Ekonomika

Spoločnosť Hyundai na Slovensku začína predávať modernizovaný model i30. Dodáva sa s 3 veľkými zmenami

Model i30 nie je len najpredávanejším autom značky Hyundai, ale je tiež jedným z najpredávanejších automobilov na Slovensku ako celku. Svoje miesto stratil aj v srdciach Slovákov vylepšený model i30 s bonusom 1 500 € pre ešte športovejší dizajn. Najväčšou inováciou je však úplne nová, šesťstupňová inteligentná manuálna prevodovka.

Hyundai i30 je nepochybne ikonou slovenských ciest. Pomer cena-výkon je na vynikajúcej úrovni, čo potvrdzuje až 1 117 registrácií modelu i30 v prvej polovici roku 2020. Ani korunu nezastavil predaj obľúbeného modelu, ktorý je v súčasnosti tretím najlepším. predaj automobilov na Slovensku.

A s odvážnou modernizáciou má Hyundai ešte väčšie plány. Predpokladáme popularitu legendárny i30 porastie ešte viac, pretože špičková prevodovka s úplne novou technológiou a mierne hybridné motory, ktoré prvýkrát vidíme s motorom i30, idú ruka v ruke s agresívnym dizajnom.

Revolučná prevodovka iMT zmení spôsob, akým sa pozeráme na príručku

Príchod automatickej prevodovky postupne odvracia pozornosť vodičov od klasického manuálu, ktorý stráca na popularite. Manuálna prevodovka však ponúka nesporné výhody, pokiaľ ide o jazdné vlastnosti, ktoré si Hyundai samozrejme dobre uvedomuje.

Kórejský gigant tak videl príležitosť vykopať klasický joystick. Inovatívne riešenie spoločnosti Hyundai využíva zaujímavý koncept inteligentnej prevodovky iMT – prevodovka automaticky odpojí motor od prevodovky, keď vodič uvoľní pedál plynu.

Auto potom okamžite vyhodnotí, či je motor na voľnobeh alebo je okamžite vypnutý. Spotreba paliva tak môže výrazne klesnúť a stojí za zmienku aj niekedy znížený hluk vo vozidle.

READ  Druhá polovica je cez Reuters

Od nástupu automatickej prevodovky sme v tejto oblasti nevideli žiadnu revolúciu. Kórejský Hyundai však využil príležitosť a priniesol niečo nové, čo vo finále tiež uspel. Ich inovatívna manuálna prevodovka iMT môže inteligentne odpojiť motor od prevodovky potom, čo vodič uvoľní plynový pedál.

Prevodovka IMT v skratke:

  • nový pohľad na manuálnu prevodovku – riadený elektronicky, nie mechanicky
  • počas radenia automaticky vypne motor z prevodovky
  • používa inteligentné riešenia, podľa ktorých sa potom rozhodne, či vypne motor alebo ho nechá bežať na voľnobežných otáčkach
  • výsledkom je nižšia spotreba paliva a hluk

Nová manuálna prevodovka je dôkazom toho, že dokonca aj východní výrobcovia automobilov majú čo povedať o inováciách a určite nechcú zostať s piatym kolesom na aute. V prípade modelu i30 spoločnosť Hyundai dokázala, že inovatívne zvraty sa dajú vyvinúť aj pre obvyklé riešenia, ktoré si každý vodič vozidla zamiluje – dokonca aj pre tých, ktorí odmietajú ovládaciu páku roky. A ako nám dokazuje Hyundai, vôbec to nie je na svojom zenite.

Športový vzhľad a agresívnejšie línie

Obnovené i30 určite to zaujme každého. Počas modernizácie sa spoločnosť Hyundai zamerala na športový vzhľad, ktorý sa do automobilu dodáva voliteľným balíkom N Line (prvýkrát k dispozícii aj pre verziu kombi). Pohľad na agresívne zviera dopĺňajú denné svetlá LED, ktoré sú tvarované do prepracovaného tvaru písmena V. Neprípustným doplnkom je tiež masívna mriežka chladiča s futuristickým 3D vzorom.

