Svet

Juhokórejský prezident obvinil Nancy Pelosiovú, že sa jej vyhýbala v snahe upokojiť Čínu | Južná Kórea

prezident Južnej Kórey Yoon Suk-yeolBolo obvinené, že sa snaží upokojiť Čínu tým, že sa jej vyhýba Nancy PelosiováO deň neskôr sa stal najvyšším predstaviteľom USA, ktorý navštívil Taiwan za posledné štvrťstoročie, a vyvolal zúrivé reakcie Pekingu.

Juhokórejské médiá informovali, že konzervatívec Yoon, ktorý nastúpil do úradu v máji, bude s Pelosiovou hovoriť telefonicky a nestretne sa s ňou osobne počas štvrtkovej návštevy Soulu.

Yoon si údajne naplánoval letnú dovolenku pred rozhodnutím predsedu Snemovne reprezentantov USA navštíviť región. Kontroverzná zastávka na Taiwane V stredu prišli hrozby odvetných opatrení z Číny. Juhokórejský vodca je údajne v Soule.

Peking, myslí si Taiwan Na čínskom území sa vo štvrtok začali štyri dni „bezprecedentného“ nácviku ostrej streľby na šiestich miestach po celom ostrove, demonštrácia sily, ktorá má komunikovať svoj hnev s Washingtonom a Tchaj-pejom.

Predvolala si amerického veľvyslanca v Pekingu a zakázala dovoz tisícok potravín Taiwan.

Kritici obvinili Yoona, že sa vyhýba Pelosi, aby sa vyhol nepriateľstvu Čína, najväčší obchodný partner Južnej Kórey. Juhokórejská televízna stanica TBS s odvolaním sa na predstaviteľa prezidentovho Modrého domu poprela, že by Čína bola faktorom pri Yoonovom rozhodnutí nestretnúť sa s Pelosiovou, pretože jej itinerár bol dokončený pred oznámením jej cesty.

Keď Pelosi naposledy navštívila Južná KóreaV roku 2015 sa stretol s vtedajšou prezidentkou Park Kun-hje a vtedajším ministrom zahraničných vecí Yun Byung-se.

Pre Korea Times to povedal Kim Hyung-gyu, riaditeľ Americko-čínskeho politického inštitútu Ajo University. „Pelosi je americkou političkou číslo 3, a ak by to bolo v minulosti, prezident alebo štátny tajomník by sa s ňou pokúsili vyjednávať, ale tentoraz si myslím, že administratíva sa rozhodla nerobiť príliš veľa politiky.“ a zbytočne si znepriateliť Čínu.

Pelosiová sa stretla s taiwanskou prezidentkou Tsai Ing-wen a očakáva sa, že v piatok bude v Tokiu rokovať s japonským premiérom Fumiom Kishidom. Pelosiová v stredu uviedla, že jej návšteva Taiwanu dala „nad akúkoľvek pochybnosť jasné“, že Spojené štáty „neopustia“ svojho demokratického spojenca.

V Soule sa mal stretnúť so svojím juhokórejským náprotivkom, predsedom Národného zhromaždenia Kim Jin-pyo, a členmi vládnucej a hlavnej opozičnej strany.

Pelosiová a Kim vydajú spoločné vyhlásenie, v ktorom zhrnú svoje diskusie o Severnej Kórei a regionálnej bezpečnosti, ale podľa správ nebudú klásť otázky novinárom.

Pelosiová tiež plánuje navštíviť Panmunjom, dedinu prímeria na ťažko ozbrojenej hranici medzi Južnou a Severnou Kóreou.

Stretnutie s juhokórejským ministrom zahraničných vecí Park Jinom, ktorý v stredu skoro ráno odcestoval do Kambodže, aby sa zúčastnil stretnutia ASEAN, bolo vylúčené.

V Tokiu sa očakáva, že Pelosi a Kishida zopakujú svoj záväzok voči Spojeným štátom.Japonsko Spolupráca pri zabezpečovaní „slobodného a otvoreného indicko-pacifického“ regiónu uprostred rastúcej čínskej vojenskej aktivity na juhu a Východočínske moria.

READ  Trump trvá na „overiteľných číslach“ - po telefónnom rozhovore došlo k úniku „počtu telefónov“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close