šport

Konečný zoznam majstrovstiev sveta juniorov 2020 na Slovensku

Napriek sklamaniu pre Slovensko 2019 sa dá na juniorských majstrovstvách sveta 2020 očakávať viac. Ak sú v skupine A spolu s Fínskom, Švédskom, Švajčiarskom a Kazachstanom, zrušia pre nich pracovné miesta. Okrem toho, keď sa z minulého roka vrátili iba dvaja hráči a iba jedna šanca na draft NHL, budú mať len málo skúseností, aby zabránili ďalšiemu ôsmemu miestu.

Je pravdepodobné, že Slovensko sa v súťaži objaví ako temný kôň. Budú ich štartérom ako jeden z najlepších zlatých medailistov z Quebec Major Junior Hockey League (QMJHL) a mnoho z ich mladých hráčov sa ukázalo ako špičkový talent. Majú nového trénera pod bývalým asistentom trénera majstrovstiev sveta Robertom Petrovicom, ktorý pôsobil v oboch NHL v rokoch 1992-2001 a v roku 2002 získal zlatú medailu na majstrovstvách sveta.

Ako jeden z najlepších hokejových národov na svete za Veľkou šestkou malo Slovensko vždy úžasný potenciál. Autori hokeja vidia, kto vytvoril tím v roku 2020 a kto urobil rozdiel.

Zlatníci

Samuel Hlavaj, Jacob Lagovic, Samuel Violetelka

Niet pochýb o tom, že Samuel Hlavaz bude štartérom Slovenska. Pred cestou do Českej republiky viedol Hlavaj QMJHL s najnižšími gólmi s priemerom (GAA) (2,14) a maximálnym percentom úspor (SV%) (0,925) strelených gólov najmenej v 10 zápasoch. Ako jeden z mála členov tímu 2019 oprávnený na návrat bude poskytovať veľmi potrebné vyššie vedenie, aj keď má stále 18 rokov.

Samuel Violetelka bude často pôsobiť ako záloha pre Halawaja. Na svetový zoznam juniorov bol zaradený neskoro. Po úvodných hovoroch sa pripojil k Minnesota Wizards v North American Hockey League (NAHL). V troch medzinárodných zápasoch tejto sezóny vydal 1,67 GAA a 0,929 SV%, čo je jedny z najlepších čísel všetkých slovenských brankárov. Bol vybraný ako najlepší hráč tímu po prehre 4: 2 s pohlavím v úvodnom zápase svetového juniora.

Konečným zlatým medailistom za Slovensko bol Jacob Lagovic. Brankár veľkého tela je jedným z najlepších v slovenskej lige do 20 rokov s viac ako 0,925 SV v 19 zápasoch. Pri svojom medzinárodnom vystúpení sa trápil, keď dosiahol 3,73 GAA a 0,657 SV%. Keďže sa Slovensko bude na Halavaju spoliehať čo najviac, je nepravdepodobné, že sa dočká nejakého hracieho času, a keď dá pár Violetelke, začne ich štartér dať pokoj.

Bezpečnosť

Marcel Tulugos, Samuel Nasco, David Mudrock, Martin Puko, Marco Stocha, Oliver Duron, Martin Vittalos, Boris Čečenko

Marcel Tulugos bude vracajúcim sa jednotlivcom z kádra 2019 a očakáva sa, že v roku 2020 bude hrať pre Slovensko významnú rolu. Pri 6 stôp 4 a 207 librách má veľkosť a skúsenosti potrebné na to, aby uzavrel to najlepšie zo zápasu smerom dopredu, ale má tiež schopnosť prelomiť útok. V najlepšej slovenskej lige (TIPSport) strelil v tejto sezóne zatiaľ sedem gólov, spomedzi obrancov Slovenska strelil na minuloročnom turnaji najviac gólov.

READ  Slováci vyhrávajú, teraz treba čakať

Napriek svojmu mladému veku môže 17-ročný Samuel Nasco hrať pre Slovensko významnú úlohu. Vo fínskej juniorskej SM-lige je napriek tomu, že je jedným z najmladších v lige, naďalej jedným z najlepšie brániacich obrancov. Doplní ho kolega 17-ročný Marco Stocha, ktorý hrá v rozhodujúcich minútach na slovenskom Dipporte. Dvaja obrancovia hodní draftu boli najlepšími hráčmi Slovenska v predzápasových zápasoch, keď v 14 zápasoch pridali deväť gólov a 15 bodov. Keďže tento rok bolo na juniorskej listine toľko tímov, ktoré mohli byť na zozname juniorov, mohli by obidve žiariť vo svetovej juniorskej súťaži.

