Ekonomika

„Krádež“ Superbu je potvrdená. Bude sa vyrábať s Passatom v Bratislave – Magazine – Auto

Zatiaľ sú potvrdené neoficiálne informácie o miliardovej investícii spoločnosti Volkswagen do Devínskej Novej Vsi. Rozhodnutie bolo prijaté dnes (piatok 13. novembra) na zasadnutí dozornej rady koncernu Volkswagen.

V súčasnosti vyrábajú Passat v nemeckom Emdene. Tento závod však čoskoro prejde na výrobu elektromobilov. Autor: Volkswagen

O rozhodnutí dozornej rady VW informovala Lucia Kovarovič Makayová, hovorkyňa spoločnosti Volkswagen Slovakia. „Pre bratislavský závod to znamená začiatok príprav na výrobu ďalších generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb,“ píše sa v tlačovej správe. V tejto súvislosti bude v oblasti Bratislavy postavená nová montážna linka a lakovňa.

Investíciu vo výške jednej miliardy eur, ktorá sa mala pôvodne skončiť v Turecku, potvrdila aj Škoda. “Presunutím výroby Superbu zo závodu v Kvasinách na Slovensko uvoľní Škoda kapacitu potrebnú pre plán rastu značky v Českej republike. Tieto kapacity sa v budúcnosti využijú na zvýšenie objemu výroby SUV Škoda Kodiaq a Karoq, as rovnako ako ďalší model Škoda, “uvádza sa v tlačovej správe automobilky.

Česká republika síce príde o výrobu svojej vlajkovej lode, čo vyvolalo nevôľu odborov, ktoré rozhodnutie nazvali „krádežou“, ale zároveň získa novú kompetenciu. Spoločnosť VW Group zverila spoločnosti Škoda nielen vývoj budúcej generácie Superbu, ale aj novú generáciu vozidiel strednej triedy patriacich do skupiny. Či sa však jedná o Passat, sa zatiaľ nepotvrdilo.

Spoločnosť Volkswagen Slovakia zverejní ďalšie informácie o rozšírení závodu Volkswagen v Devínskej Novej Vsi v pondelok 16. novembra. Dnes je už však isté, že výroba Passatu a Superbu sa v Bratislave začne vyrábať v roku 2023. Zatiaľ čo Škoda Superb bude na bratislavských linkách nováčikom, pre Volkswagen Passat to neplatí. Vyrábal sa už v Devínskej Novej Vsi.

Passat bol vôbec prvým produktom spoločnosti po vstupe koncernu VW do vtedajších bratislavských automobilových závodov. Prvý VW Passat B3 Variant Arriva sa tu montoval presne 21. decembra 1991. Sériová výroba sa začala 14. februára nasledujúceho roku. Neskôr sa v Bratislave začala vyrábať B4 VW Passat štvrtej generácie.

READ  Ako zaobchádzať s ojazdeným vozidlom po jeho kúpe? Polovica vodičov to ani netuší
Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close