Veda

Huba spôsobujúca prepuknutie smrteľnej meningitídy agresívne napáda mozgový systém

Huba stojaca za radom smrteľných prípadov meningitídy spojených s lekárskymi klinikami v Mexiku minulý rok agresívne napadla spodinu mozgu pacientov, uviedli vedci v správe zverejnenej v stredu. The New England Journal of Medicine,

Plesňová meningitída bola hlásená u približne 24 pacientov zo Spojených štátov, ktorí navštívili dve lekárske kliniky v Matamoros v Mexiku. Veľa ľudí prišlo z Texasu. Dvanásť zomrelo.

Všetky pacientky podstúpili kozmetické zákroky – ako prsné implantáty, lifting zadku alebo liposukciu – ktoré si vyžadovali epidurálnu anestéziu. Neskôr sa zistilo, že epidurál bol kontaminovaný hubou nazývanou Fusarium solani; Epidurály, uviedli odborníci, vložili hubu do mozgovomiechového moku pacientov, tekutiny nachádzajúcej sa v a okolo miechy a mozgu, ktorá poskytuje výživu a ochranu a odstraňuje odpad.

V správe výskumníci z Texaskej univerzity a Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb skúmali elektronické zdravotné záznamy, zobrazovacie a patologické správy od 13 pacientov. Zistili, že huba, ktorá má tendenciu lepiť sa na cievy, prevládala v mozgovom kmeni bohatom na krvné cievy.

„Vlastne sme videli, že táto huba rozožiera krvné cievy a tiež spôsobuje zrazeniny,“ povedal Dr. Louis Ostrowski, vedúci oddelenia infekčných chorôb a epidemiológie v UTHealth Houston a Memorial Hermann Health System a jeden z autorov článku.

V dôsledku toho pacienti utrpeli mŕtvicu, krvácanie do mozgu a zvýšený tlak v mozgu, pretože opuch blokoval prietok miechovej tekutiny.

Dr. Celeste Philip povedala: „Vidieť, ako bol mozgový kmeň ovplyvnený veľmi špecifickými spôsobmi, ktoré boli neočakávané a nezvyčajné, je dôležitým zistením a potenciálne pomôže upozorniť lekárov na budúce prípady.“ a môže viesť k lepšej a rýchlejšej diagnostike a liečbe. Hlavný poradca pre verejné zdravie pre zdravie a lekárske záležitosti v Americkej asociácii verejného zdravia. Philip nebol zapojený do novej správy.

Rýchla liečba je dôležitá, povedala Dr. Katrina Byrdová, expertka na infekčné choroby a pandemická spravodajská dôstojníčka v CDC. „Ak sa nám podarí zachytiť infekciu včas, doba liečby bude kratšia a dopad infekcie na organizmus bude menej závažný,“ povedal.

READ  Prečo vedci číhajú tajne? biológia

Mnoho pacientov v ohnisku Matamoros nebolo hodnotených a liečených mesiac alebo dlhšie po nástupe symptómov meningitídy, ako je chronická bolesť hlavy, citlivosť na svetlo a zvuky a horúčka. Niektorých odvrátili z pohotovostných oddelení a povedali im, že po epidurálke môžu mať bolesti hlavy. Iní, z ktorých niektorí nemali zdravotné poistenie, ignorovali svoje príznaky.

Dallas Smith, epidemiológ v odbore mykotických chorôb v Národnom centre pre zoonotické choroby CDC, uviedol, že šiestim pacientom, ktorí prežili, bolo podané experimentálne antimykotikum neskoro v období prepuknutia choroby, keď sa laboratórnymi testami zistilo, že kmeň huby je prítomný. odolný voči liekom. Emerging Infectious Diseases, ktorý viedol úsilie agentúry o prepuknutie choroby. Sedem pacientov tiež dostalo liek, ale zomrelo.

