Zábava

Fico Slovenska bol vymenovaný za predsedu vlády po štvrtýkrát

Ľavicový líder Robert Figo bol v stredu zvolený za slovenského premiéra na štvrté funkčné obdobie po tom, čo sa vo svojej predvolebnej kampani zaviazal ukončiť vojenskú podporu Ukrajine a kritizoval ekonomické sankcie voči Rusku.

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Fica a jeho kabinet po tom, čo jej strana SMER-SSD vyhrala voľby 30. septembra a vytvorila koalíciu so stredoľavou HLAS a nacionalistickou SNS.

Fico odstúpil z funkcie premiéra v roku 2018 počas masových protestov proti korupcii po vražde novinára.

Tentoraz viedol intenzívnu kampaň za prísľub ukončenia slovenskej oficiálnej vojenskej pomoci Ukrajine, osamostatnenie zahraničnej politiky od partnerov z EÚ a USA a tvrdého odvracania migrantov, ktorí sa snažia dostať do západnej Európy.

Ukrajina aj migrácia budú zrejme témami summitu EÚ, na ktorý sa Fico zúčastní vo štvrtok a piatok.

Figo bol tiež hlasný proti politickému liberalizmu, aktivitám mimovládnych organizácií a dodatočným právam pre transrodových ľudí.

Ocenil Viktora Orbána, lídra susedného Maďarska, ako politika, ktorý háji záujmy svojej krajiny a dokáže s Orbánom uzatvárať spojenectvá tam, kde sa ich záujmy pretínajú.

Figo opakovane povedal, že nemá v úmysle vyviesť krajinu s 5,5 miliónmi obyvateľov z Európskej únie alebo z vojenskej aliancie NATO vedenej USA a zároveň podniknúť odvetné opatrenia proti Bruselu a Spojeným štátom.

(Reportáž John Lopatka v Prahe; strih Toby Chopra a Kevin Liffey)

READ  Kanada vo WJC dominuje Fínsku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close