Hlavné správy

Dohoda o zrušení ciel medzi EÚ a USA má hodnotu 200 miliónov EUR

Brusel 8. septembra (TASR) – Európska komisia v utorok zverejnila návrh nariadenia Rady EÚ a Európskeho parlamentu o zrušení cla na určitý dovoz amerického tovaru do EÚ. Na oplátku USA znížia svoje clá na určitý vývoz tovaru z EÚ na americký trh.

Komisia pripomenula, že dohoda, ktorá sa dosiahla medzi EÚ a USA 21. augusta tohto roku, nadobudne platnosť. Zníženie ciel medzi EÚ a USA znamená lepší prístup na trhy oboch strán v objeme viac ako 200 miliónov EUR ročne.

Výkonný viceprezident EK Valdis Dombrovskis, ktorý bude zodpovedný za novú obchodnú politiku EÚ, uviedol, že EÚ a USA sú najdôležitejšími hospodárskymi partnerstvami na svete s obratom viac ako 1,3 bilióna EUR ročne.

“Táto dohoda poskytuje obojstranne výhodný výsledok a pomáha nám ďalej posilňovať naše partnerstvo. Zníženie zlepší prístup našich vývozcov a zníži náklady na dovážaný tovar. To sú kritické faktory súčasnej hospodárskej krízy súvisiace so šírením koronavírusu.” Uviedol Dombrovskis v správe pre médiá.

Uviedol, že EÚ považuje dohodu za dôležitý krok pri zlepšovaní vzťahov s administratívou USA a riešení nevyriešených sporov. Poznamenal, že pokiaľ ide o skutočne globálne výzvy, šance na dosiahnutie úspešných výsledkov sa zlepšia, iba ak bude EÚ a USA spolupracovať.

Podľa EK bude mať schválenie dohody na oboch stranách Atlantiku za následok zníženie amerických ciel na vývoz z EÚ o približne 160 miliónov dolárov ročne (136 miliónov eur). Medzi komodity so zníženou colnou záťažou patria pripravené jedlá, krištáľové sklo, práškové palivo a zapaľovače. Na druhej strane EÚ zruší clá na dovoz výrobkov zo živého a homára amerického a z mrazených morských rakov. Vývoz týchto výrobkov z USA do EÚ predstavuje asi 111 miliónov USD (94 miliónov EUR) ročne.

READ  Biden zablahoželal poľskému prezidentovi a chorvátskemu premiérovi

Obe strany zrušia tieto povinnosti na základe doložky najvyšších výhod. Opatrenia sa budú uplatňovať so spätnou platnosťou od 1. augusta 2020.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close