Svet

Hamas zverejnil video izraelských rukojemníkov v Gaze a žiada Netanjahua, aby súhlasil s výmenou väzňov

Palestínska militantná skupina Hamas čelí rastúcemu pobúreniu Pozemné a letecké útoky izraelskej armády, zverejnila v pondelok krátky videoklip zobrazujúci troch z viac ako 230 rukojemníkov, podľa Izraela, ktorých skupina zajala počas krvavého vyčíňania 7. októbra. Jedna z troch žien, ktorá sedela medzi dvoma ďalšími zadržiavanými Hamasom v pásme Gazy, odovzdala emotívny odkaz priamo izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi, v ktorom sa mu vysmievala za to, že nedokázal zastaviť ofenzívu Hamasu a zabezpečiť jeho prepustenie. väzňov.

Počas videoklipu neboli videní žiadne ďalšie osoby a nie je jasné, ako ochotne hovorila žena, alebo či boli rukojemníci pod nátlakom.

Snímka obrazovky videa zverejneného militantnou skupinou Hamas 30. októbra 2023 ukazuje tri ženy medzi približne 220 ľuďmi, ktorých Hamas v pásme Gazy zadržiava ako rukojemníkov.

Prevzaté z videa zverejneného Hamasom


Žena, ktorá prehovorila, bola Daniel Aloni, ktorá bola unesená, keď ona a jej dcéra navštívili rodinu v kibuci Nir Oz. Miesto brutálneho útoku Hamasu Dňa 7. októbra. Začne oslovovať Netanjahua: „Sľúbil si, že nás všetkých oslobodíš. Namiesto toho znášame tvoju politickú a vojenskú porážku.“

Aloni sa odvoláva na „chybu“, ktorú urobili izraelskí lídri 7. októbra, keď militanti Hamasu zaútočili na južnom Izraeli, pričom podľa izraelských predstaviteľov zabili približne 1400 ľudí a viac ako 200 uniesli, vrátane vojakov a civilistov od detí až po starých ľudí.

„Nikto neprišiel. Nikto nám nevenoval pozornosť,“ hovorí Aloni bez toho, aby objasnila, o akú chybu ide.


Oslobodený Izraelčan hovorí o čase ako rukojemníkov Hamasu

Pokračuje vo svojom posolstve a drží sa na príkaz militantov Hamasu, aby sa opýtal izraelskej vlády, či je to dôležité. Zvýšila vzdušnú ofenzívu aj pozemné operácie „Chcete nás všetkých zabiť? Chcete nás všetkých zabiť armádou?“ v Gaze posledných niekoľko dní.

„Osloboďte nás teraz,“ kričí a odkazuje na ponuku Hamasu, že by mohol prepustiť všetkých svojich rukojemníkov výmenou za prepustenie asi 6000 členov Hamasu, ktorí boli neskôr zadržiavaní v izraelských väzniciach.

„Osloboďte ich väzňov. Osloboďte nás všetkých. Vráťte sa k našim rodinám!“ Aloni hovorí, predtým ako zakričí do kamery: „Teraz! Teraz!“

Vo vyhlásení zverejnenom krátko po zverejnení videa Netanjahuova kancelária odsúdila „strašnú psychologickú kampaň“ Hamasu a sľúbila, že „urobí všetko pre to, aby sa vrátili domov všetci tí, ktorí boli unesení a zmizli“.

Vyhlásenie obsahovalo citát pripisovaný Netanjahuovi: „Obraciam sa na Jelenu Trubanovovú, Daniela Aloniho a Ramona Kirshta, ktorých uniesol Hamas. Objímam ťa. Naše srdcia bijú pre teba a pre ostatných, ktorí boli unesení.“

„Robíme všetko pre to, aby sme všetkých unesených a zmiznutých priviedli domov,“ dodal predseda vlády vo vyhlásení.


Dobrovoľníci sa zišli na pomoc izraelským rodinám v núdzi

Predpokladá sa, že Trupanova, ktorá sa na videu objavuje napravo, bola unesená z Nir Oz, zatiaľ čo tretia žena bola údajne unesená z Kirsht Kibbutz Nirim.

Hamas zatiaľ prepustil len dve izraelské ženy a dvoch americko-izraelských štátnych príslušníkov spomedzi rukojemníkov, ktorých zadržal 7. októbra. Uviedla, že štvoricu prepustili z humanitárnych dôvodov.

Staršia izraelská žena prepustená minulý týždeň na druhý deň pre médiá povedala, že s ňou únoscovia zaobchádzali zhovievavo počas dvoch týždňov ako rukojemníčky v podzemných tuneloch Hamasu Warren v Gaze po tom, čo ju zbili počas únosu.

Hamas už predtým zverejnil dve videá zachytávajúce rukojemníkov, ale klip zverejnený na internete v pondelok je prvýkrát, čo jedného zo zajatcov videli alebo počuli pri výpovedi.

Hamas, dlhodobo označovaný Spojenými štátmi, Izraelom a väčšinou európskych krajín za teroristickú organizáciu, bez dôkazov tvrdí, že viac ako 50 jeho rukojemníkov bolo zabitých pri neúnavnom bombardovaní pásma Gazy Izraelom za posledné tri týždne.

Poznámka autora: okt. Skorší odkaz v tomto článku na Aloniho, ktorý hovoril o „chybe“ na 2. bol opravený, aby odrážal jeho odkaz na 7. október, dátum teroristického útoku Hamasu.

READ  „Je úžasné, že sa môžete opäť stretnúť“: Na Gibraltári je zaočkovaná takmer celá populácia

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close