Ekonomika

Jeden z deviatich obyvateľov Cypru je cudzinec

Cyprus je domovom pre viac ako 10 % obyvateľov členských štátov EÚ a krajín mimo EÚ a je treťou najväčšou krajinou EÚ po Luxembursku a Malte. Podľa správy, ktorú vo štvrtok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat, má obyvateľstvo vysoký počet prisťahovalcov.

Cyprus je však jednou z mála krajín, kde je percento občanov iného členského štátu EÚ vyššie ako percento občanov mimo EÚ.

K 1. januáru 2021 bolo 11 % obyvateľov Cypru občanmi iných členských štátov EÚ, zatiaľ čo 8 % obyvateľov tvorili občania krajín mimo EÚ.

V EÚ ako celku tvoria 5 % obyvateľov krajiny mimo EÚ, čo predstavuje celkový počet obyvateľov 23,7 milióna.

Priemerný počet občanov EÚ, ktorí žijú v krajine EÚ a zároveň majú inú členskú krajinu EÚ, sú 4 %, čo sa vzťahuje na celkový počet obyvateľov 13,7 milióna.

Najviac krajín, ktoré nie sú členmi EÚ, je v Nemecku (10,6 milióna), Španielsku (5,4 milióna), Francúzsku a Taliansku (zhodne 5,2 milióna). Cudzinci v týchto štyroch členských štátoch tvoria 70,3 % z celkového počtu cudzích štátnych príslušníkov žijúcich vo všetkých členských štátoch EÚ.

Na porovnanie, Luxembursko má najväčší podiel občanov mimo EÚ (47 % jeho obyvateľstva). Z tohto percenta 38 % pochádzalo z členských štátov EÚ a 9 % z tretích krajín.

Malta (8 % občanov EÚ, 12 % občanov mimo EÚ, 20 % z celkového počtu), Cyprus (11 % plus 8 %, 19 % z celkového počtu) a Rakúsko (9 % plus 8) mali najvyššie miery. %, celkovo 17 %)).

Naproti tomu v Rumunsku predstavovali cudzinci menej ako 1 % populácie. Toto percento bolo 1 % v Poľsku, na Slovensku a v Bulharsku, 2 % v Maďarsku a 3 % v Chorvátsku a Litve.

Vo väčšine členských štátov EÚ bola väčšina cudzích štátnych príslušníkov občanmi krajín mimo EÚ. Len v Luxembursku, na Cypre, v Rakúsku, Belgicku, Írsku, Holandsku a na Slovensku sú cudzinci v podstate občania inej EÚ.

READ  Diplomacia, komunikácia a manažment: výmena Jensa Stoltenberga

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close