše nasadili B-1B v západnom Pacifiku, ktoré by mohli inštalovať najnovšie rakety dlhého doletu, a zlyhali tak pri B-52H, ktoré americké letectvo označilo za „najlepšie vyhovujúce“. Do Pacifiku.

Správa vysvetľuje, že PLA je stratégiou kontroly proti čínskemu námorníctvu.

Svet je zapletený do preteku medzi dvoma hlavnými mocnosťami, USA a Čínou, a krajiny vrátane Európy začínajú pripravovať pôdu pre „strategickú autonómiu“, ktorej cieľom je zabezpečiť, aby sa nestali závislými.

Austrália, ďalší kľúčový hráč v indicko-tichomorskej krajine, sa usiluje o strategickú autonómiu, pretože sa zhoršujú jej vzťahy s Čínou. Správa však odhaduje, že táto správa nemala nijaké konečné následky.


Súvisiace pokrytie:

Suka, Biden, aby zabezpečili, že Sengkakos sa dostane pod pakt bezpečnosti medzi Japonskom a USA

Zameranie: Japonsko očakáva blokovanie Číny nad Sengakami

Japonsko môže zostreliť oficiálne lode zamerané na pristátie na Čcheng-tu ostrovoch


Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close