Hlavné správy

Podozrivého, ktorý zastrelil slovenského premiéra Roberta Fica, označili za „priateľského a nápomocného suseda“.

„Musel sa zblázniť,“ povedal Miles, keď hovoril o „priateľskom, nápomocnom susedovi“, ktorého poznal od roku 1983, keď naposledy hovoril v pondelok – dva dni pred útokom na premiéra Roberta Figa.

Slovenského premiéra Roberta Fica po streľbe odprevadili bezpečnostné zložky. Foto: Reuters

„Všetci máme svoje politické názory, ale nikdy sa k nemu nepriklonil,“ povedal Mile, aj keď priznal, že bol „proti niektorým opatreniam vlády“, keď sa vlani dostal k moci.

Miles (68) povedal, že je „nemožné“, aby Syntula, ktorého poznal, mohol vykonať politicky motivovaný útok, pričom ho opísal ako tichého muža, ktorý rád chodí so svojou manželkou po krajine.

Sinthula, otec dvojročných detí, v minulosti pracoval ako ochrankár v nákupnom centre v Levis, ale pred niekoľkými rokmi prestal kvôli zdravotným problémom.

Slovenské médiá odvysielali staré zábery, ako hovorí pre miestnu televíziu po tom, ako ho v roku 2016 počas práce v supermarkete napadol nahnevaný zákazník.

Na záberoch bolo vidieť vychudnutého muža so slano-korenenou bradou a modrinami na tvári a rukách.

Krátko nato Syntula vo videách na YouTube uviedol, že založil politické hnutie „proti násiliu“.

„Svet je plný násilia a zbraní. Vyzerá to tak, že ľudia sa zbláznili,“ povedal vo videu.

Povedal, že založil „hnutie proti násiliu“ v Levi's, ktoré má na svojej facebookovej stránke 191 sledovateľov.

Platt, údajný strelec. Foto: AFP

Stránka uviedla, že cieľom vznikajúcej politickej strany je zabrániť šíreniu násilia v spoločnosti. Aby sa zabránilo šíreniu vojen a nenávisti v Európe.

Jedným z posledných príspevkov stránky bolo video z protivojnového zhromaždenia na Ukrajine.

Na internete sa tiež vyjadril proti imigrácii a kritizoval európske vlády za to, že sa nedokázali vysporiadať s „chaosom“.

Miles povedal, že svojim susedom málo hovoril o svojej ďalšej zjavnej vášni, literatúre.

Syntula bola podľa facebookovej stránky aktívnym členom knižného klubu DUHA (Dúha).

READ  Slovensko - zahraničie - Do Egypta sa vracia ďalších 71 civilistov utekajúcich z Ukrajiny cez Egypt

Názov klubu bol vybraný preto, že „každý umelec má svoj vlastný štýl, ale spoločne dokážeme vytvoriť viac krásy,“ povedal vo štvrtok jeden z členov klubu, ktorý si neželal byť menovaný.

Klub je „prísne apolitický“ a vo vyhlásení odsúdil stredajší útok na Fica ako „veľkú tragédiu“, ktorá zanechala premiéra v kritickom stave so štyrmi strelnými ranami.

Podozrivý „od roku 2019 nenavštevoval žiadne stretnutia ani žiadne akcie v klube a žiadna z jeho prác nebola zverejnená,“ uviedol Duha s tým, že od stredy bol „útočený“ nenávistnými správami.

Na sociálnych sieťach vyvolala množstvo otázok aj fotografia dôchodkyne z roku 2016 s niektorými členmi proruského združenia blízkeho krajnej pravici.

Na Facebooku ich chválil ako „vlastencov“, ktorí chránia ľudí. Polovojenská organizácia ukončila svoju činnosť pred dvoma rokmi.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close