Hlavné správy

CORONAVÍRUS Slovenskí vedci varujú: Pandemická situácia sa zhorší, to je dôvod

“Sme ubezpečení, že počet denných prípadov od začiatku novembra mierne poklesol. Nemôžeme vyhodnotiť situáciu ako priaznivú. Počet hospitalizovaných pacientov sa zvyšuje, zvyšuje sa počet úmrtí.” poznamenala Bražinová. V najbližších týždňoch očakáva zhoršenie. “Z hľadiska toho, čo vieme o šírení respiračných vírusov, nás nečaká nič dobré. Objektívne okolnosti budú určite ešte horšie ako teraz, všetko bude závisieť od toho, ako budeme dodržiavať opatrenia, ako sa budeme správať.” uviedol Klemp. Obáva sa faktorov, ako sú Vianoce, miera mobility a únava ľudí zo súčasnej situácie.

Na margo štatistík Čekan pripomenul, že v posledných týždňoch sa uskutočnilo množstvo testov na antigén aj na odberných miestach zriadených ministerstvom vnútra, zatiaľ však o výsledkoch nemajú informácie. Nepozná prognózy, ktoré by mal povedať. Bojí sa obdobia januára, februára a marca, kedy je podľa neho štatisticky vysoká úmrtnosť nielen na chrípkové obdobie, ale aj na chladnejšie počasie, stav imunitného systému či možnú fúziu COVID-19 s chrípka.

Odborníci sa tiež zhodli, že vírus sa šíri inak ako v prvej vlne. Domácnosti, komunity sú infikované viac ako domovy sociálnych služieb alebo marginalizované komunity. Bražinová vidí dôvod v správaní ľudí a v neskorej reakcii na druhú vlnu. „Trvalo veľmi dlho, kým sme si uvedomili, že hrozí.“ poznamenala, že to je jeden z dôvodov, prečo je ťažšie dostať pandémiu pod kontrolu.

Screening podľa Čekana ukázal, že testy na antigén sú vhodné najmä pre zamorené oblasti. Považuje vypuknutie za dôležité. Všetci sa však zhodli aj na potrebe sledovania kontaktov. Čekan zdôraznil, že je to základ pre zvládnutie pandémie. Podľa Bražinovej však počas pozitívneho testovania nie sú kontakty pozitívnych sledované a pozitívni testéri by mali na seba upozorniť. Zhodli sa tiež na potrebe zvýšenia kapacity.

READ  Tipos extraliga: SZĽH vyriešili situáciu s rozhodcami

Kollár dodal, že testy na antigén zmenili pohľad na pandémiu. Dajú sa podľa neho použiť dvoma spôsobmi, a to pri opakovanom týždennom testovaní ohnísk, ale napríklad aj na školách. „Ideálna kombinácia rôznych testovacích systémov, ak je správne namiešaná, by mohla viesť k zmierneniu opatrení,“ poznamenal. Bude však podľa neho potrebná schopnosť otestovať čo najviac ľudí bez úplného vyčerpania zdravotníckych pracovníkov. Cestu vidí napríklad v trénovaní nových ľudí na vykonanie steru alebo v nových spôsoboch testovania.

Bražinová v súvislosti s otvorením škôl uviedla, že ide o špecifické prostredie. Myslí si, že druhé stupne základných škôl a stredných škôl by mohli pri všetkých opatreniach fungovať aj osobne. Zdôraznila potrebu komplexného tímu s čo najmenším miešaním študentov. Vie si predstaviť, že tím by bol podľa potreby testovaný.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close