Jemné LED svetlá s podobným svetelným podpisom nájdete aj na zadnej strane vozidla. V prípade verzie N Line je mriežka chladiča o niečo silnejšia a predný nárazník je kĺbový a sofistikovanejší, čo dodáva modelu ešte agresívnejší vzhľad.

Virtuálny kokpit a väčší multimediálny displej

Nová verzia priniesla aj novinky a zmeny v interiéri vozidla. Najväčší skok vpred bol prepracovaný digitálny prístrojový panel vodiča, ktorý má 7-palcovú obrazovku. Zahŕňa tiež pár navrhovaných analógových budíkov.

READ  35 miliónov ľudí v EÚ si nemôže dovoliť dovolenku

Hlavný multimediálny displej má niečo vyše 10 palcov a systém v aute má štandardnú podporu pre Apple CarPlay a Android Auto. Samozrejme existujú aj možnosti bezdrôtového nabíjania smartfónu. Auto má tiež pripojenie na internet a súvisiace možnosti diaľkového ovládania prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Technológia TomTom Live môže zobrazovať aktuálne dopravné informácie a napríklad správy o počasí – táto funkcia je dobre známa zo všetkých navigácií Hyundai. Zásadnou novinkou je však technológia Bluelink, ktorá kombinuje telemetriu (spotreba, údaje o jazde …) a diaľkové ovládanie vozidla pomocou aplikácie. Je však potrebné poznamenať, že samotná služba príde koncom tohto roka.

Zlepšili sa aj asistenčné systémy. Nový model i30 si samozrejme stále zachováva vysoký štandard bezpečnostných a asistenčných systémov, takže opäť nájdeme systém na udržiavanie jazdných pruhov, monitorovací systém pre slepých uličiek, pomocníka pri zisťovaní chodcov a cyklistov alebo sledovanie dopravných značiek v reálnom čase.

Vozidlo môže tiež sledovať vozidlo pred ním a v prípade nepredvídateľného brzdenia môže varovať vodiča alebo auto zastaví rovno, aby sa zabránilo kolízii.

Niekoľko nových motorov

Modernizovaný model i30 prichádza s piatimi rôznymi motormi. Úplnou novinkou medzi pohonnými jednotkami je benzínová atmosférická jednotka 1,5 DPi a samozrejme benzín a nafta s miernou hybridnou technológiou 48 V. Okrem širokej ponuky motorov sú k dispozícii aj 3 typy prevodoviek.

motor výkon prevodovka
1,5 DP benzín (atmosférický motor) 81 kW (110 k) 6. príručka
1,0 T-GDi – benzín 88 kW (120 k) 6. manuál / 7. DCT
1,5 T-GDi – benzínový mierny hybrid 118 kW (160 k) 7. DCT / 6. iMT
1,6 CRDi – nafta 85 kW (115 k) 6. manuál / 7. DCT
1,6 CRDi – naftový mierny hybrid 100 kW (136 k) 7. DCT / 6. iMT
READ  Orange spustí v Slovenskej republike 5G sieť v budúcom roku. Vstúpil do ďalšieho sieťového testu a vyhral ho

Mierne hybridné motory sú ďalšou novinkou v 30. rokoch. Elektrický pohon však nie je určený na jazdu v čisto elektrickom režime. Mierne hybridná technológia pomáha spaľovaciemu motoru iba pri štarte alebo tzv. „Plachtení“.

Cena bola obnovená Hyundai i30 začína sumou 13 690 € s 1,5 litrovým benzínovým motorom s prirodzeným nasávaním v zariadení Classic. Začína sa najlacnejšia hybridná verzia s inteligentnou manuálnou prevodovkou 18 390 €, Okrem všetkých modelov teraz spoločnosť Hyundai ponúka bonus vo výške 1 500 EUR, ktorý vám pomôže kúpiť už cenovo dostupný model. Môžete si prečítať viac o novom Hyundai i30 v tento článok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close