Veda

Dokážete si všimnúť vesmírnu stanicu ukrytú na tejto fotografii Slnka?

Medzinárodná vesmírna stanica obieha 250 míľ nad Zemou.
NASA

Slnko je neporovnateľne obrovské, turbulentné a násilné. Do vesmíru vyžaruje vysokoenergetické žiarenie, z ktorého časť preniká na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, keď obieha okolo Zeme.

ISS obehne našu planétu 16-krát denne. So správnym ďalekohľadom zo správneho miesta ho môžete vidieť prechádzať nad hlavou. A len na pár vzácnych milisekúnd vesmírne laboratórium s astronautmi občas preletí po tvári Slnka.

fotograf Andrew McCarthy nedávno zachytil tento zlomový moment na úžasnom obrázku, ktorého zhotovenie trvalo 12 hodín, tri ďalekohľady na jeho zachytenie a dve prepichnuté pneumatiky na ceste. Môže to vyzerať ako jedna fotografia, ale v skutočnosti je to mozaika tisícov obrázkov.

Vidíte na tomto obrázku vesmírnu stanicu?

Vesmírna stanica prechádza okolo Slnka pri pohľade z Arizony.
Andrew McCarthy

Tu je tip: Vesmírna stanica sa nachádza vedľa slnečnej škvrny – oblasti slnečného povrchu, ktorá sa javí ako tmavá, pretože je chladnejšia ako okolitá oblasť.

„Takmer sa stratí v slnečnej škvrne,“ povedal McCarthy pre Insider.

Vyzerá to, že stanica je na povrchu Slnka, ale to len preto, že je od nás tak ďaleko: 250 míľ nad Zemou.

Stále to nevidíte? Poďme si to trochu priblížiť.

V blízkosti tejto slnečnej škvrny je vesmírna stanica.
Andrew McCarthy

je to tu:

Vesmírna stanica!
Andrew McCarthy

Vesmírna stanica je len jednoduchá silueta oproti slnečnej plazme.

Ako sa Slnko stáva aktívnejším, tento ultra horúci materiál vystreľuje častejšie do vesmíru, niekedy smerom k Zemi, v explóziách nazývaných slnečné erupcie alebo výrony koronálnej hmoty.

V marci slnečné erupcie podnietili polárnu žiaru alias Aurora Borealis, aby sa bezprecedentne objavila až na juh ako Phoenix v Arizone. Ale môžu tiež vyradiť elektrické siete, zatemniť rádiové signály, vytlačiť satelity z obežnej dráhy, zmiasť GPS a dokonca poškodiť technológiu na palube vesmírnej stanice.

McCarthy nezaznamenal žiadne technické problémy zo slnečných výbuchov, ale mal svoje vlastné problémy so zachytením tohto obrazu. Vyžadovalo to rovnováhu dokonalého načasovania, presnú fyziku a veľa vytrvalosti.

uviaznutý v púšti pri hľadaní vesmírnej stanice

Vesmírna stanica často prechádza medzi Zemou a Slnkom, ale McCarthy musel byť priamo nad hlavou, aby získal dobrý obraz.

„Inak je vesmírna stanica na obzore stále nižšia a menšia,“ povedal.

Zaznamenal dátumy a presný čas, kedy to bude asi dve hodiny od jeho domova v arizonskej púšti. Pri prvej príležitosti naložil do auta stovky libier vybavenia a odviezol sa na presné miesto, ktoré vypočítal. Postavili si ďalekohľad. Obloha bola jasná. Mal náladu sa fotiť.

V momente prechodu vesmírnej stanice – menej ako pol sekundy, keď minula Slnko – sa okolo nej prehnal nečestný mrak a zablokoval výhľad.

McCarthy to skúsil ešte jeden deň. Hneď ako vystúpil, praskla mu pneumatika. Ďalší pokus naraziť na vesmírnu stanicu a slnko zlyhal. Ale nerozčuľoval sa.

