Svet

Čínski spotrebitelia nechávajú svoje peňaženky uzamknuté kvôli obmedzeniam COVID-19

Čínski predstavitelia sa však zdráhajú stimulovať spotrebu menovými manuálmi podobnými tým vo vyspelých krajinách.

Čelia finančným obmedzeniam a obávajú sa, že kým vláda sľúbi, že bude riešiť ekonomickú nerovnosť, príručky skončia priaznivo v bohatých oblastiach Číny, ktoré zámky ťažko zasiahli. Úradníci sa tiež obávajú, že akékoľvek vládne peniaze poskytnuté čínskym všeobecne šetrným spotrebiteľom skončia na sporiacich účtoch namiesto toho, aby sa minuli.

Namiesto toho čínsky kabinet zverejnil súbor politických opatrení, ktoré majú pomôcť podnikom postihnutým vládou 19 a stimulovať investície, pričom len s obmedzenými krokmi podporil nákup áut a domácich spotrebičov.

Shenzhen pridelil 500 miliónov juanov (75 miliónov USD) na spotrebiteľské poukážky a 100 miliónov juanov na dotácie na spotrebnú elektroniku, čo všetko zodpovedá približne 5 USD na občana.

Šanghaj ponúka dotáciu 10 000 juanov na konvertory na elektrické autá. Väčšina jeho opatrení na reštartovanie ekonomiky zdevastovanej dvojmesačnou výlukou je zameraná na podporu podnikania.

Takáto podpora pre spotrebiteľov vážne postihnutých epidémiou bola od začiatku roka 2020 znížená o 3 200 USD v stimulačných šekoch, ktoré dostali milióny Američanov.

„Úrady uvoľňujú politiky na stimuláciu spotreby, ale bude ťažké vidieť prudké oživenie,“ povedal Zhang Yiping, ekonóm z China Traders Securities v Shenzhene.

„Príjmy ľudí klesajú a existuje silný tlak na zamestnanosť.“

Pokles spotreby vyvolal diskusiu medzi ekonómami a politickými poradcami o tom, či by Čína mala prijať priamejšie stimulačné opatrenia na podporu spotrebiteľov.

Lin Yifu, profesor z Pekingskej univerzity a bývalý hlavný ekonóm Svetovej banky, odporúča dať 1000 jüanov rodinám v uzamknutých oblastiach. Jeho kolega Yao Yang ďalej navrhuje, aby Čína zaplatila 1 000 juanov za každého občana, najlepšie v digitálnej mene.

Politickí predstavitelia však uviedli, že čínski politici nepreukázali žiadne známky toho, že by ustúpili od svojej ochoty podporovať podniky a projekty infraštruktúry.

READ  Predpoveď WI | Štátne správy

„Musíme sa zamerať na zvyšovanie efektívnych investícií. Bez investícií spotreba čoskoro klesne,“ povedal agentúre Reuters Jia Kang, bývalý predseda think-tanku ministerstva financií, ktorý teraz riadi China Academy of New Supply Site Economics.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close