Ekonomika

Ford Puma ST – malý čert s veľkým kufrom, s divokými parametrami a farbami

Ford Puma je už s jednolitrovým trojvalcom divoké zviera. S výkonom 200 koní dostane besnotu.

Nemyslím tým však smrteľnú chorobu. To je také motoristické besnenie. Sem tam také hryzavé, hučiace a šialene rýchle behanie. Tento automobil predstavuje európsky začiatok medzi SUV, ktoré si vzal Ford Performance.

Automobil má aktívny výfukový ventil (tichší ako Fiesta ST), samosvorný diferenciál Quaife medzi prednými labkami (balík Performance), patentované pružiny so smerom sily, špeciálne navrhnutá torzná tyč s tuhosťou o 50% vyššou ako štandard Puma, priečny stabilizátor vpredu a vzadu, upravená konfigurácia tlmičov, o 25% rýchlejšia odozva riadenia, o 17% viac bŕzd a pneumatiky Michelin Pilot Sport 4S špeciálne vyvinuté pre Puma. Zaujímavosťou sú zadné nezameniteľné smerovo vinuté pružiny nejednotného tvaru, ktoré zámerne smerujú sily pôsobiace na zadnú nápravu tak, že v zákrutách tlačia priamo na pružinu, čo zvyšuje bočnú tuhosť. Puma ST tiež získava nové uloženia motora s obmedzenou skrutkou, ktoré minimalizujú nežiaduce pohyby, najmä pri prudkom prejazde zákrutou, a prispievajú k zdokonaleniu pri bežnej jazde.

Základom zábavy vozidla je 1,5-litrový trojvalec Ecoboost s výkonom 147 kW, teda 200 k pri 6200 ot./min. Zatiaľ je spojený iba so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Maximálny krútiaci moment je 320 Nm. Motor je úplne hliníkový s rozvodom DOHC so 4 ventilmi na valec a s dvojitým nezávislým variabilným časovaním vačky (reťaz). Motor kombinuje priame a nepriame vstrekovanie, čo mu ponúka potenciál na dosiahnutie vyššieho výkonu, nižších emisií a zníženia rizika sýtenia oxidom uhličitým. Kľukovým hriadeľom je liatinové dvojfázové olejové čerpadlo s variabilným zdvihom. Turbodúchadlo je od spoločnosti Continental a je to radiálne-axiálne turbo s nízkou zotrvačnosťou a bleskovým štartom, ktoré ťaží aj z integrovaného výfukového potrubia. Motor dokáže pri minimálnom zaťažení vypnúť jeden z troch valcov a o emisie sa okrem katalyzátora s rýchlym štartom stará aj filter GPF.

READ  Ekonomiky strednej a východnej Európy – stredoeurópska inflácia nezodpovedá očakávaniam na konci roka 2022

Automobil akceleruje z 0 na 100 km / h za 6,7 ​​s a maximálna rýchlosť je 220 km / h.

Aj vo svojej vrcholnej športovej verzii ponúka Puma pod hlavným batožinovým priestorom aj 80-litrový vodotesný box.

Jazdné režimy modelu Puma ST vám umožňujú meniť jazdné vzorce podľa vašich potrieb alebo nálady – od závodného režimu Track, v ktorom je SUV nastavené pre maximálnu zábavu na volante, až po režim Eco, ktorý je v ST k dispozícii vôbec prvýkrát. Model.

V normálnom režime sú mapovanie motora a správanie sa systému kontroly trakcie, elektronického stabilizačného systému (ESC), aktívneho výfukového ventilu a elektrického posilňovača riadenia (EPAS) nakonfigurované tak, aby poskytovali prirodzenú živosť a pocit spojenia medzi vodičom a vozidlom. .

V ekologickom režime podlieha mapovanie motora a odozva plynového pedála maximálnej spotrebe paliva.

V režime Sport je mapovanie motora a odozva pedálu akcelerátora ostrejšie, zatiaľ čo elektrický posilňovač riadenia je nastavený tak, aby poskytoval lepšiu spätnú väzbu a umožňoval plynulejšiu kontrolu pri rýchlej jazde po ceste. Otvorí sa ventil aktívnej regulácie hluku, aby sa zosilnil športový zvuk výfuku. Športový režim je možné kedykoľvek aktivovať pomocou špeciálneho tlačidla na volante.

V režime Track racing sú všetky prvky ovplyvňujúce jazdné vlastnosti vyladené na čo najrýchlejšie časy na závodných okruhoch. Kontrola preklzu kolies je vypnutá a systém ESC zasahuje iba v obmedzenom režime „wide-slip“, ktorý zaručuje najpravdivejší pôžitok z jazdy.