K tímu sa pripojí aj David Mudrak, člen tímu NASCO vo Fínsku. V tejto sezóne nazbieral 18 bodov v 32 zápasoch, ale to nebol faktor v predzápasových hrách, keď sa objavil v troch zápasoch a nezaznamenal ani jeden bod. Sľúbil však prípravný zápas Svetovej juniorky proti Českej republike, ktorý strelil prvý gól tímu. Skončí v treťom odkaze.

Oliver Duran je gigant s hmotnosťou 6 stôp-5 a 209 libier, ktorý bude použitý v záverečnej role. Martin Vittalos je ďalší solídny obranca, ktorý môže hrať na oboch koncoch ľadu a vo švédskej Super Elite League má jeden gól a tri asistencie. Boris Ceseneck a Martin Puko sú 19-roční mladíci, ktorí poskytnú svojim mladým hviezdam hĺbku a vedenie.

Bolo to pre mňa veľké prekvapenie, keď som videl Andrewa Goliana rezať. Bol som jedným z troch hráčov, ktorí si zaslúžili návrat zo sveta juniorov 2019 a patril k zámkom, ktoré tvorili tím. Vo svojich ôsmich predchádzajúcich hrách však zaznamenal tri asistencie, a Colian nie je zahrnutý v ukážke IIHF Medzi tými, ktorí sa vrátili. Oliver Fatul, ktorý stojí za draft, bol tiež trochu prekvapený, keď videl zníženie, pretože mal vynikajúci prípravný zápas, keď v 11 zápasoch strelil štyri góly a sedem bodov. Zdá sa však, že tréner Petrovič nechce pridať na svoj zoznam príliš veľa 17-ročných chlapcov a Fadul je tým zvláštnym mužom.

Vpred

Maxim Kazkovič, Adam Paulini, Oliver Oculier, Christian Kovačič, Martin Pasco-Rudas, Marek Minaric, Jacob Minaric, Dominic Zentek, Michael Mirasic, Robert Dugan, Victor Turina, Nicholas Ferenny, Daniel Doc

Po tom, čo premeškal účasť na majstrovstvách sveta 2019 juniorov, sa Maxim Kazkovič stane jedným z najlepších slovenských hráčov v roku 2020. Vo svojej druhej sezóne so St. John Sea Dogs má na konte 22 bodov zo 16 zápasov, čo z neho robí najlepšie skórujúceho hráča tímu, ak vynechá významný čas so zranením. V medzinárodnom športe vynikal za posledné roky a v bodovaní viedol svoje tímy 2018 a 2019 do 18 rokov a v rokoch 2019 – 20 predstavuje zatiaľ viac ako jeden bod na zápas.

Príležitosť k draftu NHL Maxim Kazkovič
Maxim Kazhkovic s morskými psami sv. Jána (Don Culberson / morskí psi sv. Jána)

Ku Kazakovičovi v prvom rade pribudnú silný center Christian Kovacic, ktorý hrá v TopSport, a Oscar Oskulier, ktorý je pri zápasoch s hurikánmi Lethbridge z WHL takmer nezastaviteľný. Iba v 32 zápasoch strelil Oculier 23 gólov a 42 bodov, pred vianočnou prestávkou skončil v ligových góloch siedmy. V predzápasových hrách skončil na druhom mieste v tímových bodoch, iba za 7 zápasov strelil 2 góly a 10 bodov.

Slovensko má sekundárne možnosti bodovania, ktoré by mohli explodovať v roku 2020. Marek Minarek, ktorý hrá druhú ligu na Slovensku, vyrovnal gólové tempo Oguliera o 11 zápasov skôr. Adam Paulini bol tiež veľmi silný pre Slovensko, keď viedol medzi svetovými juniormi, v ôsmich zápasoch strelil šesť gólov a dokázal sa ocitnúť na druhom mieste s Victorom Turinom, ktorý má z 11 zápasov za Slovensko päť bodov.

Michael Mirasic je pre Slovensko zaujímavá voľba. S 6 stôpmi 4 a 192 librami je najväčším útočníkom na zozname Slovákov. Hlavný skaut NHL ho zaradil na 96. miesto v drafte NHL, ale nebol vybraný. Vo švédskej SuperLite hrá od roku 2018 – 19 a v tejto sezóne nazbieral 22 bodov v 27 zápasoch, predtým ho pozvali do Linkopingu SHL. V predzápasovej akcii bol trochu pomalý, ale stále solídny, v ôsmich zápasoch zaznamenal tri body. Zdá sa, že je v súčasnosti používaný ako defenzívny priekopník, ale môže sa rozísť s tými v správnom poradí.

