Veda

Gastrolekári zdieľajú 1 jedlo, ktoré nikdy (alebo len zriedka) nejedia

Všetci máme svoje odpustky: veľkú misku čokoládovej zmrzliny po dlhom a stresujúcom dni. Plechovka koly s pár kúskami pizze v piatok večer. Burger a hranolky v tej novej reštaurácii, z ktorej sa každý zblázni.

Príslovie „všetko s mierou“ existuje z nejakého dôvodu. Väčšina lekárov a odborníkov na výživu vie, že úplné zbavenie sa potravín, ktoré milujete, sa obráti späť a spôsobí, že budete jesť viac, ako by ste mali. Existujú však potraviny, ktorým sa gastroenterológovia – lekári, ktorí sa špecializujú na udržanie zdravých čriev a tráviaceho traktu – vyhýbajú 99% (a niekedy 100%) času.

Žiadna z týchto potravín vám nezoberie roky života, ak ich budete jesť príležitostne, ale sú niektoré potraviny, ktoré lekári GI odporúčajú len zriedka. Tu je šesť z nich.

proteínová tyčinka

Proteínové tyčinky sú zdravé, však? Zatiaľ čo niektoré – ako tie, ktoré sú vyrobené zo skutočného ovocia a orechov – sú lepšie ako iné, Dr. Harmony Allison, Gastroenterológ z Tufts Medical Center hovorí, že nikdy neje nič príliš spracované. Najmä super spracované proteínové tyčinky môžu viesť k nadúvaniu a plynatosti. „Nikdy nejem ‚proteínové‘ tyčinky. Sú vysoko spracované a obsahujú množstvo aditív, ktoré sú neznámej užitočnosti,“ povedala. „Rovnaké množstvo bielkovín môžete získať zo šálky mlieka, arašidového masla, orechov alebo tekvicových semienok.“

steak

Prepáčte, milovníci červeného mäsa: GI docs nie sú fanúšikmi. „Vyhýbam sa červenému mäsu, najmä steakom a hamburgerom,“ hovorí Dr. Rizwana ChowdharyA Gastroenterológ v Johns Hopkins. „Červené mäso a spracované mäso zvyšujú riziko rakoviny hrubého čreva a polypov hrubého čreva. Majú vysoký obsah nasýtených tukov, ale ak ich budete konzumovať, ich skonzumované množstvo je dôležité: Riziko rakoviny hrubého čreva je vyššie ako tie viac u ľudí, ktorí konzumujú viac ako 100 gramov denne (to je niečo menej ako štvrť kila).“

READ  Vyzerá ako škrupina, no vo vnútri žije chobotnica a 40 000 vajíčok
otvorený modálny obrázok

Carol Yepes cez Getty Images

Konzumácia spracovaného mäsa, ako sú párky v rožku, štyrikrát alebo viackrát týždenne, môže zvýšiť riziko rakoviny hrubého čreva až o 20 %.

párky v rožku a iné spracované mäso

Je len málo ľudí, ktorí majú ľahké odmietnuť pár kúskov páchnucej slaniny alebo párku v rožku, ale Dr. Rabia de Latour, Gastroenterológ a odborný asistent medicíny na NYU Grossman School of Medicine sa vyhýba tomuto druhu spracovaného mäsa – a žiaľ, počítajú sa aj údeniny. „Červené a spracované mäso je spojené s vyšším rizikom kolorektálneho karcinómu,“ povedala. „Údaje spájajú príjem červeného a spracovaného mäsa štyrikrát alebo viackrát týždenne s 20% zvýšeným rizikom rakoviny hrubého čreva.“

Vyprážané ryby alebo kura

Kartóny s filet-o-fish a kuracími nugetami sú chutné a všetky, ale zdraviu vašich čriev nerobia žiadnu láskavosť.

„Štúdie ukázali, že olej na vyprážanie môže nepriaznivo ovplyvniť mikrobióm čreva, čo môže viesť k zvýšenej ateroskleróze (nahromadenie tuku a iných látok na stenách tepien),“ hovorí Dr. Mahmúd GhanoumA Výskumník a spoluzakladateľ Microbiomu biohm, Počas dlhého časového obdobia môže toto nahromadenie viesť k následkom, ako je srdcový infarkt a mŕtvica.

Soda

Ak ste pravidelným konzumentom sódy alebo akéhokoľvek iného sladeného nápoja, možno je načase sa tohto zlozvyku zbaviť. ,Aj keď môžu byť na ceste jednoduché, tieto nápoje sa spájajú aj s chronickými stavmi, ako je cukrovka a srdcové choroby,“ hovorí Dr. Simon C. mathews, Gastroenterológ a člen poradnej rady spoločnosti Johns Hopkins Vivante Health, „Navyše sú často spojené so spúšťaním gastrointestinálnych symptómov nadúvania, grgania a refluxu, najmä ak sú kombinované v ich sýtených a kofeínových formách.“

biely chlieb

„Štúdie hodnotiace stravovacie návyky jasne ukázali, že vysoký príjem červeného a spracovaného mäsa a rafinovaných obilnín je spojený so zvýšeným rizikom mŕtvice. [inflammatory pouches in the digestive tract] nazývaná divertikulitída,“ povedala. „Na rozdiel od toho, čo sa predtým myslelo, orechy, kukurica a pukance sú Nie Divertikulóza alebo spojená so zvýšeným rizikom vzniku komplikácií, ako je divertikulitída alebo krvácanie.

Zdravie vašich čriev však nie je jediná vec, ktorú je potrebné zvážiť, pokiaľ ide o stravu bohatú na červené mäso a rafinované obilniny. „Rovnaké diéty odporúčané na zníženie rizika zdravotných stavov, ako je cukrovka, ischemická choroba srdca A rakovina, vrátane kolorektálneho karcinómu, tiež pravdepodobne zníži riziko divertikulitídy,“ povedala.

Ak lamentujete nad stratou identity pri myšlienke, že strávite letné mesiace bez jediného párku v rožku, nebojte sa: Občasný párok v rožku vám tu a tam nezničí zdravie čriev. Jednoducho sa na ne pustite – a možno pridajte kyslú kapustu, aby ste získali výhody na posilnenie čriev.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close