šport

Giro d’Italia 2020: Existuje riziko skorého konca, účastníci sa obávajú

dnes 09:50
|

Giro d’Italia by sa nemuselo dostať do plánovaného cieľa v Miláne. Po úvodnom dni voľna, keď sa v závodnej bubline objavili prvé prípady koronavírusu a dva celé tímy rezignovali, viacerí cyklisti vyjadrili znepokojenie nad nedostatkom opatrení na ochranu zdravia a bezpečnosti.

Americká stajňa Education First vo štvrtok dokonca zaslala vedeniu Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) list, v ktorom žiada, aby sa po nedeľňajšej 15. etape predčasne ukončila slávna Grand Tour. Organizátori a prezident UCI David Lappartient však ich obavy odmietli a tvrdia, že celkového víťaza 103. ročníka vyhlásia až v hlavnom meste Lombardie.

Vodca Mitchelton-Scott Simon Yates oznámil pozitívny výsledok pred pondelkovým testovaním. Po ňom sa nakazili ďalší štyria členovia a austrálsky tím z pretekov odstúpil. Iba pár minút pred začiatkom utorkovej 10. etapy sa stajňa Jumbo-Visma rozhodla pre rovnaký krok, pozitívny bol Holanďan Steven Kruijswijk. Sunweb musel poslať do izolácie Austrálčana Michaela Matthewsa. Jeden infikovaný bol aj implementačným tímom Ineos a AG2R.

Následne niekoľko cyklistov komentovalo, že v Taliansku nebol dodržaný zdravotný protokol. Ľudia v takzvanej „bubline“ sa napríklad stretávali v hoteloch a pri stravovaní s ľuďmi mimo nej alebo dokonca s obyčajnými hosťami ubytovacích zariadení.

Tím EF vo svojom liste adresovanom UCI, v ktorom vyzval na ukončenie pretekov po nedeľňajšej 15. etape, uzavrel poradie a oznámil víťazov, že „bublina je jednoznačne ohrozená“. Podľa zástupcov tímu sa dá očakávať, že z pozitívnych prípadov zatiaľ vznikne viac pacientov a že by bolo lepšie pre Giro a UCI World Tour, keby na to prišlo. „systematicky a nie vtedy, keď iné tímy hlasujú chaoticky“. Podľa portálu cyclingnews.com zaslal tím EF list organizátorom Gira z RCS Sport, zástupcom UCI, ďalších tímov a ďalších zainteresovaných strán.

READ  NHL: Montreal Canadiens uvažuje o ďalšom postupe s Tomášom Tatarom

UCI ODMIETA DOČASNÝ KONIEC

Giro d'Italia, čata

Giro d’Italia, čata

Zdroj: SITA

Medzinárodná cyklistická únia však túto žiadosť zamietla. „Teraz stojíme pred výzvou dokončiť sezónu a môžeme ju dosiahnuť iba pokračovaním v duchu spolupráce a jednoty v profesionálnej cyklistike,“ napísal vo štvrtok prezident UCI Lappartient.

Únia však neskôr uviedla, že okrem testovania oblasti počas druhého dňa voľna sa už vo štvrtok a piatok uskutočnili aj ďalšie testy. “Na našu žiadosť a na žiadosť tímov sa organizátori dohodli na posilnení opatrení zavedením testov na antigén vo štvrtok a v piatok. Druhý deň voľna vykonajú testy PCR.”

To však nestačí na vedenie EF, jeho šéf Jonathan Vaughters tvrdí, že organizátori neberú obavy cyklistov vážne, a preto vyhlásil, že ak dôjde k pozitívnemu prípadu medzi jeho cyklistami alebo zamestnancami, okamžite opustia závod. “Odpoveď v skutočnosti nerieši náš návrh a nezohľadňuje predčasný koniec pretekov. Akoby naše obavy nebrali veľmi vážne. Náš list neznamená, že chceme jednostranne odstúpiť, ale že vyzývame na RCS a všetky ďalšie tímy, aby prišli s alternatívnym konečným dátumom, ktorý by mohol skončiť organizovaným a čestným spôsobom, “ povedal Vaughters pre cyclingnews.com.

Vo štvrtok ráno sa navyše objavili informácie, že 17 policajných motorkárov starajúcich sa o bezpečnosť malo pozitívny test. Podľa organizátorov však išlo o policajtov pracujúcich na sprievodnom podujatí Giro-E. Viacerí jazdci to však považovali za výhovorku.

Belgičan Thomas De Gendt pre televíziu Sporza uviedol, že sa za súčasnej situácie necíti bezpečne a nemôže na športové výkony myslieť poriadne. “Situácia sa uberá zlým smerom a vyzerá to, že organizátori niečo skrývajú. Že ich sprevádzal iba Giro-E, áno, áno, áno, to je ich vysvetlenie. S chlapcami sme 20 minút diskutovali, či by sme mali začať. “ povedal pred štvrtkovou 12. etapou.

READ  Vyhlásení boli najlepší v NHL, Leon Draisaitl nazbieral ďalšie trofeje

Giro pokračuje v piatok 13. etapou medzi Cerviou a Monselice.


Giro d’Italia – 13. etapa: Rovina s kopcami na konci:

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close