Daniel Doc nekorčuľoval v žiadnych predzápasových hrách, ale v exhibičných zápasoch bol slušný, 22. decembra prehral s Českom 4: 2. Očakáva sa, že Martin Pasco-Rudas bude kľúčovou súčasťou priestupku, ale v dvoch exhibičných hrách to nebol faktor, ktorý vynechal úvod sezóny, keď sa zotavoval zo sezónneho chirurgického zákroku. Everett má v tejto sezóne na konte so Silverdips osem bodov zo 17 zápasov. Obaja hráči musia povýšiť svoje hry, aby mali Slovensko v roku 2020 bojové príležitosti.

Everett Silverdips Martin Beam Rudas
Everett SilverTips vpred Martin Pasco-Rudas (foto Christopher Mast / Getty Images)

Nicolas Fernandez, ktorý v tejto sezóne dvakrát skóroval v štyroch medzinárodných stretnutiach, ukázal nebezpečný útočný inštinkt pre slovenské kolo do 20 rokov a mohol sa dostať do najlepšej šestky. Jacob Mineric a Dominic Zentek môžu byť tiež silnými argumentmi ako prispievatelia k útokom, môžu však mať na ich podporu krátke žiadosti. Robert Tuscan, ktorý doposiaľ hral brúsnu úlohu pre Slovensko, bude s Mirasikom na šiestom mieste.

READ  CBJ Today: Všetko je to nálada

Pred World Juniors na nikoho neurobil väčší dojem ako na 17-ročného Martina Chromiu, a preto je také úžasné byť ním Záverečné zostrihy pre Slovensko. V predzápasových hrách viedol tím s 15 bodmi zo 14 zápasov, bol však poškriabaný inak ako v úvodných svetových juniorských hrách. Vyniká na všetkých úrovniach, ktoré hrá, inšpiruje mnohých v slovenskom hokejovom kruhu k tomu, aby ho nazývali zázrakom, a vidno, že sám draftoval. Druhé alebo tretie kolo draftu NHL do roku 2020. Je mätúce vidieť ho, keď odchádza zo zoznamu, ktorý postráda aspoň najlepšie útočné schopnosti.

Zdôrazniť

Víťazstvo Slovenska sa nakoniec dočká ich zlatenia. Halawaz sa už ukázal ako jeden z najlepších neformovaných brankárov a ako jeden z mála Slovákov s akýmikoľvek skúsenosťami zo sveta juniorov by sa spoliehal na veľa. Slovensko má v minulosti históriu jazdenia na horúcom zlatom medailistovi, ktorý získal medailu, a Halvaj môže veľmi dobre kráčať po stopách Dennisa Kotlu a Johna Lasaka.

Okrem Hlavaja však videnie nie je zaručené. Kazakovic, Oculier, Gnasco a Stacha majú potenciál, ale talentovaní Fíni, Švédi a Švajčiari dokážu ešte viac. Rok 2020 bude teda rastúcim rokom, pretože osem hráčov (vrátane Kazakovica a Hlavaja) sa kvalifikuje na návrat a bude konkurovať mnohým z najlepších príležitostí na vybudovanie tímu.

Slovensko by malo vždy dávať pozor, bude to však to isté ako minulý rok – dosť na to, aby sa zabránilo vypadnutiu, ale nie dosť silné na to, aby dúfalo v medailu.

Slovensko odohrá prvý zápas proti Kazachstanu 27. decembra, potom proti Fínsku 28. decembra a Švajčiarsku 30. decembra a 31. decembra uzavrie každý s každým zápas proti Švédsku.

Všetky štatistiky boli získané z eliteprospects.com a hockeyslovakia.sk

Všetky informácie o tíme juniorských majstrovstiev sveta 2020:

Kanada – Ukážka tímu – Súpiska

Česká republika – Náhľad skupiny – Súpiska

Fínsko – Ukážka tímu – Súpiska

Nemecko – Ukážka tímu – Súpiska

Kazachstan – Ukážka tímu – Súpiska

Rusko – Ukážka tímu – Súpiska

Slovensko – Ukážka tímu – Súpiska

Švédsko – Ukážka tímu – Súpiska

Švajčiarsko – Ukážka tímu – Súpiska

USA – Ukážka tímu – Súpiska

Výberový tábor pozýva tím NHL

Prestávky v zozname tímov NHL

Celá vaša obrana majstrovstiev sveta juniorov THW 2020

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close