Hlavné správy

Európa je zraniteľnejšia ako Spojené štáty

Rím / Southampton, 12. augusta (TASR) – Americký miliardár a filantrop maďarského pôvodu George Soros verí, že svet sa dostal do najhoršej krízy od druhej svetovej vojny pre koronavírusy. Povedal to v rozhovore s talianskym denníkom La Repubblica, ktorý sa konal pri príležitosti jeho 90. narodenín. Vyjadril sa tiež k situácii v Spojených štátoch a varoval, že prezident Donald Trump urobí „čokoľvek“, aby zostal pri moci a vyhýbal sa zodpovednosti.

Soros porovnal situáciu v Európe a Spojených štátoch s tým, že Európa je zraniteľnejšia, pretože USA sú jednou z najdlhšie fungujúcich demokracií v histórii. Uviedol to však „dokonca aj v Spojených štátoch môže byť šarlatán ako Trump zvolený za prezidenta a podkopať demokraciu zvnútra“, Pripomenul tiež, že v Spojených štátoch je vláda pod kontrolou a uplatňujú sa dobre definované pravidlá. „A zo všetkého najviac, je tu ústava,“ Zdôraznil Soros.

V rozhovore Soros vyjadril presvedčenie, že je Trump „iba prechodný jav“ a skončí v novembri. „Stále však zostáva veľmi nebezpečný, bojuje o prežitie a robí všetko, čo môže, aby zostal pri moci, pretože opakovane porušoval ústavu a keď stratil úrad, bude musieť platiť účty.“,

V porovnaní s USA je Európska únia podľa Sorosa „Oveľa zraniteľnejšie, pretože je to neúplná únia. A má veľa nepriateľov, zvnútra i zvonku.“, Mnoho vodcov a hnutí v Európe je proti hodnotám, na ktorých bola založená Európska únia.

„Dokonca sú pri moci v dvoch krajinách: Viktor Orbán v Maďarsku a Jaroslaw Kaczyński v Poľsku. Poľsko a Maďarsko sú paradoxne najväčšími príjemcami štrukturálnych fondov distribuovaných EÚ.“ povedal Soros. Jeho najväčším záujmom je však Taliansko, kde je veľmi obľúbený protieurópsky vodca Matteo Salvini „Nanešťastie nahradila Giorgiu Meloli z talianskych bratov (FDI), čo je ešte krajnejšie.“

Soros označil Taliansko za jedného z najdôležitejších členov EÚ, bez ktorého si nemôže predstaviť Európsku úniu. Veľkou otázkou je, či bude EÚ schopná poskytnúť Taliansku dostatočnú podporu.

Podľa Sorosa je v Európe veľa vonkajších nepriateľov, ale „Všetci majú jedno spoločné: sú proti myšlienke otvorenej spoločnosti.“

Soros povedal, že sa stal silným zástancom EÚ, ktorú považoval za stelesnenie otvorenej spoločnosti v európskom meradle. „Rusko bolo kedysi najväčším nepriateľom, ale Čína ho nedávno predstihla,“ myslí si americký filantrop. Podľa neho Rusko dominovalo Číne, „kým si prezident (americký Richard) Nixon neuvedomil, že čínska otvorenosť a rozvoj oslabí komunizmus, a to aj v Sovietskom zväze. Áno, bol obvinený, ale on a (americký minister zahraničných vecí Henry) Kissinger boli veľkými strategickými mysliteľmi. Ich rozhodnutia viedli k veľké reformy Teng Xiaoping “,

Soros zdôraznil, že situácia je dnes iná: Čína je lídrom v oblasti umelej inteligencie. Ten podľa Sorosa „vytvára kontrolné nástroje, ktoré sú užitočné pre uzavretú spoločnosť a predstavujú smrteľné nebezpečenstvo pre otvorenú spoločnosť“, ktorá „nakláňa vážiacu páku v prospech súkromných spoločností“.

„Čína dnes predstavuje oveľa väčšie riziko pre otvorené spoločnosti ako Rusko,“
vyhlásil Soros. Podľa neho existuje konsenzus v hlavných politických stranách v Spojených štátoch – demokratických a republikánskych „o vyhlásení Číny za strategického súpera“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close