Svet

CORONAVIRUS AstraZeneca oznámil, že jeho vakcína si vyžaduje ďalšie štúdium

AstraZeneca a jej partner z Oxfordskej univerzity v pondelok oznámili, že ich vakcína má podľa predbežných výsledkov klinických štúdií priemernú účinnosť 70 percent, a už žiada o schválenie regulačnými orgánmi. Percento vyskočilo na 90 percent, keď bola podaná celá dávka namiesto pôvodnej polovice – podobné percento bolo dosiahnuté konkurenčnými vakcínami vyvinutými spoločnosťami Pfizer / BioNTech a Moderna.


Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku


Americkí vedci však uviedli, že vyššie percento účinnosti bolo pozorované počas štúdií u ľudí vo veku do 55 rokov a bolo zistené náhodne počas klinických štúdií. Šéf britskej Oxfordskej skupiny pre vakcíny Andrew Pollard tento týždeň uviedol, že ďalšie dôkazy budú k dispozícii budúci mesiac, ale dobrý výsledok je stále platný a „je veľmi dôležitý“. „Teraz, keď sme zistili, že sme efektívnejší, musíme si to overiť, takže musíme urobiť ďalšiu štúdiu.“ uviedol výkonný riaditeľ Soriot v rozhovore pre agentúru Bloomberg Media, cituje agentúra AFP.

Podľa Pollarda majú vakcíny AstraZeneca a Oxford University veľké nádeje. Nazval ju „vakcínou pre svet“ kvôli lacnejšej výrobe a ľahšiemu skladovaniu a distribúcii. Táto vakcína sa môže skladovať, prepravovať a udržiavať za normálnych chladiacich podmienok po dobu 2 až 8 stupňov Celzia najmenej šesť mesiacov. Vakcína Pfizer / BioNTech vyžaduje teplotu mínus 70 stupňov Celzia, čo zvyšuje náklady, a preto môže byť mimo dosah krajín s malými a strednými prípadmi. Spoločnosť AstraZeneca tiež prisľúbila, že bude svoju vakcínu poskytovať rozvojovým krajinám na neziskovom základe, dodala samotná spoločnosť.

READ  Zahynulo päť ľudí, ďalší boli ťažko zranení

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close