Svet

Čínština, ktorá bola desaťročia zakázaná, sa teraz vyučuje v najväčšej indonézskej mešite

JAKARTA: Dvakrát týždenne cestuje Dzong Lan Tijen viac ako hodinu zo svojho domova do centra Jakarty, kde navštevuje najväčšiu indonézsku mešitu, aby študoval čínštinu.

Zhang navštevoval hodiny mandarínčiny v polovici 60. rokov 20. storočia, no musel prestať, keď sa k moci dostal generál Suharto a vydal rôzne politiky na kontrolu kultúry indonézskej čínskej menšiny, vrátane zákazu výučby jazyka na školách.

Tento zákaz bol zrušený po páde režimu v roku 1998, ale nedávno – s rozvojom politických a obchodných väzieb s Čínou – sa výučba mandarínčiny v krajine juhovýchodnej Ázie opäť stala populárnou.

Keď sa Zhang dopočula, že v mešite Istiklal sa môže tento jazyk naučiť zadarmo, spočiatku váhala.

„Priateľ povedal, že správy boli v televízii, tak som si myslel, že si to prečítam. Tiež som si pomyslel: 'Je to dovolené?' V minulosti to bolo nebezpečné. Tak som sa pýtal,“ povedal 71-ročný muž Arab News.

Po ubezpečení, že je to povolené a že hodiny sú otvorené pre všetkých, sa prihlásila.

„Hoci som starý, chcem sa to naučiť. Všetci v mojej generácii na to zabudli, zabudla celá moja rodina. Som to len ja,“ povedal Zhang. „Vždy je dobré získať čo najviac vedomostí.“

Djong je jedným z 25 študentov zapísaných do kurzu mešity, ktorý sa začal koncom februára. Kurzy, ktoré spoluorganizovala čínska vláda, boli pôvodne vytvorené s cieľom pomôcť personálu mešity komunikovať s turistami v mandarínčine. Hovorca mešity Sabarwadi, študent kurzu, však pre Arab News povedal, že do kurzu sa môže prihlásiť ktokoľvek.

„Všetci moslimovia, nemoslimovia sú vítaní, aby prišli do mešity Istiklal a naučili sa… Mešita Istiklal je symbolom krajiny a mali by sme zastupovať všetky skupiny,“ povedal Sabarwadi. „Jazyk nemá náboženstvo.“

READ  Pri páde ruského bombardéra do bytového komplexu neďaleko Ukrajiny zahynuli 4 ľudia

Ako najväčšia mešita v juhovýchodnej Ázii a jedna z 10 najväčších mešít na svete je mešita Istiklal, ktorá pojme viac ako 120 000 ľudí, jednou z hlavných turistických atrakcií hlavného mesta Indonézie a je veľmi obľúbená u návštevníkov z Číny.

„Veľmi ich to zaujíma, chcú vedieť o islame, moslimoch, ako sa modlia a čo robia,“ povedal Sabarwadi a dodal, že komunikácia s čínskymi návštevníkmi v ich jazyku je spôsob, ako spoznať aj ich kultúru: „A vedzte, že rešpektujeme sa, to je podľa mňa najdôležitejšie.“

Habiba Munawaro, ďalšia zamestnankyňa mešity, ktorá kurz navštevuje, verí, že učenie sa nového jazyka pomohlo zlepšiť jej kognitívne schopnosti.

Vždy sa chcela naučiť mandarínčinu a bola príjemná náhoda, že mohla navštevovať bezplatné hodiny na svojom pracovisku, pretože takéto kurzy sú zvyčajne veľmi drahé.

„Rád skladám slová dohromady a potom ich prekladám do mandarínčiny. Kognitívni učitelia vďaka tomu opäť pracujú,“ povedal.

„Dúfam, že tieto hodiny mandarínčiny (pokračujú) na veľmi vysokej úrovni, takže to, čo som sa naučil, nezmizne.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close