Povedal, že je ťažké vypestovať hubu z miechového moku v laboratóriu; Vzorka, ktorá bola úspešne kultivovaná, pochádzala z mozgu pacienta, ktorý zomrel.

Preživším, ako aj niekoľkým, ktorí zomreli, boli podávané steroidy na zápal, skraty na odvedenie zálohovanej miechy a ďalšie pokročilé liečby na riešenie útoku na mozgový kmeň.

kontaminované epidurálna

Nie je jasné, ako sa huba dostala do epidurálneho roztoku na klinike Matamoros, ale CDC má teóriu. Morfín, ktorý bol zmiešaný s anestéziou, bol pravdepodobne kontaminovaný, povedal Smith.

Kvôli nedostatku liekov je v Mexiku ťažké získať morfium, a tak ho anesteziológ, ktorý rotoval medzi dvoma klinikami, pravdepodobne kúpil na čiernom trhu, povedal Smith, autor novej správy.

Pred niekoľkými týždňami CDC dokázalo vypestovať hubu Fusarium z miechového moku pacienta v Tennessee a porovnalo ju s hubou kultivovanou pri pitve mozgu minulý rok. Dvaja pacienti navštívili rôzne kliniky, no geneticky boli kmene takmer totožné. Smith povedal, že toto zistenie podporuje teóriu, že huba bola zavedená do epidurálnej sliznice kontaminovaným morfínom, nie zlou hygienou počas operácie.

READ  Maine CDC hlási ďalších 27 prípadov koronavírusu, 31 nových prípadov zotavenia

Či tak alebo onak, huba bola doručená priamo do epidurálneho priestoru miechy, „a to je dôvod, prečo sme dostali túto zničujúcu úmrtnosť,“ povedal.

Nezvyčajné ohnisko, ale nie posledné

Napriek nezvyčajnému a vážnemu charakteru epidémie odborníci varovali, že pravdepodobne prídu ďalšie ohniská.

„Pravdepodobne to nebude naše posledné prepuknutie plesní,“ povedal Ostrowski. Podobná epidémia sa vyskytla v Durangu v Mexiku koncom roka 2022.

Lekári by sa mali opýtať pacientov s príznakmi meningitídy, ktoré môžu byť spôsobené baktériami, vírusmi alebo hubami, na ich nedávnu anamnézu, povedal Smith.

„Je napojený na epidurál? „Majú nedávnu históriu lekárskej turistiky?“ povedal Smith. Ak sú odpovede „áno“, povedal, pacienti by mali byť testovaní na plesňovú meningitídu.

Bird ponúkol niekoľko návrhov pre ľudí, ktorí zvažujú ísť na lekárske ošetrenie do zahraničia, kde môže byť lacnejšie ako v USA. Patria sem:

  • Stretnite sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti najmenej štyri týždne vopred, aby ste prediskutovali svoj plán starostlivosti, keď sa vrátite, a poraďte sa s odborníkom v prípade akýchkoľvek komplikácií.
  • Poraďte sa s odborníkom na cestovnú medicínu, aby ste sa uistili, že máte všetky potrebné očkovania.
  • Preskúmajte zdravotnícke zariadenie, aby ste sa uistili, že je akreditované, a terapeuti, aby ste sa uistili, že majú licenciu.
  • Kúpte si cestovné poistenie.
  • Prineste si domov svoje zdravotné záznamy zo zahraničnej kliniky,
  • A nikdy neváhajte informovať svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ak sa cítite chorý, a nezabudnite uviesť, že ste dostali zdravotnú starostlivosť v zahraničí.

„Aj keď nemáte príznaky, dobrým plánom starostlivosti je poradiť sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, keď sa vrátite,“ povedal Bird.

Zlepšenie (8. februára 2024, 16:05 ET): V predchádzajúcej verzii tohto článku bol nesprávne uvedený počet prežívajúcich pacientov, ktorí dostali experimentálny antifungálny liek. Bolo šesť hodín, nie sedem.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close