Zábava

Karel Fiala vyhodil úlohu limonády Joe Kodet, ale Gott mu zaspieval – Film a televízia – Kultúra

Karel Fiala drží fotografiu Joe Lemonade v jeho životnej úlohe.

Autor:

Vo veku 95 rokov zomrel český herec Karel Fiala v dlhodobo chorej nemocnici v Prahe. Preslávil sa ako Limonádový Joe v rovnomennom filmovom muzikáli z roku 1964. Ak rátame aj Fialov študentský film Direktiva z roku 1955, bol to siedmy film, v ktorom hral tento muzikálový herec z Karlínskeho hudobného divadla.

Vo filme pôsobil od polovice 50. rokov tenorista Fiala, pôvodne vyštudovaný kominár, neskôr absolvent Štátneho konzervatória v Prahe. Zahral si hlavnú úlohu Dalibora vo filmovom prepise rovnomennej opery, objavil sa aj v rozprávke Dařbuján a Pandrhola, na slávu si však musel počkať až do svojich 39 rokov, keď dostal rolu milenca limonády v slávnej paródii Limonádový Joe alebo Horse Opera.

Odfúkol pištoľníka na Kodet

Táto práca režiséra Oldřicha Lipského má aj dnes vysoké hodnotenie na filmových portáloch. Napríklad na csfd.cz filmoví fanúšikovia píšu, že „Lipsko by si zaslúžilo všetky rady a ocenenia, pretože za totality dokázal nakrútiť najlepšie filmy, aké u nás vznikli. Limonádový Joe je asi jeho najlepší kúsok. „

Ďalší milovník filmu o lipskom filme Lemonade Joe trefne píše ako bezkonkurenčnú paródiu a dôkaz, že najlepšie westerny sa netočia v USA, ale v Európe. „Bezchybný a inovatívny umelecky poňatý film, v ktorom sa striedajú farebné odtiene ako na obaloch prvorepublikových rodokmeňov alebo na amerických reklamných plagátoch. Pravdepodobne prvý a poslednýkrát sa pražská panoráma objavila aj v západnom štáte, aj keď tak.“ ďaleko iba v údolí Fatamorgana. Mnoho piesní sa stalo a pravdepodobne navždy zostane vždy zelenými. “

Fiala, rodák z Ostravy (3. augusta 1925), už patril medzi operetné hviezdy – za zmienku stoja jeho roly v operetách Rosemarie, My Fair Lady či Merry Widow, takže bol správnym typom milenca so sladkým úsmev pre režiséra Oldřicha Lipského, ktorý potreboval k filmu podľa knihy Jiřího Brdečku.

READ  V týchto jednorazových hodinkách Silmparasan umiestnil hrad

Je zaujímavé, že Karel Fiala vyhodil z role slávneho pištoľníka, ktorý zmenil hercovi život, iného filmového eleganta – Jiřího Kodeta. Aj napriek tomu tenorista ochotne súhlasil, že si vo filme len zahrá, a spev nechal na vtedajšieho začínajúceho Karla Gotta.

Zo strechy do divadla

„Rád spomínam na Limonádu, neprekáža mi, že si ho ľudia pripichli na celý život,“ komentoval zdanlivé prekliatie svojej najslávnejšej úlohy vo filme, kde tí praví pijú iba Kolalokovu limonádu a zákon má podobu pištoľníka s precíznou muškou, žiarivým úsmevom a lahodným úsmevom.

Fiala stvárnila fešného kovboja v bielych šatách, ktorý ľahko eliminoval kopu bankových lupičov a prebudil hlbokú lásku v srdciach krásky Winnifred a „slávneho arizonského peniča“ Tornado Lou (hrá Květu Fialovú). Neskôr podľahol zákernému klamu, keď mu prstene zatlačili náladu do pohára. Správny hrdina nedokázal rozptýliť ani dvojitý zásah do srdca bieleho hrdinu.

Sľubný začiatok Violetinej kariéry však zostal nezodpovedaný, neskôr dostal herec iba malé úlohy (v roku 1968 sa predstavil v rozprávke Šialená smutná princezná, v roku 1984 vo Formanovom Amadeovi). Niektorí si to vysvetľujú tým, že od roku 1947 je členom komunistickej strany, z ktorej po roku 1968 vystúpil, a ako nestraník nemal také možnosti. V roku 1988 mu však bol udelený titul zaslúžilý umelec.

Po roku 2000 bolo jeho najvýznamnejším dielom úloha v muzikáli Gróf Monte Christo. O desať rokov neskôr ukončil hereckú kariéru v Karlíne, kde stvárnil postavu starého otca Kolaloka v novej verzii Limonádového Joea. V roku 2012 dostal Karel Fiala cenu Thálie za celoživotný prínos českým muzikálom.

Ešte počas osláv 90. krát Fiala spomenul, že stále žije z role Limonádového Joe: „Bol som hosťom mnohých kovbojských slávností. Už na premiére mi profesor AM Brousil povedal, že budem mať ťažké postavenie vo filme,

READ  Charades boduje predajom komediálneho hororu „V stodole je niečo“ – rozmanitosť

Nečudo, veď filmové spracovanie „konskej opery“ videlo v kinách 4,5 milióna divákov a ďalšie milióny ho zabavili počas nespočetných televíznych repríz alebo 40 divadelných inscenácií. Slušný herecký výkon pre muža, ktorý mal ísť v šľapajach svojho otca a vymetať komíny. Ale jeho „krik“ na streche Ostravy náhodou počul profesor spevu … a zvyšok príbehu už viete.

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close