Systém ESC navyše ponúka vodičom tri režimy: plný zásah, režim širokého sklzu s obmedzeným zásahom a úplnú deaktiváciu systému.

Funkcia Launch Control, ktorá je určená iba pre závodné okruhy a je k dispozícii ako súčasť príplatkového balíka Performance, ponúka vodičom pocit maximálnej spokojnosti z neustále rýchlych štartov. Po zapnutí systému pomocou ovládacích prvkov na volante sa na 12,3-palcovom digitálnom združenom prístroji aktivuje špeciálny grafický displej.

READ  Eurozóna, poháňaná cenami ropy a plynu, zaznamenáva ďalší rekordný nárast inflácie

Úplné zošliapnutie plynového pedálu bude systém chápať ako pokyn na zvýšenie rýchlosti a udržanie maximálnej hodnoty. Pripravenosť vozidla naštartovať je indikovaná úplne vyplneným indikátorom na obrazovke. Keď je pedál spojky úplne uvoľnený, aktivuje sa optimalizovaný postup statického štartu s riadeným rozdelením sily krútiaceho momentu vďaka systému ESC, systému kontroly preklzu kolies, systému smeru krútiaceho momentu a systému kompenzácie krútiaceho momentu.

Športový štýl modelu Puma s uvažovanou líniou strechy a zvýraznenými oblúkmi blatníkov bol základom pre ešte výraznejší dizajn modelu Puma ST, v ktorom sa kombinuje forma s funkčnosťou.

Predný nárazník má zabudovaný rozdeľovač vzduchu s logom Ford Performance, ktorý zvyšuje tlak na prednú nápravu takmer o 80 percent, čo zlepšuje stabilitu a trakciu kolies. K optimalizovanej aerodynamike prispieva aj veľký strešný spojler a nezameniteľný difúzor integrovaný do zadného nárazníka. Horná a dolná časť masky chladiča s dizajnom typickým pre sériu ST zaručuje zvýšenú schopnosť chladenia motora.

Pre Puma ST sú k dispozícii štandardné 19-palcové disky z ľahkej zliatiny v prevedení Magnetite alebo s opracovanou povrchovou úpravou. Farba karosérie môže byť v ktorejkoľvek zo šiestich farieb, vrátane achátovej čiernej, Desert Island Blue, Fantastic Red, Frozen White, Magnetic a výrazného odtieňa Mean Green, ktoré sú k dispozícii iba pre sériu ST. Súčasťou štandardnej výbavy je tiež lesklá čierna strecha, ozdobné lišty masky chladiča, bočné lišty, vonkajšie spätné zrkadlá a zadný strešný spojler, vďaka čomu je tento model ešte ľahšie identifikovateľný.

V kabíne nájdete športové sedadlá Recaro s výrazným bočným vedením, pred vstupom do nej vás zaujme projekcia písmen ST pod predné dvere. Zdobené sú vyrazeným logom ST na kryte z protišmykového materiálu Miko Dinamica. Vo výbave sú aj dielenské štíty Ford Performance, kožený volant so sploštenou spodnou časťou a hlavica radiacej páky ST. Sedadlá, manžeta radiacej páky a koberčeky s logom ST sú prešité kovovo šedými stehmi.

READ  Slovenský prezident si vybral vládu technokratov po tom, čo premiér odstúpil prostredníctvom agentúry Reuters

Medzi štandardné prvky, ktoré maximalizujú komfort a praktickosť, patrí bezdrôtová nabíjacia oblasť, vyhrievané čelné sklo s technológiou Quickclear, predné a zadné parkovacie senzory, stierače s dažďovým senzorom a komunikačný a zábavný systém Ford SYNC 3, ktorý vodičovi umožňuje ovládať audiosystém, navigáciu pripojené smartfóny pomocou jednoduchých hlasových príkazov.

Tento systém podporuje technológie Apple CarPlay a Android Auto ™ bez ďalších poplatkov a využíva 8-palcovú centrálnu dotykovú obrazovku, ktorá po spustení zobrazuje logo Ford Performance. K dispozícii je tiež prémiový audiosystém B&O.

Vďaka štandardnému modemu FordPass Connect5 môže majiteľ modelu Puma ST ovládať na diaľku prostredníctvom mobilnej aplikácie FordPass6 niekoľko funkcií vrátane zamykania a odomykania dverí či lokalizácie vozidla. Modem zároveň umožňuje použitie cloudového systému na informovanie o miestnych nebezpečenstvách.2 Môže vodičov upozorniť na nebezpečnú situáciu na ceste, aj keď ju ešte nie je vidieť, napríklad preto, že je za zákrutou alebo pred ostatnými vozidlami.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close