Zábava

Diaspora a choroba: Pápež bude pri svojej ďalšej zahraničnej ceste čeliť vážnym problémom

Vatikán (CNS) – Nadchádzajúca návšteva pápeža Františka v Maďarsku a na Slovensku sa môže ukázať ako jedna z jeho najnáročnejších návštev v čase, keď sa zdá, že pápežova návšteva má vysoký štandard dôvery a hrozbu rozmanitosti delta. Vedúce témy.

Pápež František, ktorý 12.-15. septembra navštívil Slovensko, bol po mnohých turbulentných rokoch, ktoré v krajine zažili veľké boje a postupné zmeny vlády, považovaný za významného právnika. . Od roku 2018 boli kvôli korupcii zvrhnuté dve vlády.

Najnovšie „na začiatku prvej vlny epidémie sa zmenila vláda Slovenska“, povedal Justidov otec Vladimír Tufka, ktorý zbor povedie na pápežských sviatkoch v septembri v Bazilike Panny Márie Sedem tragédií. 15

„Predchádzajúca vláda bola poznačená mnohými korupčnými prípadmi a príchod novej vlády dal našej krajine novú nádej,“ povedal pre Catholic News Service.

Najnovší zákon vyžadujúci očkovanie však vyvolal v krajine protesty, ktoré spôsobili rozpory a napätie, a to aj v katolíckej cirkvi.

„Z jedného dňa na druhý, bez akejkoľvek prípravy, Konferencia biskupov nariadila získať jednotu ručne, nie ústne, čo je v našej krajine neobvyklé,“ povedal otec Tufka pre CNS. „Keďže sa blíži tretia vlna epidémie, každý, kto sa chce zúčastniť stretnutia s pápežom Františkom, by mal byť očkovaný, čo je pre mnohých neprijateľné.“

Hovorca Konferencie biskupov Slovenska otec Martin Kramara pre Katolícku spravodajskú službu uviedol, že mandát vlády, aby boli všetci účastníci pápežských udalostí 20. augusta očkovaní, „nie je malou výzvou“.

„Ľudia by mali byť oddelení v poliach a nemali by ich meniť. Ak niekto v tejto oblasti neskôr bude pozitívne kontrolovať Govt-19, mali by sme si nechať jeho telefónne čísla a e-maily,“ vysvetlil otec Gramara.

„Už to vidíme povzbudzovať mnohých k účasti. Ale žijeme v epidemických podmienkach a musíme sa prispôsobiť opatreniam na záchranu životov,“ povedal.

READ  Najväčšie rozdiely medzi knihou Tetovač z Auschwitzu a televíznou reláciou

Napriek výzvam bola pápežova návšteva v krajine, najmä Misionári lásky a Útulok pre bezdomovcov, ktoré vedú rómsku komunitu na Slovensku, veľmi potrebnou pripomienkou primárneho poslania cirkvi, povedal otec Kramara.

Pápež nám pripomína dôležitý fakt, že chce prinášať obete v prospech chudobných a núdznych miestnej cirkvi a náboženských komunít, ľudí v okolí komunity a že vždy musí existovať živá viera.

„Slovensko sa od odchodu svätého Jána Pavla II. V roku 2003 zmenilo nábožensky, kultúrne a politicky,“ povedal pre CNS otec Gramara.

„Je to určite sekulárnejšie,“ povedal. „Uvedomujeme si tieto zmeny a snažíme sa nájsť správne odpovede, verní Božiemu slovu. Dúfam, že predovšetkým rímsky biskup bude aj naďalej prejavovať úctu a lásku a s Božou pomocou budeme stále zažívať to. „

Vláda bývalého slovenského premiéra Roberta Fica, ktorý je dlhodobo zapletený do obvinení z korupcie, sa skončila po zavraždení investigatívneho novinára Johna Kuczyka a jeho budúcej manželky Martiny Kuznarovej.

Po dvojnásobnom masakri vypukli v krajine rozsiahle protesty, pričom sa mnohí domnievali, že mladý pár bol zabitý v dôsledku cusiackeho vládneho škandálu a prepojení medzi členmi vládnucej Directo-sociálnodemokratickej strany a Talianskeho združenia organizovaného zločinu.

V tom istom roku Fico rezignoval a nahradil ho jeho zástupca Peter Bellegrini ako jeho nástupca. Pellegriniho však zosadili vo voľbách 2020, v ktorých väčšinu poslaneckých mandátov získalo protikorupčné hnutie Obyčajní ľudia.

Podľa pátra Tufku pobyt v Mariánskej bazilike v Chastíne, hlavnom mieste púte pápeža Františka, pomôže „posilniť našu vlastnú duchovnú identitu“.

„Dúfam, že návšteva Svätého Otca na Slovensku bude novým impulzom na posilnenie jednoty komunity duchovných,“ povedal otec Tufka pre CNS. „Dúfam, že táto návšteva posilní citlivosť pápeža Františka na kľúčové akcenty uvedené v ich encyklopédiách, najmä na chudobných a citlivých na otázky životného prostredia.“

READ  Nikto neočakával ich rozchod: Zažili sme šťastie a úplné dno - ale sme navždy rodina, hovorí Separ a Tina

Pápežova cesta sa začína v maďarskej Budapešti, kde bude predsedať záverečnému zasadnutiu medzinárodnej charitatívnej konferencie 12. septembra.

Napriek tomu, že hlavným cieľom pápežovej návštevy Maďarska je oslava záverečného ceremoniálu, pápež sa stretne s maďarským prezidentom generálom Odrom a predsedom vlády Viktorom Orbanom, ktorí v ten istý deň odcestujú do Bratislavy.

Toto stretnutie s Arbanom a zhrnutie jeho príchodu – iba sedem hodín – boli predmetom mnohých špekulácií.

Maďarský premiér, ktorý sa často vykresľuje ako štandardný nositeľ európskeho kresťanstva, je v rozpore s pápežom Františkom, najmä čo sa týka imigrácie.

Podľa denníka Financial Times Orban počas príhovoru k európskym stredopravým lídrom v roku 2017 povedal: „Migrácia sa stala trójskym koňom terorizmu, ktorý ohrozuje„ kresťanskú identitu “Európy.

Jeho názory sú v príkrom rozpore s názormi pápeža Františka, ktorý odsúdil rastúce protiimigračné nálady v Európe i v zahraničí a uviedol, že vylúčenie imigrantov je „dôsledkom privilégií niektorých chrániť ich postavenie a na úkor veľa. “ „

„Je to smutná pravda; náš svet sa stáva stále viac elitným, čoraz krutejším voči vylúčeným,“ povedal pápež František počas Svetového dňa migrantov a utečencov 2019.

Po stretnutí s týmito dvoma lídrami v múzeu výtvarných umení v Budapešti sa pápež stretne s biskupmi, zástupcami iných kresťanských cirkví a židovskej komunity v Maďarsku.

Podľa údajov zverejnených vo Svetovej knihe pravdy CIA tvorí v Maďarsku katolíkov 37,2% populácie, 11,6% kalvínov, 2,2% luteránov a 1,8% východných katolíkov.

Web Svetového židovského kongresu uvádza, že v krajine žije 75 000 až 100 000 maďarských Židov, čo z nej robí najväčšiu židovskú komunitu v strednej Európe.

– – –

Sledujte Aarochoju na Twitteri: arochoju

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close