Veda

Dnes prebieha veľké oznámenie o neutrínoch: ScienceAlert

Chystá sa to byť veľký týždeň pre novinky z vesmíru a fyziky, pričom na štvrtok 29. júna boli ohlásené dve veľké tlačové konferencie o vesmíre.

Môžu zdieľať dátum, ale obe sú to veľmi odlišné oznámenia a z toho, čo môžeme povedať, sú to veľmi odlišné objavy, ktoré budú zdieľané s verejnosťou.

Poďme sa ponoriť hlboko do toho, čo doteraz vieme, a rýchlo vpred.

objav gravitačných vĺn

Aktualizácia z 29. júna 2023: Bolo to oznámené a je to oficiálne! Vedci zachytili hukot pozadia vesmíru. Prečítajte si viac tu.

Detekcia tohto bzučania v pozadí je obrovský problém, pretože by mohla spôsobiť revolúciu v našom chápaní prvých dní vesmíru.

„Napríklad elektromagnetické žiarenie neposkytuje žiadny obraz vesmíru pred časom posledného rozptylu (asi 400 000 rokov po Veľkom tresku). Gravitačné vlny nám však môžu poskytnúť informácie z obdobia pred začiatkom inflácie, len ~ 10-32 sekúnd po Veľkom tresku,“ povedala v januári senior novinárke ScienceAlert Michelle Starr teoretická fyzička Susan Scottová z Austrálskej národnej univerzity a ARC Center of Excellence for Gravitational Wave Discovery.

Bolo neuveriteľne náročné vytlačiť tento hmlistý zvuk v pozadí zo všetkých ostatných „zvukov“ vo vesmíre. Vedci to však dokázali pomocou časovacích polí pulzaru.

Pulzary sú typom neutrónovej hviezdy, pozostatkov kedysi masívnych hviezd, ktoré zanikli pri veľkolepej supernove a zanechali za sebou len husté jadro.

Tieto rotujúce hviezdy fungujú ako kozmické majáky a vysielajú svoje rádiové emisie späť na Zem v presných intervaloch.

Teoreticky by vlnenie gravitačných vĺn malo spôsobiť malé nepravidelnosti v načasovaní týchto zábleskov pulzarov.

READ  Experimentálna vakcína proti rakovine mení nádorové bunky na zradcov

Pulzar sám o sebe by toho veľa nenaznačoval, ale veľký počet pulzarov s podobnými anomáliami by mohol predstavovať typ gravitačných vĺn, ktoré by sme očakávali produkovať masívnym zlúčením čiernych dier v ranom vesmíre, ako to povedala Michelle Starr. Vysvetlené.

Hoci sa výskumníci vyhýbajú tvrdeniu, že gravitačné vlny ešte len zachytili, našli veľmi sľubný odtlačok prsta a viac údajov by malo odhaliť jasnejší obraz.

objav neutrín

Aktualizácia z 29. júna 2023: Prišlo ďalšie oznámenie! Oficiálne sme detekovali vysokoenergetické neutrína prichádzajúce mimo našej galaxie.

Poskytli nám prvú neutrínovú mapu galaktickej roviny a naznačili pôvod tajomného kozmického žiarenia.

Kto urobil tento objav? IceCube Neutrino Observatory Postavené hlboko v antarktických ľadoch.

Tento detektor častíc hľadá neutrína; Subatomárne častice, ktoré nemajú náboj a majú prakticky neexistujúcu hmotnosť, sú neuveriteľne náročné na detekciu.

Schopnosť podobná duchom prechádzať naším svetom masovo a bez povšimnutia vyslúžila neutrínam prezývku „častice duchov“. Robí z nich tiež ideálne predmety na štúdium vzdialených kozmických javov, pretože ich dráha a charakteristiky zostávajú relatívne nezmenené od okolia, keď lietajú vesmírom.

Neutrína sú emitované ako súčasť procesu beta rozpadu, ktorý mení neutróny na protóny, čo z nich robí jednu z najrozšírenejších subatomárnych častíc vo vesmíre. desiatky miliárd Hryzenie nechtov každú sekundu bez toho, aby ste si to všimli.

Objavili sme prvé neutríno vzdialené kvazary, zrážač častícEšte viac naše vlastné slnko, Sú tiež kandidátmi na tajomný materiál nazývaný temná hmota.

K oznámeniu sa môžete vrátiť tu.

frameborder = „0“ povolenie = „akcelerometer; automatické prehrávanie; schránka-písať; šifrované médiá; gyroskop; obraz v obraze; web-share“ enabledScreen>

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close