Svet

Hrozí Číne zákaz cestovania? List amerických senátorov Joeovi Bidenovi uprostred záhadnej choroby | Svetové novinky

Keďže nárast respiračných ochorení a zápalov pľúc u detí v Číne pritiahol globálnu pozornosť, päť republikánskych senátorov pod vedením Marca Rubia požiadalo v piatok administratívu prezidenta Joea Bidena o zákaz cestovania medzi Spojenými štátmi a Čínou.

Chlapec pri odchode z detskej nemocnice v Pekingu nosí bábätko. (AP)

„Musíme okamžite obmedziť cestovanie do Spojených štátov (a Číny), kým nebudeme vedieť viac o nebezpečenstvách tejto novej choroby,“ uvádza sa v liste, ktorý podpísal Rubio, najvyšší republikán v Senátnom výbore pre spravodajské služby.

Zostaňte v spojení s najnovšími správami na kanáli HT na Facebooku. Pridať sa teraz

Svetová zdravotnícka organizácia požiadala Čínu, aby sa podelila o viac informácií, pričom citovala správy o zhlukoch nediagnostikovanej pneumónie u detí prostredníctvom svojho programu sledovania chorôb.

Hoci WHO neskôr uviedla, že zdravotníci nezistili žiadne nezvyčajné alebo nové patogény, Taiwan odporučil starším, veľmi mladým a ľuďom s oslabeným imunitným systémom, aby sa vyhýbali cestovaniu do Číny.

Biely dom a čínske veľvyslanectvo v Spojených štátoch sa bezprostredne nevyjadrili, uviedla agentúra Reuters.

čítaj viac: Ochorenia dýchacích ciest sú u detí na vzostupe: bežné príčiny a preventívne opatrenia

Začiatkom tohto týždňa úradujúca riaditeľka WHO pre epidemiológiu a pripravenosť a prevenciu pandémie Maria van Kerkovová uviedla, že sa zdá, že sa zvýšil počet detí, ktoré sa nakazili patogénmi, ktorým sa vyhýbali počas dvoch rokov COVID-19. Prekážky.

V januári 2020 vtedajší americký prezident Donald Trump zakázal väčšine neamerických občanov, ktorí boli v predchádzajúcich dvoch týždňoch v Číne, vstup do USA kvôli obavám z COVID-19. Trump však lety medzi oboma krajinami neobmedzil ani neobmedzil.

V posledných mesiacoch USA a Čína postupne zvyšujú letecké služby medzi krajinami.

Od novembra 2021 USA zrušili bezprecedentné cestovné obmedzenia pre plne zaočkovaných medzinárodných návštevníkov, a to aj z Číny. USA zrušili samostatnú požiadavku, aby cestujúci v leteckej doprave mali pred príchodom v júni 2022 negatívny test.

čítaj viac: Čo je to syndróm bielych pľúc? Záhadná pneumónia útočí na deti rýchlo

V januári začali Spojené štáty vyžadovať od cestujúcich v leteckej doprave, aby dostali negatívne testy na Covid po tom, čo sa Peking rozhodol zrušiť svoje prísne pravidlá týkajúce sa nulového Covid a v marci tieto požiadavky zrušil.

Čo sa deje v Číne?

Nárast respiračných ochorení prichádza v čase, keď sa Čína pripravuje na prvú úplnú zimu, odkedy Čína v decembri minulého roka zrušila prísne obmedzenia týkajúce sa Covid-19.

Niektorí používatelia sociálnych médií zverejnili fotografie detí, ktoré dostávajú intravenózne kvapky v nemocnici, zatiaľ čo médiá v mestách, ako je Si-an na severozápade, zverejnili videá preplnených nemocníc, čo vyvolalo obavy z možného zaťaženia zdravotného systému.

Je to veľký vzostup?

Národná zdravotnícka komisia 13. novembra bez toho, aby médiám poskytla ďalšie podrobnosti, uviedla, že výskyt respiračných ochorení stúpa.

WHO Čína v e-maile agentúre Reuters povedala, že „čínski zdravotníci informovali, že súčasný počet nie je vyšší ako vrchol posledného chladného obdobia pred pandémiou COVID-19“.

Týkajú sa to odborníci?

Lekári v Číne a odborníci v zahraničí sú menej znepokojení situáciou v Číne, uviedla agentúra Reuters po tom, čo viaceré krajiny zaznamenali podobný nárast respiračných ochorení po zmiernení pandemických opatrení.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close