Hlavné správy

Dohoda o zrušení ciel medzi EÚ a USA má hodnotu 200 miliónov EUR

Brusel 8. septembra (TASR) – Európska komisia v utorok zverejnila návrh nariadenia Rady EÚ a Európskeho parlamentu o zrušení cla na určitý dovoz amerického tovaru do EÚ. Na oplátku USA znížia svoje clá na určitý vývoz tovaru z EÚ na americký trh.

Komisia pripomenula, že dohoda, ktorá sa dosiahla medzi EÚ a USA 21. augusta tohto roku, nadobudne platnosť. Zníženie ciel medzi EÚ a USA znamená lepší prístup na trhy oboch strán v objeme viac ako 200 miliónov EUR ročne.

Výkonný viceprezident EK Valdis Dombrovskis, ktorý bude zodpovedný za novú obchodnú politiku EÚ, uviedol, že EÚ a USA sú najdôležitejšími hospodárskymi partnerstvami na svete s obratom viac ako 1,3 bilióna EUR ročne.

„Táto dohoda poskytuje obojstranne výhodný výsledok a pomáha nám ďalej posilňovať naše partnerstvo. Zníženie zlepší prístup našich vývozcov a zníži náklady na dovážaný tovar. To sú kritické faktory súčasnej hospodárskej krízy súvisiace so šírením koronavírusu.“ Uviedol Dombrovskis v správe pre médiá.

Uviedol, že EÚ považuje dohodu za dôležitý krok pri zlepšovaní vzťahov s administratívou USA a riešení nevyriešených sporov. Poznamenal, že pokiaľ ide o skutočne globálne výzvy, šance na dosiahnutie úspešných výsledkov sa zlepšia, iba ak bude EÚ a USA spolupracovať.

Podľa EK bude mať schválenie dohody na oboch stranách Atlantiku za následok zníženie amerických ciel na vývoz z EÚ o približne 160 miliónov dolárov ročne (136 miliónov eur). Medzi komodity so zníženou colnou záťažou patria pripravené jedlá, krištáľové sklo, práškové palivo a zapaľovače. Na druhej strane EÚ zruší clá na dovoz výrobkov zo živého a homára amerického a z mrazených morských rakov. Vývoz týchto výrobkov z USA do EÚ predstavuje asi 111 miliónov USD (94 miliónov EUR) ročne.

READ  Wales sa na Slovensku uklonil, aby zvýšil tlak na Page

Obe strany zrušia tieto povinnosti na základe doložky najvyšších výhod. Opatrenia sa budú uplatňovať so spätnou platnosťou od 1. augusta 2020.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close