McCarthyho auto cestou praskla pneumatika.
Andrew McCarthy

Vymenil pneumatiku, dúfal, že zvyšok vydrží o niečo dlhšie a vrátil sa do púšte na ďalší tranzit.

Vesmírna stanica sa krúti cez slnko ako rýchlo sa pohybujúca ihla v kope sena

McCarthyho nastavenie viacerých teleskopov na fotografovanie vesmírnej stanice prechádzajúcej okolo Slnka.
Andrew McCarthy

Teplota bola v ten deň 100 stupňov, povedal McCarthy. Zastavil a svoje vybavenie postavil na kraj cesty. Zorné pole teleskopu bolo príliš malé na to, aby zachytilo veľa detailov, takže musel urobiť stovky drobných snímok každej časti slnečného povrchu. Naskladal by ich a spojil do mozaiky pre konečný obrázok.

„Pod jasným slnkom sa pozerám na obrazovku tohto notebooku a snažím sa zistiť, kam na tomto celkom nevýraznom slnku nasmerovať ďalekohľad,“ povedal McCarthy.

Použili slnečné škvrny ako vizuálny signál, pretože vedeli, že vesmírna stanica prejde pred nimi.

„Rozhodol som sa o svojej pozícii na Zemi na základe toho, kde je Zem [International Space Station] by prekročil tú konkrétnu slnečnú škvrnu,“ ​​povedal. „Pokiaľ by som mohol dostať tú slnečnú škvrnu vo svojej oblasti, dostal by som aj ISS.“

V pozadí chcel McCarthy zachytiť ohnivú drámu chromosféry Slnka, tenkú vrstvu plazmy medzi jej viditeľným povrchom (fotosférou) a vonkajšou vrstvou jeho atmosféry (korónou). V tejto vrstve dosahuje slnečná plazma teploty nad 10 000 stupňov Fahrenheita – takú horúcu, že jej vodík vyžaruje červenkasté svetlo. NASA, Táto chromosféra je svetlo, ktoré chcel McCarthy zachytiť.

McCarthy povedal, že na snímkach chromosféry vyzerá Slnko ako „chlpatá guľa“ kvôli pohybu plazmy.

Ale vesmírna stanica je viditeľná vo viditeľnom svetle. McCarthy teda potreboval tri ďalekohľady. Jeden zachytil emisiu „vodíka alfa“ chromosféry. Ďalšie dve zachytili optické svetlo, aby rozlíšili vesmírnu stanicu, keď jej tieň vystupoval proti rovnomernému osvetleniu vonkajšej atmosféry Slnka.

Ich teleskopy zachytili asi 230 snímok za sekundu.

McCarthy povedal: „Keby som nestrieľal veľmi vysokou rýchlosťou, naozaj by som to úplne minul.“

Nasnímal však desiatky nespracovaných fotosférických snímok vesmírnej stanice, ako je tá nižšie, aby ich mohol poskladať, aby získal čo najjasnejšiu snímku veľkého satelitu.

Jedna z McCarthyho viditeľných snímok vesmírnej stanice prechádzajúcej okolo slnečnej škvrny.
Andrew McCarthy

Medzitým ďalekohľad Hydrogen Alpha Telescope zachytil tisíce detailných snímok povrchu Slnka, ktoré sa spojili ako prikrývka.

Keď sa McCarthy vracal z púšte, praskla ďalšia pneumatika. Tentoraz, keď prišiel domov, vymenil všetky tri staré pneumatiky.

„Našťastie sa to nestalo cestou tam,“ povedal. „Tentoraz som sa aspoň dočkal.“

Aj keď je zábavné skúmať vesmírnu stanicu na tomto obrázku, McCarthymu sa nepáči, ako veľmi sa mieša.

„Z hľadiska kompozície si myslím, že ako umelec to dokážem lepšie, než ako som zarámoval posledný záber. Takže idem po ďalšom a myslím si, že to bude ešte lepšie,“ povedal McCarthy.

READ  #1 Najhoršia sušienka pre brušný tuk, hovoria dietológovia – zjedzte toto, nie tamto

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close